Gürcülerin yumurta attığı Rusları, Amasralılar köçekle karşıladı

Gürcülerin yumurta attığı Rusları, Amasralılar köçekle karşıladı
03 Ağustos 2023, 12:36
Gürcistan’da protesto edilip, şehir turu yaptıkları araçlarına yumurta atılan Rus turistleri taşıyan Astoria Grande yolcu gemisi Amasra Limanında davul zurna ve köçeklerle karşılandı.

Sabah saatlerinde 922 yolcu ve 450 mürettebatı ile Amasra Limanı’na yanaşan Astoria Grande gemisindeki Rus turistler, limana çıkışta köçeklerle karşılandı. Rus turistler Gürcistan’da şehir turuna çıkarken otobüslerine yumurta atılarak protesto edilmişti.

Geminin ziyareti ile ilgili açıklama yapan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Ağustos’un ilk seferi ve Astoria Grande gemimizin en kalabalık yolcuyla geldiği sefer. 922 yolcu var, personelle birlikte bin 500’e yakın misafir ağırlıyoruz. Amasra içinde 22’nci sefer, bizim içinde gurur verici. En kalabalık seferde bir karşılama organize ettik acentenin de talebi ile. Ağırlıklı Rus misafirlerimizde gayet memnun bir şekilde şu anda şehrimize dağılıyorlar. Amasra ve köylerimizdeki plajları da ziyaret ediyorlar. Herhangi bir tur satın almadan Amasra’nın içini geziyor misafirlerimiz. Bir kısmı Safranbolu’yu tercih ediyor. Sadece Amasra için değil bölge için ekonomik, sosyal katkıları olan bir seyehat” dedi.

Köçeklerin oyununu ilgi ile takip eden Rus turistler daha sonra Amasra Kalesi başta olmak üzere; Cenova Şatosu, Şapel, Kemere Köprüsü, Fatih Camii, Direkli Kaya, Bedesten gibi birçok tarihi yapıyı yakından görme imkanı bularak rehberlerden ilçenin tarihi hakkında bilgiler aldılar

Yorumlar
Yabancı
03 Ağustos 2023, Perşembe 02:26
Çok iyi yapmış. Bu köçekler eşsiz bir kültür, bazıları bunları dalga konusu veya utanılacak bir şeymiş gibi görüyor. Bu son derece yanlış bir yaklaşım. Kökleri çok eskiye dayanan bir eğlence şekli ve bu bölgeye has bir gelenek. Korunmalı ve üstüne koyulmalıdır. Başkanı tebrik etmeli! Keşke Antalya ve Ege bölgemiz de otantik değerlerini koruyabilseydi. Bozulmadan koruyarak üstüne koymalıyız! Batıdan öğrendiklerimizle değil bizim olana sahip çıkarak kendimiz olarak ilerlemeliyiz. AVM açıp batı markalarını satarak değil Anadolunun içinden çıkmış kıyafet tasarımları, halılar, kilimler, ayakkabılar, ve hediyelik eşya ürünleri ile turistlerin karşısına çıkmalıyız. Bakınız Norveç fyortlarına kokudan nefes alamazsınız (köylüler ahırlarını kapatmayıp devam eder çiftine ineğine) ama hep kendi ürünlerini satarlar. Bundan utanıp çekinmezler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha