Gastronomi sektörü için kritik dönemeç!

Gastronomi sektörü için kritik dönemeç!
25 Eylül 2016, 10:44
Restoranların umudunun festivaller olduğunu ve sektörde şuanda bir hareketlilik olmadığını dile getiren TURYİD Başkanı Kaya Demirer, "Kış dönemi bizim için çok kritik. Bu festivaller yeme-içme sektörünü canlandıracak" dedi.

23 Eylül’de başlayan ve 30 Ekim’e kadar sürecek festivaller restoranların umudu oldu. Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, “Sektör zor bir dönemden geçti. Tatiller bitti ve yeni sezon başlıyor. Kış dönemi bizim için çok kritik. Bu festivaller dışarıda yeme-içmeyi konuşturacak ve sektörü canlandıracak” dedi.

Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, İstanbul'da düzenlenen festivaller 23 Eylül’de başladı. Festivallerin bilet fiyatları da 30 lira ile 133 lira arasında değişiyor. Bazı festivaller ise ücretsiz düzenleniyor. Bu organizasyonlar için daha çok tarihi mekânlar tercih edilse de son dönemlerde alışveriş merkezleri de ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da festival sezonu ‘Makarna’ ve ‘Japon Yemekleri’ festivalleri ile başladı. Son etkinlik ise 30 Ekim’de düzenlenecek Çikolata Festivali.

Tatlıdan kahveye, pizzadan hamburgere, makarnadan soslara birçok alanda düzenlenen festivallerin yabancıların da ilgisini çektiğini anlatan Kaya Demirer, şu değerlendirmeyi yaptı: “İstanbul Avrupa ve Asya’nın çok önemli ve kritik bir noktasında bulunuyor. Bu tür festivallere ilginin artması yabancıların da dikkatini çekiyor. Türkiye’de yeme-içme alanında farkındalık yaratan festivallerin devamlılığı ve bu alanda marka olmaları çok önemli. Sektörde henüz bir hareketlilik yok. Ancak biz önümüzdeki dönemden umutluyuz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha