Gurbetçi gençleri kaybediyoruz!

Gurbetçi gençleri kaybediyoruz!
09 Şubat 2019, 14:25
Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Avrupalı Türklere Yönelik Turizm Araştırması Sonuçları'nı İstanbul'da basın toplantısıyla paylaştı.

Avrupa'da yaşayan 5.7 milyon Türk'ten 2 milyon 800 bininin geçen yıl Türkiye'ye geldiğine işaret eden Şen, "2017'de rakam 2.7 milyondu. Gelenler ortalama 24 gün kaldı. Önce aileler ziyaret edildi, ardından tatil beldelerinde tatil yaptılar. Geçen yıl toplam 3.3 milyar Euro harcadılar. Kişi başına harcama 1.175 Euro. Diğer turistlerin iki katı" dedi.

Genç gurbetçiler İspanya, Tayland ABD gibi ülkelere gitmeye başladı

Genç nüfus Avrupalı Türklerin ağırlık verdiği yerlerin İstanbul, Bodrum, Çeşme ve Alaçatı olduğunun altını çizen Şen, "Avrupalı Türklerin yaşlıları Türkiye'yi tercih ediyor. Genç nüfus yavaş yavaş İspanya, Tayland, ABD gibi ülkelere gitmeye başladı. Türkiye'ye gelen gençler ise Türkiye'de Alaçatı gibi yerleri tercih ediyor" ifadelerini kullandı.

Gurbetçilerin turizmdeki önemi büyük


Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ise 2018 yılının Türk turizmi için başarılı bir yıl olduğunu ve tesislerde önemli doluluklar yakaladıklarını söyledi. Avrupalı Türklerin tüm ülke genelinde seyahat ettiğini özellikle Anadolu destinasyonlarında havayolu altyapısının oluşması ve sürdürülmesinde kritik rol oynadığını belirten Narin, " Biz bu noktayı çok önemli görüyoruz. Bugün Anadolu'da birçok noktaya Avrupa'dan düşük ücretli ve charter uçuşları Avrupalı Türklerin yarattıkları taleple gerçekleşmekte ve oluşan bu hatlar, daha geniş turizm hareketi için yolumuzu açmaktadır. Bu noktayı gözden kaçırmamamız ve gelişmesi için üzerinde çalışmamız gerekiyor." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha