Günlük kiralık evlere neden karşıyız?

Levent Erdoğan
Levent ErdoğanTÜROB YK Üyesi/Hotel My Dora
16 Mayıs 2018, 08:27

Bundan altı sene önce 'kayıt dışı ekonomi' başlığı altında 'günlük kiralık evler' konusunu konuşmaya başladık.

Konu, TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği) çatısı altında yaptığımız çalışmalar sonucunda, zaman içinde ilgili bakanlıkların, (Maliye, Kültür ve Turizm, İçişleri) dolayısı ile hükümetin de gündeminde yer almaya başladı.

Gündeme getirilen başlıca konu başlıkları; kayıt dışı ekonomi, güvenlik zafiyeti, haksız rekabet ve komşuluk haklarıydı.

Keza TÜROB’un da üyesi bulunduğu HOTREC de (Avrupa Otel, Restoran ve Kafeler Birliği) komşuluk haklarına ayrı bir önem vermekteydi.

Kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabet:

Dünya genelinde kullanılmayan bir konut veya odasının kısa süreli kiralanarak ek gelir edilmesi eskiden daha mikro düzeyde gerçekleşirken, kişisel internet kullanımının ve elektronik ticaret kanallarının artışı ile beraber farklı bir boyut kazanmıştır. E-ticaret bu gün bir çok ülkede klasik ekonomi metotları ile kayıt altına alınmakta zorlanılan bir alan. Ancak söz konusu konaklama sektörü olduğunda, 'kayıt dışı ekonomi' sorunlardan sadece bir tanesi. Bir konutun ticari amaçla kiralanması halinde, bu faaliyetin gayrimenkul sermaye iradı olarak değil, ticari kazanç olarak vergilendirilmesi zorunlu olup; buna göre de defter ve belgelerin tasdiki, başka bir deyiş ile ticari kazanç elde ettikleri için gerçek usulde gelir, geçici vergi, KDV ve muhtasar vergi kayıtlarını açtırmaları gerekmektedir.

Tam da bu noktada, kayıt dışı olmalarından kaynaklanan maliyet avantajları otelcilik sektörüne karşı pazarlama alanında ciddi bir haksız rekabeti de beraberinde getiriyor.

Güvenlik zafiyeti:

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan terör olaylarına tedbir amaçlı çıkarılan K.H.K ile kimlik bildirme zorunluluğu getirilmiş olsa da yine konut dokunulmazlığından dolayı aynı K.H.K içinde yer alan yaptırımların uygulanabilmesi sıkıntılı bir konu. Keza kanuna aykırı hareket edenlere uygulanan ruhsat iptali maddesi olmayan ruhsata nasıl uygulanacaktır?

Komşuluk hakları:

HOTREC’in (Avrupa Otel, Restoran ve Kafeler Birliği) dikkat çektiği komşuluk hakları da üzerinde durulması gereken önemli bir konu. Keza insanların yaşama ve barınma ihtiyacı için oluşturulmuş apartman ve site olarak adlandırılan toplu yapıların bir kısmının bu şekilde kiralanması komşuluk hak ve hukukunu da gündeme getirmekte. Komşu konutun günlük hatta saatlik kiralanma marifeti ile her gün farklı kişilerce kullanılması diğer komşular açısından başta güvenlik zafiyeti getirebilmekte ve huzurun bozulabilmesine neden olabilmektedir.

Bu güne kadar TÜROB’a ulaşan şikayetler de bunu doğrular niteliktedir.

Standartlar:

Esas sorun... Ülkeler arası farklılıklar olsa da söz konusu konaklama olunca (otel, motel, apart, pansiyon,tatil köyü vb.) her ülkenin uygulamakta olduğu bir takım standartlar bulunmakta.Yangın önlemleri, hijyen şartları, oda ve banyo standartları, imar planı uygunluğu bunlardan sadece bir kaçı.

Bu gün çoğu konut alanı içinde yer alan günlük kiralama faaliyetlerinin hiç bir şekilde standart ve denetim altında olmaması önemli bir sorundur.

Geçen altı sene içinde Türkiye genelinde elektronik ticaret sitelerindeki 'günlük kiralık ev' ilan sayılarının önemli ölçüde azalması yönünde bir başarı sağlanmış olsa da kanuni bir düzenleme halen yapılmamıştır.

Günlük kiralık ev pazarının yüzde 45'i tek başına İstanbul’da. Yaklaşık on beş bin yatak. Yatırım maliyeti ve turizm potansiyeli yüksek bölgeler ilk sıralarda. İstanbul’dan sonra ise ağırlık sahillerde.

Neden bu yola başvuruyorlar?

Ülkemizde oteller gibi müstakil binalarda kayıt içi bu tür hizmetin verilebilmesi aslen mümkün olmakla birlikte (apart otel ve pansiyon gibi), çoğunlukla itfaiyenin istemiş olduğu şartlar sağlanamadığından veya imar planlarında ticaret yerine konut alanı içinde olmalarından dolayı, iş ruhsatlandırma aşamasında tıkanmakta.

Borçlar Kanunu'nda kira sözleşmelerinde kalıcı bir düzenlemeye gidilmeden sadece kimlik bildirme zorunluluğu gibi tek başına güvenlik zafiyetinin önüne geçilmesi adına yapılan çalışmalar yetersiz kalmakta. Tek taraflı tedbirler ile kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabetin önüne geçebilmek, komşuluk haklarını koruyabilmek mümkün gözükmemekte.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha