Güngör: Trafik sorunu zengin turistleri Antalya'dan kaçırıyor

Güngör: Trafik sorunu zengin turistleri Antalya'dan kaçırıyor
02 Aralık 2023, 11:37
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör turizmdeki sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat-Antalya arasındaki D-400 kara yolunun mevcut trafiği kaldıramadığını belirterek, yollarda uzun araç kuyrukları oluştuğunu söyledi.

Antalya'da transfer süresindeki zaman kaybı zengin turistler başka ülkelere yöneltiyor

Başkan Güngör ulaşım sorunlarından dolayı alım gücü yüksek olan turist gruplarının başka ülkeleri tercih ettiğine dikkat çekti. Başkan Güngör açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Turistler ülkelerinden birkaç saat içinde ülkemize geliyorlar. Hava alanından kalacakları otele transferleri ülkelerinden Antalya'ya gelmelerinden daha çok zaman alıyor. Acenteler konaklama tesislerinin yurt dışında pazarlamasını yaparken kalınacak otel ile havaalanı arasındaki mesafeyle ilgili bilgiler veriyorlar. Transfer esnasında trafikte geçirecekleri zaman ile ilgili takribi süreler veriyorlar. Bu bilgiler turistlerin hangi ülkeyi tercih edeceği konusunda oldukça önemlidir. Yüksek sezonda turistler için havaalanından otele varmak bir işkenceye dönüşüyor. Aynı zamanda yolda geçen zamanı telafi etmek için taşıtlar hız sınırını aşıyorlar ve istenmeyen kazalar meydana geliyor. Bu sıkışıklık bir güvenlik sorununa dönüşmüş durumda. Artık alım gücü yüksek kaliteli turistlerin başka ülkeleri tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden biri de transfer esnasında yaşanan gereksiz zaman kaybıdır."

"Manavgat’ta D-400 için alternatifler üretilmelidir"

Bu sorunun mevcut olan turizm caddelerinin birbirine bağlanması, otoyol, otoban veya kuzey çevre yolu projesinin hayata geçirilmesi ile çözülebileceğini ifade eden Başkan Güngör, "Antalya’dan Aksu’ya kadar olan tramvay hattının bölge trafiğinin rahatlaması için Manavgat ve Alanya’dan geçerek Gazipaşa’ya kadar uzatılması gerekmektedir." dedi. Güngör, Antalya Manavgat ve Alanya’yı içine alacak bir şekilde hızlı trenin bölgeye getirilmesi gerektiğini aynı zamanda bu hızlı tren hattının bölgeden İç Anadolu’ya bağlanması gerektiğini de ifade etti.

Yorumlar
Erhan Bakar
03 Aralık 2023, Pazar 03:54
Başkan Antalya Havalimanından son yıllarda uçmamış herhal, ülke adına rezillik uçak inince başlıyor. Pasaport bekleme süresi, bagaj bekleme süresi, havalimanı fiziksel ve yönetimsel berbatlığı, havalimanı içi trafik rezaleti, uykusuz turizm kaptanları, fahiş fiyatlı mola yerleri, sonrası d-400 rezilliği.
Ersoy hüseyin
03 Aralık 2023, Pazar 01:19
İsabetli bir açıklama olmuş başkanım
Tur operatörü
02 Aralık 2023, Cumartesi 07:32
Özellikle zengin turistler araba kiralamak istiyorlar fakat Antalya trafiğinde sürücülerin kural tanımamazlığı, takip mesafesini korumaması, yakın takibe girip selektör yakması, makas atması be tehlikeli araç kullanımı bu insanları Türkiye’ye gitmekten alıkoyuyor! Türkiye’de araç kullanmak Hindistan da kötü diyen çok müşterimiz oluyor. Bir de neden Antalya’nın doğusu ile batısı arasında raylı sistem yok?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha