Geleceği Öngörmek

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
19 Mayıs 2020, 10:59

İş dünyası, içinde bulunan zamanın tüm şartlarını görmeyi, değişen trendleri, mikro ve küresel ekonomiyi takip etmeyi, dünyayı okumayı, işinin tüm parametrelerini bilmeyi gerektirir.

Geleceği görmek hedefe ulaşmak için yetmez. Tüm bileşenlerin bugün ve gelecek konumlarını iyi okuyan, tüm öngörüleri doğru yapanlar dahi gelecek için bir hayalin, umudun peşinden koşmuyorsa eksik kalır.

Corona virüsü (COVID-19) sonrası küresel siyaset analizi ile devletlerin salgınla mücadele performansı arasında kuvvetli bir bağ vardır. Bununla birlikte devletlerin salgın sonrasına dair ortaya uygulanabilir bir vizyon koymaları, bu vizyonun küresel ve yerel anlamda karşılık bulması da büyük önem arz etmektedir.

Dünya turizmi kırmızı alarm veriyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Corona virüsü (COVID-19) mücadele eden dünyada turizmin yaşayacağı kayba ilişkin 3 senaryo hazırlamış, Pandeminin seyrine göre küresel seyahat pazarının ne kadar daralacağına dair senaryolar şöyle,

Uluslararası seyahatlerin Temmuz’da başlaması durumunda seyahat pazarındaki daralma yüzde 58 olacak.

Seyahatler Eylül’de başlarsa daralma yüzde 70 olarak ortaya çıkacak.

Aralık’ta başlarsa pazar yüzde 78 oranında küçülecek.

Bu durum 2020’de dünya turizminde ziyaretçi sayısı 850 milyon ile 1,1 milyar, turizm geliri 910 milyar ile 1,2 trilyon dolar ve 100-120 milyon arasında istihdam kaybının olacağı tahmin ediliyor.

Hal böyle olunca, ülke turizmini yönetenlerin etki analizlerini farklı senaryolara göre simülasyonlarını yapmaları gerekiyor.

2020’ye ilişkin pazar beklentileri üzerinde pozitif gelişme olsa dahi konaklama tesisleri, sosyal mesafe kuralları korunarak misafir kabul edecek olmasından yaklaşık yüzde 50’li kapasite kaybı olacaktır. Dolayısıyla başabaş analizi yapıldığında belki de bazı tesisler sezonu açmadan kapatacaklar.

2020’yi en az hasarla atlatarak 2021 sezonuna güçlü girilmesi için devletin kapsamlı teşvik ve destek vermesi sağlanmalıdır. Aksi taktirde birçok konaklama tesisi fonksiyonunu kaybedeceği gibi sektör çalışanları zor durumda kalacaktır.

Türkiye’nin içinde ithalatın neredeyse olmadığı tek ihracatı turizmdir. İstihdamda ise turizm ikinci sırada yer almaktadır. Artık sektörün pozisyonu bu veriler doğrultusunda belirlenmelidir.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından hazırlanan pazarlara göre kısa, orta ve uzun vadeli pazarlama iletişim planları kamaoyuna açıklanmalıdır. Şu ana kadar süreç başarılı yönetilmedi.

“Turizmde Sertifikasyon” programı kapsamında periyodik denetimlerin uluslararası marka bilinirliği yüksek kurumlar tarafından yapılacak olmasını pazarlama açısından önemli buluyorum.

Yeni dönemde işletme performansı değerlendirilirken; ortalama doluluk oranı, ortalama oda başı fiyat, mevcut toplam oda başına üretilen ortalama günlük oda geliri ile mevcut ‘oda başına brüt işletme karı (GOP PAR)’ olarak kıyaslama yaklaşımı realist tespitler yapmasına katkı sağlayacaktır.

Corona virüsü (COVID-19) sonrasında turizm ve konaklama sektörünün odaklanması gereken 6 temel unsur var.

Kurum kültürü ve hafızası

Finansman

İşbirlikleri

Pazarlama iletişimi ve stratejileri

Dijital dönüşüm

Destinasyon markalaması

Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

“Bütün ümidim gençliktedir.

Her kafanın anlamaktan aciz

olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.”

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Herşeye rağmen gelecek güzel olacak.

Sağlıcakla kalın.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha