Güney Kore’den esen ‘Hallyu’ rüzgarı Türkiye’ye ulaştı

Güney Kore’den esen ‘Hallyu’ rüzgarı Türkiye’ye ulaştı
13 Mayıs 2024, 11:30
Dünyanın sanayileşmiş ülkelerinden biri olan Güney Kore, şimdi de dünya çapında ‘başlıca turizm destinasyonlarından biri’ olmak için harekete geçti.

Popüler kültür ürünleri olan müzikte K-pop ve TV dizilerinde K-drama akımlarının büyük etkisiyle oluşan Kore Dalgası (Hallyu) rüzgarını arkasına alan Güney Kore, bu sayede dünyadan turist çekmeye başladı. Geçen yıl tüm dünyadan 17.5 milyon turist ağırlayan ve ‘VisitKorea Year’ kampanyasını hayata geçiren Güney Kore’nin radarında Türkiye pazarı da bulunuyor.

Rekor kırılabilir

Özellikle kadınlar ve gençler bu akımın en fazla cazibesine kapılan gruplar olarak öne çıkarken, Türkiye’den giden turistler de Güney Kore akımına dahil olmuş durumda.

Kore Turizm Organizasyonu (KTO) Türkiye yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2023 yılında Türkiye’den 31.748 kişi Güney Kore’yi ziyaret etti. 2024 yılının ilk 3 ayında ise 7.591 kişi Türkiye’den Güney Kore’ye gitti. Pandemi öncesi 2019 yılında 31.293 Türk turist Güney Kore’ye gitmişti.

Vize olmaması (sadece online bir form doldurulması gerekiyor) ve Ramazan Bayramı tatilinin de etkisiyle nisan ayında da Güney Kore’ye çok yüksek talep olduğu belirtiliyor. Güney Kore’ye giden Türk turist sayısının yıl sonu itibariyle yıllık bazda rekora ulaşılabileceği kaydediliyor.

Kadınlar ve gençlerin payı artıyor

KTO Türkiye yetkilileri, Kore savaşında Türkiye’nin askeri yardımı sonrasında ‘Kardeş Ülke’ olarak tanımladığı Türkiye’ye ve Türk insanına büyük bir ilgi ve sevgi duyulduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yapıyorlar: “Güney Kore’ye ağırlıklı olarak iş seyahatleri yapılıyor. Bugüne kadar iş gezileri çoğunluktaydı. Ancak pandemi sonrasında özellikle kadınlar ve gençler arasında büyük artış gözlemliyoruz. Henüz Türkiye’den gelen turist sayısı arzu ettiğimiz düzeyde değil. Bu sayının artırılması için tanıtım çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Seul’un yanı sıra Jeonju, Boseong, Yeosu, Suncheon gibi turistik destinasyonlarımıza da Türk turistleri bekliyoruz. MICE (toplantı, teşvik seyahatleri, kongreler, sergiler/etkinlikler) alanında da cazip ürünlerimiz var.”

159 bin Güney Koreli Türkiye’ye geldi

Güney Kore tur paketleri genellikle Japonya ile ortak programlar içeriyor ve ortalama fiyatları 4.500 dolar düzeyinde bulunuyor. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Güney Kore’den Türkiye’ye gelen turist sayısı 2023 yılında 159 bin kişi olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk 4 ayında ise yüzde 23 artışla 42.744 Güney Koreli turist Türkiye’ye geldi. Türkiye 2014 yılında 249 bin kişiyle bu pazarda rekora ulaşmıştı.

Yorumlar
Burcu Cagri Cakir
15 Mayıs 2024, Çarşamba 07:09
https://www.nobelyayin.com/kavusma-hangi-kore-siz-hangi-kore-ye-aitsiniz-21063.html Tamda bu konuda yazilan bir diplomatik raporun kitaplaşmış hali vardir. Mutlaka okumanizi tavsiye ederim
Yolcu Saparov
14 Mayıs 2024, Salı 04:05
İnsaalla bizde gideris olmeden
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha