Görüşme bugün... Türkiye için 3 seçenek!

Görüşme bugün... Türkiye için 3 seçenek!
09 Nisan 2021, 11:46
Türkiye'de rekor kıran Kobid-19 vakaları nedeniyle Rusya hükümeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırıyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), hükümete alınabilecek olası önlemler konusunda bugün brifing verecek.

Rusya'da sektörün önde gelen yayın organlarından Turprom'a göre, Rus hükümetinin bugünlerde alması beklenen kararı, piyasanın beklediğinden daha esnek olabilir.

Hafif önlem ihtimali

Sektör temsilcileri, Bakanlar Kurulu'nun Rus turistlerin güvenliğini sağlamak için iki seçeneği değerlendirdiğini düşünüyor. Bunlardan ilk "hafif önlem" olarak Türkiye'ye tur satışlarının ve uçuşların hava yolculuğunun yasaklanmayacağı, ancak ülkeden dönen tüm Rus turistler için zorunlu iki haftalık karantina getirileceği yolunda.

Tamamen askıya alınabilir

İkinci seçenek ise İngiltere örneğindeki gibi, Türkiye'ye yapılan uçuşların ve tur satışlarının tamamen askıya alınması. Böylesi bir kararın Rus turist akışını sıfıra düşüreceği ve sektörde şirket iflaslarının önünü açacağı şeklinde.

Türkiye'ye gidecekler için aşı zorunluluğu getirilebilir

Ancak bugün bakanlar kurulu öncesi üçüncü bir seçenek ihtimali doğdu. Bu da Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen turistler için "aşı zorunluluğu" getirilmesi.

Bunun sadece Türkiye ile sınırlı olmayacağı, yurt dışına tatil gidiş için genel kural olarak "aşı sertifikası"nın zorunlu hale getirilebileceği vurgulanıyor.

Bu 3. seçeneğin Türkiye'ye turist akışını azaltacağı ancak ilk iki seçenekteki kadar "ağır darbe" vurmayacağı belirtiliyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı artışa dikkat çekerek “Türkiye’de hasta sayısı birkaç haftada 3,5-4 kat arttı" demiş ve turistleri risk almamaya çağırmıştı.

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin hafta başında, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ve Federal Başhekim Anna Popova'ya Türkiye'den yeni Kovid-19 varyantlarının "ithali"ne karşı Rusya'nın güvenliğini sağlamak için önlemler geliştirmeleri talimatı vermişti.(Turkrus)

Etiketler:Rusya uçak uçuş
Yorumlar
Akcan
11 Nisan 2021, Pazar 05:24
Nasıl bir dusuncedir turizm olsun diye insanlarmi ölsün ? Tabiki her işin başı sağlık ancak turizm sektörü bir kaç kişiden oluşmuyor yuzbinler bu işten evine ekmek götürüyor . Burada yapılması gereken destektir kredi değildir çalışana acenta sahibine otele tasimacaya karsiliksiz yardımını yap istersen kapilari dışa hiç açma
Tt
11 Nisan 2021, Pazar 09:38
Su an bu haberi okuyor ilgi duyuyorsan sende turizim calisanisin demektir, mustafaya katiliyorum ve uzucu bir haber!! Mustafa insan oldugu icin bu tepkiyi verebiliyor, sokak agzin ile yorumun tiksindiriyor!
Aziz
11 Nisan 2021, Pazar 01:47
Herşey güllük gülistanlık gibi normalleşmeye gidilirse olacağı buydu zaten nüfusun yarı cahil kesmi kumarhanelerden partilerden sokaklardan ayrılmıyordu sadece para cezası bu cahilleri engellermi sandiniz 3 ay hapis cezasida verilmeliydi ama nerdeeee şimdi ayıklayın bakalım ekonominin taşını
Muharrem Nilüfer Bursa
10 Nisan 2021, Cumartesi 11:28
Turizm sektöründe çalışan binlerce genç var.Herkes için kabul edilebilir bir yol bulunmalı.Gelen ve giden turistlere 2 doz aşıyı olduklarını ispat şartı getirilmeli.Belge istenmeli.
Mıstoya cevap
10 Nisan 2021, Cumartesi 08:15
Mısto sen para kazanacaksın diye eğer turizm de çalışıyorsan yada tatil yapmak istiyorsun diye insanlarmı ölsün insan olun artık insan
Mustafa
09 Nisan 2021, Cuma 10:49
Böyle haberleri gördükçe başımdan aşağı kaynar sular dökülüyor..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha