Hakan Aksay: Rus turist için kırılma noktası 16 Nisan Referandumu

Hakan Aksay: Rus turist için kırılma noktası 16 Nisan Referandumu
sayfayı yazdır, turizm ajansı
15 Şubat 2017, 13:24
T24 yazarlarından Hakan Aksay, Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı’nda Rusya'daki son gelişmeler, Rus turistin Türkiye’ye yönelik tutumları hakkında konuştu.

T24 yazarlarından Hakan Aksay, Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı’nda Rusya'daki son gelişmeler, Rus turistin Türkiye’ye yönelik tutumları hakkında konuştu.

Uçak krizinin saniyeler içinde gerçekleştiğine fakat daha öncesinde yaşanan bir gerilimin olduğuna dikkat çeken Hakan Aksay, Türkiye – Rusya ilişkilerinde 8 ay boyunca yaşanan sıkıntılı sürecin ayrıntılarını anlattı. Aksay, bu süreçte Rusya en sert adımları atmasa da ticarette orantısız sertlikte adımlar attığını belirtti.

Türkiye - Rusya ilişkileri ticari anlamda açılmıyor

2016 yılının haziran ayında Türkiye'nin geri adım atmasıyla başlayan normalleşme sürecinde Erdoğan ile Putin arasında ilginç konuşmaların olduğunu belirten Aksay; Türk Rus ilişkileri çok hızlı bir şekilde düzeldi dedi. Askeri ve siyasi anlamda yoğun bir işbirliğinin başladığını söyleyen Aksay; bu hızlı gelişmeye rağmen, inşaat, gıda ve turizm alanında bu kadar hızlı bir gelişmenin yaşamadığına dikkat çekti. Aksay, “Türkiye - Rusya ilişkileri ticari anlamda açılmıyor; onların musluğu da Kremlin’de dedi.

"Ruslar bir kenara yazar ve bunun hesabını sorar"

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi’nin öldürülmesi sonrasında önemli bir krizi sessiz bir şekilde atlatıldığını belirten Aksay; yeniden bir kriz yaratacak gelişmeyi atlattık ama ben bunların bir kenara yazıldığını düşünüyorum. Ruslar bir kenara yazar ve bunun hesabını sorar. Rusya ile askeri anlamda işbirliği devam ediyor gibi fakat her türlü sürprize açık. İki ülkenin iki farklı cephede yaptığı işbirliği ne kadar sürer bilinmez. ABD de sahneye çıktığında ne olur? Ben bir yurttaş olarak kaygılıyım.” dedi.

Düzelen ilişkiler sonrasında turizme yansımalarını değerlendiren Aksay; turizme yönelik Ruslar halkının düşüncelerine ve tepkilerine değindi.

Ruslar Türkiye'yi özledi

Rusya pazarında şimdilik iyimser bir tablonun hakim olduğuna fakat 16 Nisan Referandumu sürecinin de büyük bir etkiye sahip olduğuna dikkat çeken Aksay; “Ruslar hep Türkiye'yi özledik diyor. Birçok Rus’tan bu sözcükleri duyuyorum. Rezervasyonlarda iyimser bir tablo var gibi görünüyor ama 16 Nisan Referandumu çok önemli. Rusların geliş tarihi mayıs ayının başıdır. Referandumdan önceki ve sonraki süreç belirleyici olacak” dedi.

Türkiye'nin yokluğunda iç turizm gelişti

Turizmde Türkiye’nin Ruslara kapalı olduğu dönemde Rus iktidarının neredeyse baskıya varan bir çabasıyla iç turizmde bir hareketlenme yaşandığını söyleyen Aksay; “hükümet tatilcileri Sochi ve Kırım’a yönlendirdi. Türkiye ve Mısır yokken iç turizm yüzde 10 büyüdü. Rusya içinde tatil yapanlar 15 milyonu geçti. 5.5 milyon kişi Kırım’a gitti. Rusya’nın büyük kentlerinden neredeyse Kırım’a bedava sayılacak fiyatlarla uçuşlar düzenlendi.” dedi.

Rusların yarısı 2016'da tatil yapmadı

Hakan Aksay, son olarak Rusya’daki ulusal gazetenin gerçekleştirdiği kapsamlı anketin sonuçlarına değindi. Bu ankete göre Rusya halkının yarısı 2016 yılında tatil yapmadığını belirtirken; tatil yapanların yüzde 46'sı yazlığında yaptığını söylüyor.

Yorumlar