Gastronomi kongresi planlıyoruz

Gastronomi kongresi planlıyoruz
19 Kasım 2018, 08:25
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmin çeşitlendirilmesine yönelik projeleri anlattı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Nisan ayında İstanbul’da geniş katılımlı bir gastronomi kongresi planladıklarını söyledi. Ekonomist Dergisinden Levent Gökmen Demirciler’in turizm gelirlerinin nasıl artırılacağına dair sorularını yanıtlayan Bağlıkaya, TÜRSAB’ın Türkiye’nin tanıtım ve pazarlaması için önemli proje ve etkinliklerde elini taşın altına koymaya devam ettiğini söyledi. Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağındaki sponsorlar arasında yer aldıklarını belirten Bağlıkaya, “Turizm gelirlerini artırmada önem arz eden gastronomi alanındaki gelişimi desteklemek için nisan ayında İstanbul’da geniş katılımlı bir Gastronomi Kongresi planlıyoruz. Türkiye’yi dünya turizminde daha üst sıralara taşıyacak özel organizasyon ve etkinlikler düzenlemeyi, ülke turizmine katkı sağlayacak her adımı desteklemeyi bundan sonra da sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Geliri artırmak için TÜRSAB'ın önerileri

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) turist başına geliri artırabilmek için yapılması gereken çalışmaları şöyle sıralıyor:

1- Uluslararası turizm harcaması en yüksek ilk 10 ülke olan Çin, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Avustralya, Kanada, Rusya, Güney Kore ve İtalya’nın yanı sıra Hindistan, Belçika, Hollanda, Brezilya gibi ülkelerde tanıtım ve pazarlama çalışmalarını artırmak.

2- Özellikle otel dışındaki etkinliklerin cazibesini artırmak için çeşitli festivaller, konserler, tenis, golf gibi uluslararası spor etkinliklerini çoğaltmak.

3- Tanıtım ve pazarlama çalışmalarında gelir düzeyi yüksek kitleye uygun mecraların seçilmesi, bu kitleye uygun alışveriş, yeme-içme, eğlence, kültür-sanat gibi alanların tanıtımının ve pazarlamasının yapılması.

4- Yüksek gelir grubuna hizmet veren otellerin tanıtılması ve pazarlanması.

5- Seyahat acentelerinin gelir düzeyi yüksek kesime uygun tur programları hazırlaması.

6- Hedef kitlenin takip ettiği blogger ve influencer gibi dijital medya yazarlarından yararlanılması.

7- Dünya sinemasının ülkemizde de film çekebilmesi için gerekli olanakların sağlanması.

8- Dünyada çok sevilen dizi ve programların ünlü sanatçılarını davet ederek dikkat çekmek.

9- Uluslararası alanda üst gelir düzeyine sahip müşteri portföyü olan ve VIP hizmet veren tur operatörleri ile seyahat acenteleriyle temasa geçip ilişkileri geliştirmek.

Yorumlar
Serdar Sağlamtunç, FCSI
19 Kasım 2018, Pazartesi 10:51
Belki ışık olur diye bazı sorular: -Hangi gastronominin neresindeyiz acaba? -Kurgu insanları davet edip kebap ayran sunmak tarzında mı planlandı? -Bu model yıllardır var ve değişik bir tarz kimsenin aklına gelmez mi? -Yurt dışından gelen misafire temiz hava-su-gıda-enerji örnekleri mi sunulacak? -GDO ve katkı maddelerinin sıfırlanması işi ne durumda? Bence bir kaç daha düşünün.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha