Hakem heyetinden otele: İade edin!

Hakem heyetinden otele: İade edin!
23 Ekim 2021, 13:57
Ege ve Akdeniz'de yaşanan yangınlar döneminde rezervasyon yaptırıp otellere gidemeyen yüzlerce kişi işletmeleri arayarak ödedikleri paraların iade edilmesini istiyor. Otellerden olumlu dönüş alamayan tatilciler Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruyor. Hakem Heyetlerinden ilk karar çıktı.

Ege ve Akdeniz gibi turistik bölgelerde rezervasyon yapan birçok kişi Temmuz ve Ağustos aylarındaki orman yangınları nedeniyle tatile gidemedi. Can ve mal güvenliklerinin tehlikede olacağı endişesi nedeniyle rezervasyon yaptırdıkları otellerde kalamayan yüzlerce kişi, işletmeleri arayarak ödedikleri paraların iade edilmesini istiyor. Ancak otel sahipleri hizmet vermemelerine rağmen, paraları iade etmiyor.

Yangın sebebiyle rezervasyondan vazgeçtiler

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre bu otellerden biri de Bodrum Gümbet’te bulunan The Luvi Otel oldu. Rezervasyon yapan bir çift, orman yangınlarından sonra bu kararından vazgeçti. Çift, otele mail atarak bölgenin Cumhurbaşkanı kararıyla afet bölgesi ilan edildiğini, yangınların can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşüreceğini ve yangın bölgesindeki çalışmaları aksatmamak için kalabalık oluşturmak istemediklerini söyledi. Saydığı bu gerekçelerle oteldeki rezervasyonun iptal edilip paranın iade edilmesini isteyen müşteriler ret cevabı aldı. İşletmenin bu tavrı nedeniyle çift Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Hakem Heyeti: Ayıplı hizmet

Hakem heyeti, aynı durumu yaşayan yüzlerce kişi için emsal niteliğinde bir karar verdi. İstanbul Bahçeşehir İlçe Tüketici Hakem Heyeti, otelin parayı iade etmemesini ‘ayıplı hizmet’ olarak değerlendirdi. Heyet başvuruyla ilgili otel işletmesini kusurlu bularak yatırılan paranın iade edilmesi yönünde karar verdi.

Hakem heyeti ayrıca kararında “Ayıplı hizmet, sözleşmede belirlenen süre içinde başlamaması veya taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan hizmettir. Hizmet sağlayıcısı tarafından, bildirilen internet portalında veya reklam ilanlarında yer alan özellikleri taşımayan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki ekonomik eksiklikler içeren hizmetler ayıplıdır. Hakem heyetimiz tarafından dosya incelenmiş, verilen hizmette hataya rastlanılmış bu nedenle ayıplı hizmet olduğu tespit edilmiştir" dedi.

İki yıllık sürede başvurmaları gerekiyor

Müvekkilleri adına Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunan avukat Esin Yeşilırmak, otel rezervasyonu yaptıran fakat yangınlar nedeniyle tatile gidemeyenlere paralarını almaları yönünde uyarılarda bulundu. Yeşilırmak şunları söyledi: “Bölgedeki 5 yıldızlı oteller orman yangınları nedeniyle rezervasyon iptallerinde tüketicilere ücret iadelerini yaptı. Ancak 4 veya 3 yıldızlı oteller ücret iadesi talebinde bulunan tüketicilere olumsuz yanıt verdi. Tüketici Hakem Heyeti'ne müvekkilimiz adına yaptığımız başvuru kabul edildi. Heyet, ödenen tüm ücretlerin aynen iadesine karar verdi. Yetkililerin afet bölgesi ilan ettiği ve yangınlara müdahale ekiplerinin çalışabilmesi için bölgelere gelinmemesi şeklinde uyarılar yaptığı bir dönemde kişilerin tatillerini iptal etmesi 'mücbir' sebeplerden kaynaklanıyor. Otellerin kaparo veya ön ödemeli gerçekleştirilen rezervasyon bedellerinin iade edilmesi gerektiği yönünde emsal karar hakem heyetinden alınmıştır. Bu durumda olan tüketicilerin iki yıllık zamanaşımı süresinde başvuru yapmaları gerekiyor.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha