Galataport-Beyazıt turistik tramvayı sefere başladı

Galataport-Beyazıt turistik tramvayı sefere başladı
07 Kasım 2023, 16:19
Metro İstanbul, dünyada bir ilki daha gerçekleştirerek kruvaziyer turizmine değer katacak Galataport-Beyazıt Turistik Tramvay Hattı’nda ilk seferini 5 Kasım Pazar günü yaptı.

Metro İstanbul, dünyada bir ilki daha gerçekleştirerek kruvaziyer turizmine değer katacak Galataport-Beyazıt Turistik Tramvay Hattı’nda ilk seferini 5 Kasım Pazar günü yaptı. T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nda yolcu yoğunluğunun az olduğu saatlerde hizmet verecek olan bu özel hattın ilk yolcuları bin kişilik Japon kafilesi oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Metro İstanbul, kentin turizmi için önemli bir adım attı. Metro İstanbul’un TÜRSAB ile imzaladığı iş birliği kapsamında hayata geçirdiği Galataport-Beyazıt Turistik Tramvay Hattı ilk seferine 5 Kasım Pazar günü dünyaca ünlü Peace Boat gemisi ile Japonya’dan gelen bin kişilik turist kafilesi ile çıktı.

KRUVAZİYER YOLCULARI İÇİN ÖZEL TRAMVAY SEFERİ

İlk sefere katılan Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy, “Uzun süredir yaptığımız bu çalışmanın bugün ilk gününü burada kutluyoruz. Şu anda Galataport için hazırlanan özel duraktayız. Galataport’tan Tarihi Yarımada’ya kruvaziyer yolcuları için özel bir hat seferi planladık. Uzun bir çalışma sonucunda hayata geçirdik. Dünyada ilk kez kruvaziyer yolcularının şehir merkezine doğrudan erişimini tramvay ile sağlayan hattımızda bugün ilk seferini gerçekleştirdik. İstanbul’umuzun dolayısıyla ülkemizin turizmine değer katacak bu özel tramvayın ilk yolcuları 2024 yılında diplomatik ilişkilerimizin 100. yılını dolduracağı dost ve kardeş ülke Japonya’dan gelen bin kişilik turist kafilesi oldu” diye konuştu.

“TARİHİ YARIMADA’NIN YAYALAŞTIRILMASI PROJESİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Metro İstanbul AŞ Genel Müdürü Dr. Soy, yeni düzenlenen tramvay seferinin çevreye etkilerinden de bahsetti. Soy, “Kruvaziyer gemileri ile kentimize gelen yolcuların Sultanahmet’e ulaşması ciddi bir problem. Yüzlerce otobüsün Tarihi Yarımada’da sıralanması hem çevre kirliliğine neden oluyor hem de bölgede parklanma sorunu yaşanıyor. Bu hem turistler açısından hem de gün içinde bölgede işi olan vatandaşlarımız için büyük bir sıkıntıya yol açıyor. Örneğin bugün kentimize gelen bin kişilik kafile kara yolunu kullansaydı 25 adet 40 kişilik otobüse ihtiyaç duyacaktı ve bu otobüslerin park sorunu olacaktı. Kara yolu taşıtlarının yoğun kullanımı hava kalitesini de düşürüyor. Bu açıdan baktığımızda 25 otobüsün trafikten çekilmesi ile karbon salımı azaltılmış ve 30 ağaç kurtarılarak gezegenimize kazandırılmış oldu. Kara yolu aracı kullandıklarında kruvaziyer yolcuları bazen 1,5-2 saat trafikte kalıyor ve Tarihi Yarımada’ya gecikmeli olarak ulaşabiliyorlar. Halbuki kruvaziyer yolcuları için 1 dakikanın bile önemi var. Burada geçirdikleri her dakika onlar için çok önemli, şehir için de çok kıymetli. O yüzden de biz 17 dakikada oraya ulaşacakları bir sefer planladık. Buna göre yolcularımızın kruvaziyer yolcuları için özel olarak hazırladığımız istasyonumuzdan trenlere binerek direkt Tarihi Yarımada’ya ulaşmalarını sağlayacağız. Böylelikle aynı zamanda Tarihi Yarımada’nın yayalaştırılması projesine de katkı sunacağız. O yüzden de çok heyecanlı ve çok mutluyuz” dedi.

Galataport-Beyazıt Turistik Tramvay Hattı’nın ilk yolcuları olan Japon turist kafilesi tramvay istasyonunda; Türk ve Japon bayrakları, metro müzisyenlerinin Barış Manço şarkıları ve Türk Sanat Müziği eserleri performansı ile karşılandı. Ayrıca yolculara geleneksel Türk lezzetlerinden Türk kahvesi ve lokum ikram edildi.

Yorumlar
Ali Doğan Çamak
08 Kasım 2023, Çarşamba 03:23
Mecit Bey'e katılmıyorum. O bölgeye yakın bir yerde çalıştığım için biliyorum, tam Galataport karşısına ekstra bir durak eklendi yaz aylarında "GALATAPORT Durağı" olarak; ve buraya boş tramvay seferleri verilip bu duraktan sadece direkt olarak tarihi yarım adaya kruvaziyer ile gelen turistler taşınıyor. Bence çok güzel bir proje oldu, turistler o Sirkeci-Eminönü-Tophane tramvay kalabalığına karışmadan rahat ve konforlu bir şekilde Sultanahmet'e ulaşabiliyorlar. Abartmamak lazım demişsiniz, kentimiz ve turizm için güzel bir şey yapılmış, bunu haberleştirmenin nesi abartı?
Abdullah rehber
08 Kasım 2023, Çarşamba 09:49
Gerçekten de Mecit Bey'in söylediği gibi haber maalesef çok fazla iş yapmayan belediye yetkililerin kendini göklere çıkarmasıyla sonuçlanmış oysa ki biz orada yolcularımızı misafirlerimizi şehir merkezine götürmek için son derece sıkıntılı bir süreç yaşıyorduk eğer oradaki durak yeni çalışmaya başlamışsa ki biz bunu uzun sefere bekledik ne hale yoksa normal tramvay hattı sanki özel bir hat yapılmış gibi saçmalıyorlar ani İstanbul'da yaşamazsak yutacağız.
Adnan
08 Kasım 2023, Çarşamba 09:45
Yol üzerinde her durakta duruyor mu ?
Mecit
08 Kasım 2023, Çarşamba 07:13
Güzel düşünülmüş ve yapılmış. Tebrikler Ancak haber okadar abartılıyor sanki özel tramvay hattı yapıldı. Mevcut tramvay hattında Sadece boş vagon göndererek bir planlama yapılmış. Şehir turizmine güzel hizmet ama haberin bukadar abartılması eziklik göstergesi. Aynı hizmeti şehir hatları vapurları ile yapmak ilave değer katar. Bunuda planlayabilirler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha