Göbeklitepe'nin adı değişiyor

Göbeklitepe'nin adı değişiyor
28 Haziran 2021, 09:45
Göbeklitepe'de incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha sonra gazetecilere konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, beraberinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki 'Mezopotamya' markasının tanıtımı için geldiği Şanlıurfa'da gazetecilere açıklamada bulundu.

Artık 12 tepe diyeceğiz

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Göbeklitepe'nin civarında birtakım önemli merkezleri daha keşfettiklerini aktaran Ersoy, şöyle devam etti: "Aslında artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, Eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın bir çok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde sunacağız."

Yorumlar
Baki Özkan
29 Haziran 2021, Salı 11:14
Kültür turu yapanlar “Göbekli tepe” adını kullanmaya devam eder. Herkesin bildiği bir ismi değiştimek hiç akılcı değil. Cok isteniyorsa “12 Göbekli tepe” diyebiliriz. Göbekli tepe ismi bir marka muştur. Benzerleri ilk ortaya çıkan isme uyumlu olmalı.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha