Hackerlar otel müşterilerinin bilgilerini çalıp...

Hackerlar otel müşterilerinin bilgilerini çalıp...
30 Ağustos 2018, 23:26
Çin'deki otel zinciri Huazhu Hotels Group saldırıya uğradı, sızan bilgiler 8 Bitcoin karşılığında satılıyor.

Çin'in en büyük otel zincirlerinden birinin sahibi olan Huazhu Hotels Group, hacker saldırısına uğradı ve şirket müşterilerine dair çeşitli kişisel bilgiler internete sızdırıldı. Şangay polisi konuyla ilgili soruşturmalarını sürdürüyor. Fakat şu ana dek 130 milyon müşterinin kişisel bilgisinin sızmış olabileceği düşünülüyor.

10 farklı otel markasını, 382 farklı şehirde 3 bin 800’den fazla oteli bünyesinde barındıran Huazhu Group, bir saldırıya uğradı ve şirket müşterilerinin bilgileri dark webe sızdırıldı.

Yerel haber kaynaklarına göre sızdırılan bilgilerde 240 milyon dizi veri bulunuyor ve bu verilerin her biri bir telefon numarasını, e-posta adresini, banka hesabını veya otel rezervasyon tarihini barındırıyor. Dark webe sızan bu bilgileri belli bir meblağ karşılığında satın almak da mümkün: 8 Bitcoin.

Huazhu yetkililerinden biri yerel yetkililerin soruşturmayla ilgili bazı önemli bilgileri gün yüzüne çıkardıklarını söyledi ancak bunların ne olduklarına dair detaylı bir bilgi vermedi.

Yerel medyaya göre Huazhu Group, hacker saldırısını bu ayın başlarında yaşamış olabilir. Ancak bununla da ilgili kesin bir bilgi henüz yok.

Şangay’da yaşayan bir melek yatırımcı olan Yin Ran, konuyla ilgili yaptığı yorumlarda bu gibi hacker saldırılarının ülkede iyice yaygın hale geldiğini ve bu durumun Çin’in “dijital dönüşüm sürecini olumsuz yönde etkileyebileceğini” belirtti.

Çin, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kripto para borsalarını kapatma ve ICO’ları yasaklama kararı aldı. Ülkedeki yetkililer kripto para sektörüne karşı geçtiğimiz yıl başlattıkları bu mücadeleyi yakın zamanlarda iyice hızlandırmaya başladılar. Çin’in kripto para sektörüne karşı girdiği bu mücadele daha ne kadar devam edecek bilmiyoruz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha