Genel kurulun ardından

Hamit Kuk
Hamit KukPasso Tour
10 Aralık 2019, 00:13

Malumunuz üzere geçen hafta sonu Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) 24. Olağan Genel Kurulu İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Bu genel kurulun birçok ilki vardı. Birincisi seyahat acenteleri için her iki yılda bir İstanbul’da toplanmak ve genel kurulu yapmak hakikaten zahmetliydi. Geçen ay Kültür ve Turizm bakanlığının teklifiyle torba yasaya konulan bir maddeyle TÜRSAB’ın genel kurulunun bundan sonra üç yılda bir yapılmasına karar verildi. Böylece geçen hafta sonu yapılan genel kurulda yönetime seçilen başkanımız sayın Firuz Bağlıkaya ve yönetim kurulu önümüzdeki dönemde üç yıl görev yapacak.

İkinci önemli husus, TÜRSAB genel kurul tarihinde ilk defa 4 bin kişinin üzerinde oy kullanılan bir seçim oldu. Buna bağlı olarak kullanılan toplam 4065 oyun 2510’unu alarak TÜRSAB genel kurulları içinde en yüksek oyu alan başkan ve yönetim kurulu 24.cü döneme denk geldi.

Hoş geçen dönemde yine rekorlar kırılmıştı. Yine Firuz başkanın önderliğindeki TÜRSAB yönetim kurulu, kullanılan yaklaşık 3700 oyun 2200’ünü alarak genel kurullar içinde en yüksek oyu alan başkan ve yönetim kurulu olmuş ve rekor kırmıştı. Bugün bu rekor yaklaşık 300 oy gibi ciddi bir artışla daha ileri taşınmış oldu.

Bendenizin de bulunduğu yeni yönetimi çok önemli sorumluluklar bekliyor. Seyahat acentelerinin yığınla sorunu var ve bu sorunları çözmek için çok çaba göstermek zorundayız.

Özellikle sayın bakanımızın önünde bekleyen seyahat acenteleri yasasının bir an önce Meclise sevk edilmesi gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanımızın bu konuda tüm sektöre sözü var. Geçen temmuz ayında Belek’te yapılan toplantıda sorduğum soru üzerine, yeni yasa taslağının en geç yılsonuna kadar Meclise sevk edilip yasalaşacağını söylemişti. Yaklaşık 8600 acente bu yasanın çıkmasını dört gözle bekliyor.

Bu yasa neden bu kadar önemli?

Bu yeni yasa tasarısı seyahat acentelerinin sorunlarının neredeyse %90’ını çözecek bir yasa olacaktır. Yasayla beraber hazırlanacak olan yönetmeliklerle beraber bugün şikâyet eden acentelerimizin neredeyse tüm şikayetlerini çözecektir.

Gelelim genel kurul gözlemlerime!

TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu beklendiği üzere oldukça sakin ve güzel başladı. Bir taraftan benimde içinde bulunduğum ve “Değişim devam ediyor” sloganıyla Firuz Bağlıkaya önderliğindeki ekip, diğer taraftan “TÜRSAB tek yürek” sloganı ile yarışan Davut Günaydın ve ekibi vardı. Hasan Erdem ve Tansu Demir’in nasıl olsa Davut Bey ile birleşeceğini cümle alem tahmin ediyordu. Hatta tahmin bir yana bu işin son günlerde böyle olacağı daha başından belliydi.

Tansu Bey ve Hasan Bey’in konuşmalarından sonra kürsüye gelen okul arkadaşım Davut Günaydın kürsünün verdiği heyecanla coşup vaatlerini sıraladı. En dikkat çekici olanları ise acentelerinin sorunlarını bir buçuk yılda çözmeyi vaat etmesi, yeni rehberlik sorunu çözmek için rehberlik kanununda değişiklik yapmak ve TÜRSAV vakfı için alınan aidatların iadesi oldu. Sevgili Davut beyin bu tarz vaatleri yaparken aklıma Aziz Nesin’in ölümsüz eseri “Zübük” kitabından uyarlanıp yapılan film geldi. Hani rahmetli Kemal Sunal’ın oynadığı politikacı karakteri var ya işte o. Kürsüye çıkınca dinleyenlerin gazıyla olmadık vaatlerde bulunan politikacı misali bizim sevgili Davut Bey de gaza gelip olmadık şeyleri vaat etti.

Belki eskiden bu tarz vaatler işe yarardı ancak değişim hareketi ile birlikte Firuz Başkan TÜRSAB başkanlık kriterlerini çok yukarılara çekti. Davut Bey tekrar aday olmayı düşünüyorsa ayakları yere basan vaatler üzerinde çalışmalı ve o şekilde delegenin karşısına çıkmalı diye düşünüyorum. Çünkü TÜRSAB delegesi artık bunlara prim tanımıyor.

TÜRSAB seçimlerinin müzmin başkan adayı Emin Çakmak bu kez aday olmaması herkesin yüreğine su serpmişti. Peş peşe üç dönem başkanlık yarışına giren Emin Bey bu sefer aday olmayarak doğrusunu yaptı ve geçmiş genel kurulların tercihlerine saygı duydu. Emin Bey başkanlık yarışında olmadı ancak Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TTGA) seçimlerinde Halil İbrahim Kalay ile yarıştı ve yine kaybetti.

TÜRSAB’ın güzide delegeleri bu dönemde aynı saygı ve anlayışı Nebil Çelebi’den de bekledi. Ancak her genel kurulda yapmış olduğu tahrikler ve provokatif hareketleri bu genel kurulda da yapmaktan geri durmadı. Onun agresif, saldırgan ve uzlaşmaz tavrı hem delegeyi üzdü hem de muhalefet adaylarını gölgeledi. Nebil Bey, bu tutum ve davranışlarıyla ne kendine ne de desteklediği adaylara fayda sağlayabildi.

Bu tür genel kurullarda delegenin teveccühüne her zaman saygı duymak gerekiyor. Bu dönem müzmin TÜRSAB başkan adaylığı unvanından vaz geçen Emin Çakmak gibi Nebil Çelebi de genel kurulların müzmin provokatör unvanını bırakabilseydi keşke. Onun yarattığı kargaşa haricinde son derece keyifli ve seviyeli bir genel kurul geçirdik.

Darısı üç yıl sonraki genel kurullara…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha