Fvw İstanbul Workshop'u yapıldı... İstanbul için kim ne dedi?

Fvw İstanbul Workshop'u yapıldı... İstanbul için kim ne dedi?
31 Ağustos 2018, 10:44
FVW işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Workshop'u, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Gün boyu süren organizasyonda Tur operatörleri İstanbul turizmini konuştu...

TÜRSAB ve TÜROFED'in FVW işbirliğiyle düzenlediği İstanbul Workshop'u, 31 Ağustos 2018 Cuma günü İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Workshop'un açılış konuşmasını TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere dikkat çeken Bağlıkaya, “İki ülke halkının barış ve kardeşlik içerisinde birbirine daha da kenetlenmesinde ve içinde kader birliğini de barındıran köklü Türk-Alman ilişkilerini layık olduğu seviyede ilelebet tutmak noktasında, turizm önemli rol oynamaya devam edecek” dedi.

Son günlerde ABD ile yaşanan gerilime atıfta bulunan Bağlıkaya, “İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıl; başta Amerika’nın agresif tutumlarının aksine duvarların değil, köprülerin hakim olduğu bir yüzyıl olacaksa; bu turizmin ve bu vizyona inananların sayesinde olacaktır” dedi.

Firuz Bağlıkaya konuşmasına şöyle devam etti: “Dünya düşünürleri içinde seçkin bir yeri olan Alman düşünür Arthur Schopenhauer: “Yetenek başkalarının varamadığı hedefi vuran nişancı gibidir. Dahi ise başkalarının göremediği bir hedefi vuran nişancıdır” demişti. Biz de kimselerin koymaya cesaret edemediği ve hatta hayal edemediği hedefleri önümüze koyabiliriz. Bu hedefleri birlikte gerçekleştirebiliriz.

Almanya’da yaşayan 3 milyon civarında Türk vatandaşımız iki ülke arasında uzun yıllara dayanan tarihi ve kültürel bağların mimarıdır. İki toplum arasındaki bu insan bağı karşılıklı turizm akışına da önemli bir zemin oluşturmaktadır.

Türkiye için en önemli turizm pazarlarının başında gelen Almanya’dan 2017 yılında 3,6 milyon ziyaretçi misafir ettik. Bu yılın 7 aylık döneminde ülkemizde ağırladığımız Alman dostlarımızın sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 oranında artarak 2,3 milyona çıktı. Yıl sonunda yaklaşık 4,5 milyon Alman misafiri ülkemizde ağırlamış olmanın mutluluğunu yaşayacağız inşallah…

İstanbul; dünyanın en büyük uygarlıklarına başkentlik yapan, yüzyıllar boyunca insanları bir mıknatıs gibi kendine çeken, şaşırtan, büyüleyen, yeniyle eskiyi, geçmişle günümüzü mükemmel bir biçimde harmanlayan dünyanın sayılı metropollerindendir.

İstanbul’u ziyaret eden yabancı misafirler açısından Alman vatandaşları 1. sırada yer almaktadır. Değerli Alman filozofun bir başka sözünü de anmadan geçmeyelim: “Birbirlerini en çok büyüleyenler, birbirlerini en çok tamamlayanlardır” demiş. Dostluğumuzun birbirimizi daha çok tamamlaması, daha çok büyümesi, daha da kuvvetlenerek sürmesi ve hiç bozulmaması en büyük temennimizdir.

Almanya ile Türkiye’nin ortak geleceklerine turizm sektöründe elde edecekleri başarılarla birlikte yürüyeceklerine olan inancımla, İstanbul tanıtım ve pazarlamasında emeği geçen; başta KTB, TOBB, TUROFED, THY, İSTTA olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum, hepinizi selamlıyorum”.

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Bu bir win win toplantısı

Yapılan organizasyonun iki tarafın da kazanacağı bir win win toplantısı olduğunu söyleyen TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Alman pazarında İstanbul'un aldığı payı artırmak için organizasyonun düzenlendiğini söyledi. TOBB bünyesinde kurulan Turizm Sektör Meclisi'nin çalışmalarına değinen Hisarcıklıoğlu, “Sektörün tüm tarafları aynı masa etrafında toplanıyoruz. Sektörün sözcülüğünü de TÜROFED Başkanı Osman Ayık yapıyor” dedi.

İstanbul'un iki kıtaya yayılmış kadim bir şehir olduğunu belitten Hisarcıklıoğlu, kentin tüm medeniyetlerden izler barındıran bir dünya kenti olduğunu söyledi.

TOBB'un Türk turizmine verdiği katkılara da değinen Hisarcıklıoğlu, benzeri katkıların artarak devam edeceğini söyledi. Toplantının iki ülkenin iş insanlarına kazanç getirmesi dileğinde bulunarak konuşmasını sona erdirdi.

Osman Ayık: İstanbul Avrupa'da hiçbir destinasyonun rekabet edemeyeceği bir kenttir

İstanbul ve çevresinin zenginliklerini saymakla bitiremeyiz diyerek sözlerine başlayan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Bulgaristan iki turizm kasabasıyla 8,8 milyon turist ağırladı diyerek, “İstanbul inanılmaz zenginlikleri barındırıyor. Burası denizden dağa, doğadan kültürel etkinliklere kadar müthiş zenginliklere sahip. Bizim bu sektörün mensupları olarak işlerinizi kolaylaştırmamız ve sizin de İstanbul'un güzelliklerini ülkelerinizde tanıtmanız gerekli” dedi.

THY'nin sayesinde İstanbul'un önemli ulaşım merkezlerinden biri haline geldiğini anlatan Osman Ayık, “İstanbul, Avrupa'da hiçbir destinasyonun rekabet edemeyeceği bir inci tanesi olarak önümüzde duruyor” diye konuştu.

Şekib Avdagiç: 3 milyon Alman misafir ağırlamak istiyoruz

En az 3 milyon Alman misafiri İstanbul'da ağırlamak istiyoruz diyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bu konuda çalışan tüm kurumlara destek olacaklarını söyledi. Bundan sonra yapılacak turizm faaliyetlerinin paydaşlarından birinin İTO olacağını belirten Avdagiç, “Gelecek günlerde daha fazla Alman dostumuzu İstanbul'da ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

Nadir Alpaslan: Almanlar bizim için vazgeçilmez bir dost ve partnerdir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un Ankara'daki yoğun programlarından dolayı toplantıya katılmadığını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Size selamlarını iletti” dedi. Turizmin sosyal ve siyasal gelişmelerden hızla etkilendiğini anlatan Alpaslan, Almanya'nın Türk turizmi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Almanya'da çok sayıda Türk vatandaşının da yaşadığına dikkat çeken Alpaslan, “Almanlar bizim için vazgeçilmez bir dost ve partnerdir” dedi.

Vasip Şahin: İstanbul mavinin ve aşkın kenti

İstanbul'un mavinin ve aşkın şehri olduğunu belirterek sözlerine başlayan İstanbul Valisi Vasip Şahin, kentin tarihi, kültürel ve ekonomik potansiyeli hakkında bilgi verdi. Üçüncü havalimanın İstanbul turizmine önemli etkilerinin olacağına değinen Şahin, havalimanın açılmasıyla yoğunluktan dolayı uçamayan havayolu şirketlerini de uçmaya başlayacağını söyledi,

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha