GLOBEMEETS, Türk turizmcisini dünyayla buluşturacak…

GLOBEMEETS, Türk turizmcisini dünyayla buluşturacak…
14 Temmuz 2022, 12:00
Türk turizmcisini dünyayla buluşturmak hedefiyle kurulan GLOBEMEETS, çalışmalarına başladı. I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt ve turizmci Serdar Söyler tarafından kurulan şirket, turizm sektörüne yönelik B2B networking organizasyonları, destinasyon-ürün-hizmet tanıtımı toplantıları ve fam trip organizasyonları düzenleyecek.

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği’nin (I-MICE) Başkanı Hüseyin Kurt ve derneğin eski başkanı turizmci Serdar Söyler, sektörde uzun zamandır eksikliği hissedilen bir kurumun temellerini attı. GLOBEMEETS adıyla hizmete başlayan şirket; turizm profesyonellerini yurtdışındaki paydaşlarıyla bir araya getiren “B2B networking organizasyonları, destinasyon-ürün-hizmet tanıtımı, bilgilendirme toplantıları ve fam trip organizasyonları” düzenleyecek. GLOBEMEETS aynı zamanda buluşturduğu tarafların ihtiyaç duyacağı bilgi, rakam ve analizleri de raporlaştırarak verdiği hizmeti boyutlandıracak.

21 Haziran’da İstanbul’da Montenegro (Karadağ) Turizm Bakanı’nın da katıldığı tanıtım etkinliğinin organizasyonunu üstlenen GLOBEMEETS’i, Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt’a sorduk…

GlobeMeets’in kuruluş amacı ve hedefleri nelerdir?

GLOBEMEETS’in temelleri pandemi döneminde atıldı… Pandemiyle ortaya çıkan bilinmezlik, şaşkınlık ve sonrasında yeniden kurulacak ilişkilerde ihtiyaç duyulacak profesyonelliğe dair öngörülerin ortaya çıkardığı bir iş modeli de diyebiliriz.

GLOBEMEETS’in fikri temellerini, aslında pandemi öncesinde atmıştık. Fakat malumunuz, pandemiyle beraber hava sahalarının kapandığı, ülkelerin ve şehirlerin karantina altına alındığı, evlerimize kapandığımız olağanüstü dönemlerden geçtik. Bu nedenle belirli bir süre kuruluşu ertelemiştik. Fakat yine de birçok meslektaşımızın “Bir daha seyahatler olacak mı? Fiziki etkinlik ve organizasyonlar olacak mı?” diye tartıştığı bir dönemde, fiziki etkinlik ve organizasyonların yerini hiçbir şeyin tutamayacağı öngörüsü ve sektöre olan inancımızla şirketin kuruluşunu gerçekleştirdik.

“Birbirine ihtiyaç duyan yapıları profesyonelce bir araya getireceğiz”

Yıllardır sektördeyiz… Biriktirdiğimiz tecrübenin yanı sıra geniş bir ‘network’e sahibiz. Yaşadığımız deneyimle, seyahat acentelerinin ve sektör paydaşlarının birbirine ulaşamadığını, bu alanda yapılan organizasyonların yeterince faydalı olmadığını gördük. Daha somut ifade etmek gerekirse, yurt dışındaki turizm ofislerinin, kongre ve ziyaretçi bürolarının, turizm otoritelerinin, havayollarının, global otel zincirlerinin, DMC ve tur operatörlerinnin acentelere ulaşamadığını, acentelerin de bu saydığım paydaş ve otoritelere ulaşamadığını gördük.

Bu ihtiyacın profesyonel bir zeminde karşılanması gerektiği düşüncesi ile GLOBEMEETS’i kurduk.

GLOBEMEETS ne tür hizmetler verecek?

Turizm otoriteleri, havayolları, turizm ofisleri, DMC’ler, otel grupları, kongre ve ziyaretçi bürolarına pazarlama, danışmanlık hizmetinin yanı sıra bu kurum ve kuruluşların, başta acenteler olmak üzere hedef kitleleriyle bir araya gelmelerini sağlayan; b2b etkinlikleri, destinasyon, ürün hizmet tanıtımı ve bilgilendirme toplantıları, fam trip organizasyonları gibi hizmetler verecek. GLOBEMEETS aynı zamanda buluşturduğu tarafların ihtiyaç duyacağı bilgi, rakam ve analizleri de raporlaştırarak verdiği hizmeti boyutlandıracak.

GLOBEMEETS ilk organizasyonunun Montenegro için yaptı. Montenegro turizmi için neler yaptınız?

21 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşen bu organizasyonu, partnerlerimizden biri olan “GİS Danışmanlık” ile birlikte gerçekleştirdik. Müşterimiz; Adriyatik’in incisi Montenegro’nun turizm merkezleri ve ulusal havayoluydu. Organizasyona Montenegro Turizm Bakanı, Montenegro - İstanbul Başkonsolosunun yanı sıra Air Montenegro Havayolları CEO’su ve üst düzey yöneticileri, Budva, Kotor, Bar ve Podgorica’nın üst düzey turizm yöneticileri, ülkenin önde gelen otellerinin temsilcileri, DMC’ler ve seyahat acentelerinin yöneticileri katıldı.

Organizasyon iki aşamalı olarak gerçekleşti. Ritz Carlton Hotel İstanbul’da düzenlediğimiz basın toplantısında Montenegro Turizm Bakanı ve diğer kurumların temsilcilerini ulusal basın ve turizm basını ile bir araya getirdik. Burada her kurum kısa sunumlarla kendilerini anlattı ve basından gelen soruları cevapladılar.

Aynı günün akşamında ise organizasyonun ikinci safhasında İstanbul Boğazı’nda bir teknede düzenlenen davette Montenegro turizm yetkilileri ile Türk turizmcileri bir araya getirdik. Organizasyonda Montenegro ile turizm ilişkisine girebilecek outgoing incentive çalışan acentalar, DMC ve tur operatörlerinin yöneticilerine ürün çeşitliliği ve mevcut imkanlara dair bir sunum yapıldı. B2B görüşmelerin ardından teras alanında gerçekleşen ‘kokteyl prolonge’de görüşmelerin daha sıcak ve samimi bir ortamda devamını sağladık.

Hüseyin Kurt kimdir?

1983 yılında Belçika'da dünyaya geldi. Kuzey Makedonya göçmeni bir ailenin mensubu olan Hüseyin Kurt, 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye döndü. Turizm ve otel işletmeciliği eğitimi alan Hüseyin Kurt; Swissotel İstanbul, Setur, Uptown Travels, Ayer Turizm ve Organizasyon, Troja MICE gibi şirketlerde çalıştıktan sonra 2015 yılında Oliva MICE’ın kurucu ortakları arasında yer aldı.

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Başkanı olan Hüseyin Kurt, aynı zamanda TÜRSAB MICE Turizmi İhtisas Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha