Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde

Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde
02 Temmuz 2018, 12:35
Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girdi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin "Göbeklitepe arkeolojik alanı"nın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne adaylık başvurusunun, halen Bahreyn'in başkenti Manama'da devam eden Dünya Miras Komitesi 42. toplantısında kabul edildiği ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, Şanlıurfa'da bulunan ve 2011'den bu yana Türkiye'nin UNESCO'daki Geçici Miras Listesi'nde yer alan Göbeklitepe arkeolojik alanının, Yukarı Mezopotamya bölgesindeki dünyanın bilinen en eski megalitik yapı grubu olduğu ve tarihinin günümüzden 11 bin yıl öncesine kadar uzandığı vurgulandı.

Göbeklitepe Dünyanın en eski tapınağı

M.Ö 11.000 yılında Urfa yakınlarında tapınmak için bir tepe üzerine kurulmuştur.1994 Yılında kazılara başlanmıştır. Alman Arkeolog Klaus Schmit tarafından kazılmıştır

Bu tapınağın bulunmasında yüzey buluntuları etkili olmuştur ve yüzey buluntusu çapı yarım metreden fazla ortası delik halkalardır. Tarihi alanda neolitik döneme ait boyları 6 metreyi bulan yabani hayvan figürlü dikili taşlar ve tapınak kalıntıları yer alıyor. Bu dikili taşların üzerinde çeşitli hayvan figürleri vardır.Bu hayvanların her birinin ayrı bir işlevi olduğu düşünülüyor ve ortak görevleri ise bu tapınağı korumakla yükümlü olmalarıdır.Burası bir tapınma yeridir ve yerleşik hayata rastlanmamıştır.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha