Gençlere ucuz vize önerisi

Gençlere ucuz vize önerisi
04 Aralık 2018, 10:56
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili'yle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) iş birliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen "3. Dünya Turizm ve Kültür Konferansı" kapsamında basın toplantısı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, konferansın ilk gününün çok verimli geçtiğini söyledi.

Gençlere düşük ücretli vize turizmi canlandırır

Bakan Ersoy, vizeler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin vizeler konusunda önemli adımlar attığını bazı ülkelerin vizesiz seyahat hakkını 30 günden 90 güne çıkardıklarını ifade eden Ersoy Türkiye'nin vizeler politikasının diğer ülkelere de örnek olabileceğini ifade etti. Bu konuda Dünya Turizm Örgütü'nün teşvik edici çalışmalar yapabileceğini belirten Ersoy " Sadece gençlerin vize aktivitelerinden çok daha düşük ücretlerle yararlanmasının sağlanmasının turizmin gelecek nesillere aktarılması açısından da faydalı olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Gelirden tesis dışında yaşayanlarda faydalanmalı

Bakan Ersoy, görüşmelerde turizm bölgelerinde tesis dışında yaşayan insanların da turizmin paydaşları şeklinde oradaki gelirden faydalanması ve bu gelirlerden kültür politikalarına yatırım yapılmasının üzerinde durduklarını söyledi. Ersoy " Biz bundan sonraki politikalarımızın sadece turizm yatırımcılarıyla sınırlı kalmasını istemiyoruz. Özellikle turizm yatırımlarının gerçekleştiği bölgelerde ağırlıklı olarak o bölgenin insanının çalışacağı politikalar geliştirmek istiyoruz." diye konuştu.

Komşularla ortak turizm politikasına karar verdik

Bakanlarla görüşmelerinde özellikle uzak mesafeden gelen turistlere yönelik turizm politikaları üzerinde de durduklarını belirten Ersoy turistlerin uzun mesafelere daha ucuza ve daha kısa sürede uçabildiğini söyledi. İnsanların uzun mesafe uçtuklarında da aynı anda tek ülke gezmek istemediklerini belirten Ersoy, " Biz de komşularımızla veya partnerlik yapabileceğimiz ülkelerle ortak turizm politikaları geliştirmeye karar verdik." diye konuştu.

Kendimi evimde gibi hissediyorum

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili de toplantının oldukça başarılı geçtiğini ifade etti. İstanbul'u bir çok defa ziyaret ettiğini belirten Pololikashvili kendini evinde gibi hissetiğini söyledi. İstanbul'un Kültür ve turizmin buluştuğu güzel bir örnek yer olduğunu belirten Pololikashvili " Toplantı için yer seçimi çok doğru bir biçimde yapılmış. Türkiye'de rakamlar turizm açısından yükselişte. Turizmde yüzde yaklaşık 20 büyüme gerçekleşmiş. Dünya turizm toplumu olarak, Türkiye'den, öğrenecek çok şeyimiz var." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>