FTI CEO'su: Türkiye, Umman ve İtalya lider konumda!

FTI CEO'su: Türkiye, Umman ve İtalya lider konumda!
29 Şubat 2024, 15:18
Alman tur operatörü FTI Group'un CEO'su Karl Markgraf 2023 sonuçlarını açıklayıp 2024 yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Turizm Fuarı'ndan kısa bir süre önce FTI GROUP, 2022/2023 yıllarına ilişkin ticari rakamlarını çok güçlü bir finansal sonuçla sunuyor: ciro, önceki yıla kıyasla yüzde on artarak 4,1 milyar avroya yükseldi. Dijital dönüşüm ve daha verimli süreç ve sistemlere yapılan yatırımlarla FTI GROUP, turizm sektöründeki olumlu küresel gelişimin de desteğiyle büyüme trendini sürdürmeyi başardı. Şirket aynı zamanda, FTI GROUP'un talepteki keskin artışı karşılamak için özellikle iyi bir konuma sahip olduğu bir dizi sektör trendinden de yararlanıyor.

2023/2024 için pozitif görünüm

Bu nedenle şirket, önümüzdeki yaz ve içinde bulunduğumuz mali yıl için iyimser: FTI Group CEO'su Karl Markgraf, "Erken rezervasyon kampanyalarımız müşterilerimiz tarafından iyi karşılandı ve önümüzdeki sezon için rezervasyonlar şimdiden çok umut verici. Şu anda yaz çıkışlı rezervasyonlarda bir önceki yıla kıyasla çift haneli bir artış yaşıyoruz" diye özetliyor. Grup, 2023/24 mali yılının tamamına baktığında büyüme yolunda ilerlediğini görüyor. CEO, "Rezervasyon durumunun olumlu işaretleri göz önüne alındığında, 2023/2024 mali yılı için satışları ve gelirleri bir önceki yıla göre çift haneli bir oranda artırmayı planlıyoruz" diyor.

İyileştirilmiş süreçler için dijital dönüşüm

FTI GROUP, son aylarda dijital dönüşümde ve süreç ve sistemlerin iyileştirilmesinde önemli ilerlemeler kaydetti. Karl Markgraf, "Artık geleneksel olarak geniş ve yüksek kaliteli ürün yelpazemizi satışta iyi erişilebilirlik ve daha da verimli sistemlerle birleştiriyoruz, bu da müşteri memnuniyetini daha da artırmamızı ve ortaklarımızla işbirliğini geliştirmemizi sağlayacak" diyor. Her bir şirkette çok sayıda sistemin birleştirilmesi gerektiğinden, bu büyük bir entegrasyon çabasını gerektirdi. Dönüşüm sürecimizin bir parçası olarak, şu anda otellerle yapılan ödeme işlemleri için, genellikle varış noktasına göre farklılık gösteren sistemleri standart hale getiriyoruz.

Yatırımcılarla görüşmelerde iyi ilerleme kaydedildi

Mal sahipleri ve kredi verenlerle istişare halinde, öncelikle dijital dönüşüm yatırımları için taze sermaye toplamak amacıyla 2023 yılında yatırımcılarla görüşmelere başlandı. FTI, 23 Eylül 2023 tarihinde kamuoyunu bu konuda bilgilendirmişti. Ana hissedarımız, bankalar ve koronavirüs yardımından sorumlu kurumların temsilcileriyle birlikte, hızlı bir sonuca ulaşmak için güvenle çalışıyoruz. Süreç, 4 milyar avronun üzerinde satış yapan ve birçoğu yurt dışında bulunan 120 ayrı şirkete sahip bir işletme için karmaşık olsa da iyi bir ilerleme kaydediyor.

Paket tatil destinasyonları için pazar güncellemesi: Türkiye, Umman ve İtalya lider konumda

Paket tatil segmentinde Mısır, kış aylarında en çok satılan destinasyon oldu. "Mısır pazarının güçlü bir şekilde gelişeceğinden eminiz. Beklediğimiz gibi, jeopolitik gerginlikler turizm sektörüne yansımadı ve bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz" diyor Markgraf. Bununla birlikte, bu yıl ITB'nin partner ülkesi Umman da, serin sezonda cazip fiyatlar ve geniş bir teklif yelpazesiyle ziyaretçi çeken Malta ve uzun mesafe segmentinde Okyanusya - özellikle Avustralya - gibi bir önceki yıla kıyasla talepte önemli bir artış gördü. Burada, pandemi arası nedeniyle oluşan telafi süreci şimdi etkisini gösteriyor gibi görünüyor. Yaz dönemi için Umman Sultanlığı, paranın karşılığını fazlasıyla veren Türkiye, Tunus ve Güneydoğu Avrupa ülkeleri gibi bir önceki yıla kıyasla çift haneli satış artışıyla bir kez daha gezginlerin gözdesi oldu. Fiyat açısından nispeten sabit kalan İtalya da tur operatörlerinin en iyileri sıralamasına girmeyi başardı. Markgraf, "Bütçeye duyarlı müşteriler ve aileler için, programımıza ilk kez dahil olan trend destinasyon Arnavutluk'un yanı sıra 2024 yılında tatil bütçelerini mümkün olduğunca az zorlayacak Slovenya, Bulgaristan, Tunus ve Türkiye ile geniş bir seçenek sunuyoruz" dedi. Tur operatörü, en iyi tırmanan Avustralya'nın ötesinde bile uzun mesafeli rotalara yönelik talebin arttığını bildirmeye devam ediyor. Markgraf şöyle açıklıyor: "Birçok insan için deneyim faktörü giderek daha önemli hale geliyor ve uzak ülkeler egzotizmi, yabancı manzaraları ve farklı kültürleriyle özellikle heyecan verici. Bu nedenle gidiş-dönüş seyahatler de dahil olmak üzere bir tur operatörünün güvencesiyle bireysel seyahatlere giderek daha fazla odaklanılıyor, ve bu bize net bir büyüme potansiyeli sunuyor.”

FTI GROUP, Berlin'deki ITB fuarında 25. salonda 201 numaralı stantta yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha