Gastronomi turizmi için iki bölge çok önemli

Gastronomi turizmi için iki bölge çok önemli
23 Şubat 2019, 09:57
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, Türkiye'de gastronomi turizmi için iki bölgenin çok önemli olduğunu söyledi.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Kaya Demirer (TURYİD) Türkiye'de gastronomi turizmi için iki bölgenin çok önemli olduğunu söyledi. Demirer, “İki bölge çok önemli. Birisi Ayvalık'tan Fethiye'ye, diğeri Adana'dan Mardin'e olan rota. Toprağından tarih fışkıran, gastronomik değerleri çok yüksek iki bölge. Ayvalık - Fethiye arası tesisler hazır. Yapmamız gereken tek şey nisandan kasım sonuna kadar açık tutmak” diyor.

Gastronomide üç rakibimizin gelirde 6'da biriyiz 6 misli insan çalıştırıyoruz

Kaya Demirer, “İtalya, İspanya, Fransa gastronomide kendimize rakip aldığımız, rakamlarını dikkatle takip ettiğimiz 3 Avrupa ülkesi. Üçünde de aynı işletme sayısı var: 100 - 120 bin arası. Ama yarattıkları ekonomik hacim bizim 6 katımız. Biz 20 milyar doları konuşurken onlar 100 - 120 milyar doları konuşuyor. İstihdama baktığımızda, 120 bin işletmeyi bizdeki çalışan sayısının 6’da biriyle yapıyor. Gelirde 6’da biriyiz, 6 misli insan çalıştırıyoruz” diyor.

12 Mart'ta dünya gastronomisinin önemli isimleri İstanbul'a akın edecek

Demirer, Milliyet'ten Serkan Akman'a 12 Mart'ta İstanbul'da düzenlenecek ve dünya gastronomisinin önemli isimlerinin de geleceği 2. Global GastroEkonomi Zirvesi’yle ilgili bilgiler de verdi. Türkiye'de turizmde geliri artırmanın yolunun gastronomiden geçtiğini belirten Demirer Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TİM’in desteği ile 12 Mart’ta Lüfti Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek 2. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde, gastronomi ekonomisi ve turizmi masaya yatırılacağını ifade etti.Yorumlar
Zafer Cengiz
23 Şubat 2019, Cumartesi 11:30
Turizm çok sektörlü bütünsel ve özgün bir endüstri iken.. Dilimler içinde müstakil başarı ne kadar mümkün olabilir? #TAG
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha