Fly KHY'nın tanıtımı yapıldı... İşte Türkiye'de uçacağı şehirler!

Fly KHY'nın tanıtımı yapıldı... İşte Türkiye'de uçacağı şehirler!
14 Mart 2023, 12:09
Fly Kıbrıs Havayolları’nın (Fly KHY) tanıtımı dün akşam Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasında yapıldı.

Fly Kıbrıs Havayolları’nın (Fly KHY) tanıtımı dün akşam, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasında yapıldı.

İstanbul, Ankara ve izmir'e seferler!

Fly Kıbrıs Hava Yolları başlangıçta, İstanbul’a karşılıklı 2 sefer, Ankara ve İzmir’e ise günde karşılıklı 1 sefer düzenleyecek. FLYKHY’nin, 21 Mayıs itibarıyla, Erbil, Tahran, Priştine, Amman ve Bakü’den Kuzey Kıbrıs’a charter seferler ile uçuş planladığı bilgisi de paylaşıldı.

Fly Kıbrıs Havayolları’nın lansman etkinliğine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Fly Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat’ın yanı sıra bazı milletvekilleri, sektör temsilcileri, paydaşlar katıldı.

Ardından FLY Kıbrıs Hava Yolları yönetim kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Mehmet Dalman Yücel, Nusret Polat ile sırasıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı; Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ve Cumhurbaşkanı Vekili ve Meclis Başkanı Zorlu Töre birer konuşma yaparken, yurt dışı programı nedeniyle lansmana katılamayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın video mesajı da yayınlandı.

Nusret Polat: 1 yılda 275 bin yolcuyu KKTC'ye getirmeyi hedefliyoruz

Fly KHY kurucularından Nusret Polat, “Bu gece burda büyük bir hayali gerçekleştimiş olmanın verdiği heyecan ve mutluluğu” içinde olduklarını ifade ederek, “Öncelikle THY, ANADOLUJET ve PEGASUS Hava Yollarına uzun yıllardır başta bizlere ve adamıza vermiş olduğu destekler için teşekkürü borç biliriz. KKTC’de hızla büyüyen turizm sektörü için kendilerine olan ihtiyacımız önümüzdeki dönem her zamankinden daha da büyük olacaktır.” Dedi.

Polat ayrıca, FLYKHY projesinin gerçekleşmesi sürecinde bu operasyonun gerçekleşmesi adına tüm imkanlarını seferber eden Gözen Holding ve Freebird Havayolları Yönetim Kurulu Üye ve çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

Polat, “FLYKHY projesi adamızın uzun zamandır beklediği, Kıbrıs’ta doğan bize ait yerli bir uçağın, yerli bir markanın hasreti ile doğdu. Tüm halkımıza, tüm turizm sektörüne , ana vatanımızdaki çok kıymetli paydaşlarımıza yeni bir heyecan yeni bir sorumluluk da yüklemekle birlikte artık ana vatanımıza ve yakın coğrafyadaki halklara adamızın bağlarını güçlendirecek kolaylaştıracak bir kıymetli araç olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Polat, FLYKHY; tüm Türkiye -Ercan hatlarındaki izinlerini, Freebird H.Y üzerinden T.C Devlet Hava Meydanları G.M’den ve KKTTC Sivil Havacılık G.M’den tarifeli seferler olarak aldığını söyledi.

“Airbus A320 uçakları ile yapacağımız FLYKHY uçuşları ile 1.yıl adamıza 275000 pax getirmeyi planlıyoruz” diyen Polat, “FLYKHY , ilk yılında ada ekonomimize sağlayacağı özellikle TC ve dış hatlardan gelecek paket yolcularımızın ada ekonomimize minimum 4 milyar TL katkı sağlayacağını öngörmekteyiz” dedi.

Arıklı: Her türlü desteği vereceğiz

Lansmanda konuşan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın kurucu ortaklarını dinlerken aklına gelen “başarı” ile ilgili masalı paylaştı.

Ülkede girişimcilerin önünde ciddi engeller olduğunu kaydeden Arıklı, kendilerinin Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın üç kurucu ortağının önünü açtıklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) battığında duyulan üzüntüyü hatırlatan Arıklı, göreve geldiği andan itibaren ister milli ister yerli olsun bir havayolu şirketi kurulması için uğraştığını anımsattı ve “Bu arkadaşlarımız başardı… Biz cesaretlendirdik, önlerini açtık. Yaptığımız bu” dedi.

Büyük havayolu şirketlerinin bile battığı bir dönemde üç girişimcinin havayolu şirketi kurmasını “cesaretli girişim” olarak niteleyen Arıklı, “Bu arkadaşlarımız taşın altına ellerini değil, başlarını koydu” değerlendirmesinde bulundu.

Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın Güney Kıbrıs’ın havayolu şirketi Kıbrıs Hava Yolları ile isim benzerliği konusunda eleştirenlere de yanıt veren Arıklı, “Bu arkadaşlarımız bu ismi kullanıyorlar, bakan olarak da ben izin veriyorum… Size ne? Rum’un adına Rum’un avukatlığını yapmak size mi düştü?” yanıtını verdi.

Arıklı Fly Kıbrıs Hava Yolları ortaklarının başarılı olması için her türlü desteği vereceklerinin de sözünü verdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha