Güman Kızıltan: Bu yapılmazsa 'Ucuz ülke' olarak kalmaya devam edeceğiz

Güman Kızıltan: Bu yapılmazsa 'Ucuz ülke' olarak kalmaya devam edeceğiz
22 Ocak 2022, 10:45
Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan, 2022 turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Güman Kızıltan Gözlem Gazetesi'ndeki köşesinde 2022 yılı turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin 2022 yılında turizm sektöründe ümitli bir tablo isteği içinde olduğunu belirten Kızıltan pandemi sebebiyle eğer yeni kısıtlamalar hayata geçirilmezse 2021’de Türkiye’ye olan talebin daha da artacağını ifade etti.

Maalesef fiyatları hala yabancı tur operatörleri belirliyor

Ancak, Türkiye'nin hala yabancı tur operatörlerinin fiyat politikalarının etkisinde olduğunu belirten Kızıltan yazısına şöyle devam etti: " Yani fiyatı bizden ziyade onlar belirliyor.

Fiyatlarımızı kendimiz belirlemeliyiz

Halbuki ülkemizin turizm potansiyeli ve kalitesi Akdeniz’deki rakiplerine göre daha yüksektir. Bu kaliteyi yıllardır ucuza satıyoruz. Fiyatları yükseltemiyoruz. Sorun kendimizindir. Tur operatörleri bizi tercih etsin, tesislerimizi pazarlasın hedefimiz olmamalı. Fiyatlarımızı kendimiz belirlemeliyiz. Bu da farklılıklarımızı, sektördeki kalitemizi öne çıkararak yapabiliriz.

Ortak kararla 'Fiyat' sorunu çözülmeli

Sektör temsilcileri ortak kararla bu sorunu çözebilir, çözmelidir. Aksi taktirde “ucuz ülke” olarak kalmaya devam edeceğiz. Bu da bizim için ciddi bir gelir kaybıdır.

Türk turizm yatırımcıları ve yöneticileri, unutmayalım sektör ciddi bir sıkıntı içindedir. Otel satışları artmıştır. Bunların yabancı tur operatörlerinin eline geçme ihtimalleri gündemdedir.

Turizmden personel kaçışı son iki senede hızlandı

Ortalama fiyat her şey dahil 35 Euro’larda seyreden bir tablo yaşanmaktadır. Tabii yüksek satanlarda vardır, ancak genel tablo da bunlar istisnadır. Ayrıca, sektörde personel kaçışı son iki senede hızlanmıştır. 2022’de sıkıntının büyük olacağı tahmin edilmektedir. Servis kalitesi ve hizmetlerden başlayarak müşteri memnuniyetsizliklerinin yaşanması sektör için büyük risk oluşturacaktır. Umarım gerekenler yapılır ve sektör yeni bir krize girmez.

Haziranın ilk haftalarındaki görüntü sezonun geneline ışık tutacaktır. 2022’nin sektör için iyi olacağını düşünenlerdenim. Dilerim öyle olur."

Yorumlar
Alrazi Hotel
23 Ocak 2022, Pazar 03:12
ağzınıza sağlık
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha