Rota

Galataport çevresine 8 otel

Galataport çevresine 8 otel
23 Aralık 2019, 10:44
Türkiye'nin en çok konuşulan projelerinden olan Galataport'un açılması için artık gün sayılıyor.

İlk kruvaziyer geminin 20 Nisan'da yanaşması beklenen Galataport projesinin tüm fonksiyonlarıyla birlikte Mayıs 2020'de açılması planlanıyor. Galataport'un kentin yeni merkezi olması hedefleniyor. Turizme doping etkisi yâpması beklenen proje daha açılmadan çevresindeki otel yatırımlarını hareketlendirdi.

Ekonomist Dergisi'nden Levent Gökmen Demirciler'in haberine göre; son birkaç yıldan bu yana çalışmaları süren proje daha açılmadan yakın bölgesindeki turizm yatırımlarına hız kazandırdı. Bu bölgelerde son üç yılda açılan dokuz otelde bin 302 oda ve 2 bin 604 yeni yatak devreye alındı.

3 yılda 8 otel devreye girecek

2020-2023 döneminde sekiz yeni otelin açılıp 2 binin üzerinde yeni yatak kapasitesinin daha gelmesi planlanıyor. Bu projeler arasında lüks segmentteki Peninsula otelden Hilton Motto'ya kadar Türkiye'ye yeni girecek markalarda bulunuyor.

Eurostars, Motel One gibi gruplar Taksim, Karaköy ve Galata'da kiralayacak yer arayışındalar. Bunlar 20 ile 100 oda arasında butik otel olabilecek yerleri kiralıyorlar. Eurostars, biri Galata'da ikisi İstiklal Caddesi'nde olmak üzere üç otel kiralamış durumda.

Ortadoğulu fonların ve yatırımcıların lüks seg-mente ilgisi yoğun. Türk dizilerinin etkisiyle Latin Amerika'dan gelen turist sayısı da giderek artıyor. Hostel denilen sırt çantalı genç turist profiline yönelik markalar yaratılıyor. Marriot Moxy, Hilton Cruio, Accor Jo&Jo markalarını yaratarak X ve Y kuşağına hitap eden otel konseptiyle bu bölgelere rağbet gösteriyorlar.

Karaköy'de halihazırda 15 civarında otel yaklaşık bin yatakla hizmet veriyor. Bu otellerin gecelik oda fiyatları da 250 TL ile 2 Bin TL arasında değişiyor.

Naviosa Turizm Acentesi Sahibi Tolgar Bıyıklı, Galataport'a yanaşacak gemilerin rahat gelinip gelinmediğine bakarak İstanbul'u 2021'de rotalarına alıp almayacaklarına karar vereceklerini ifade etti.

Galataport faaliyete geçtikten sonra İstanbul'un yeniden popüler olup ilk kalkış limanı haline gelmesiyle otel yatırımlarının manalı hale geleceğine de dikkat çekiyor. İstanbul'a beş yıldır gemi yanaşmadığını hatırlatan Bıyıklı, "Karşıda problemsiz bir Atina var. İstanbul iptal olunca Atina tüm gemileri aldı" diye konuştu.

Etiketler:Galataport otel
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha