Fransız oteller zinciri AccorHotels, Air France KLM'ye talip

Fransız oteller zinciri AccorHotels, Air France KLM'ye talip
04 Haziran 2018, 11:27
Fransız oteller zinciri AccorHotels, ülkenin en büyük havayolu şirketi Air France KLM'den hisse alıyor.

Air France KLM ile görüşmelerin henüz sonuçlanmadığını belirten AccorHotels, potansiyel koşulların değerlendirilmesinde erken bir aşamada olunduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmayan Air France KLM, bir süredir yönetim kademesindeki dalgalanmalarla ilgileniyor.

Son olarak 21 Mayıs'ta şirketin CEO'su Jean-Marc Janaillac, çalışanların kendilerine teklif edilen ücret artışını reddetmesi üzerine istifasını vermişti.

Çalışan maaşlarına altı yıldır zam yapılmamasını protesto eden sendikaların, şubattan bu yana gerçekleştirdiği 15 günlük iş bırakma eylemleri, havayolu şirketine bu yıl 400 milyon euroya mâl oldu. Şirketin hisse başı fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 geriledi.

Les Echos Gazetesi'nin haberine göre hükümetin üç seçeneği var: Air France KLM'nin tüm hisselerinin AccorHotels'e satılması, bir kısmının satılarak kalan kısmının kontrolünün hükümette bırakılması ve Air France ve AccorHotels hisselerinin değiş tokuş edilmesi. Böyle bir durumda hükümet de AccorHotels'den pay almış olacak.

Konuyla ilgili Les Echos'a konuşan kaynaklar, hükümetin AccorHotels'e hisse satışı konusunda oldukça ciddi olduğunu söylüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha