Fiyatta çift haneli toparlanma gelecek yıl olabilir

Fiyatta çift haneli toparlanma gelecek yıl olabilir
30 Ocak 2019, 14:19
Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) geleneksel aylık yemeği bugün İstanbul’da Hilton İstanbul Maslak’ta yapıldı.

Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) geleneksel aylık yemeği bugün İstanbul’da Hilton İstanbul Maslak’ta yapıldı. Toplantıya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çevre ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner ve İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanı Sedat Bornovalı da katıldı.

Fiyatta çift haneli toparlanma gelecek yıl olur

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye'nin turist sayısında muhteşem rakamlara ulaştığını fakat fiyat olarak istenilen rakamlara ulaşamadığını vurguladı. Bayındır, " Fakat umudumuz var. Önümüzdeki yıl iki haneli toparlanma olabilir. Avrupa pazarında da toparlanma ve Türkiye’ye karşı isteğin arttığını görüyoruz. Avrupa’da katılırsa İstanbul’da önemli bir toparlanma olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

'Sektör yetenek avında' yarışmasına daha fazla ilgi istedi

TÜROB’un düzenlediği “sektör yetenek avında” isimli yarışma hakkında bilgi veren Bayındır, yarışmanın TÜROB’un sosyal sorumluluk projeleri arasında yer aldığını söyledi. Yarışma ile sektörü ve turizm eğitimi veren okulları bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Bayındır, üyelerin yarışmaya daha fazla ilgi göstermesini istedi. Bayındır, yarışmayı bu yıl iki gün olarak düzenleyeceklerini ve yarışmanın kazananlarına ödüllerini törenle takdim edeceklerini ve bu sayede öğrencileri sektörle bir araya getireceklerini söyledi.

Otelciliğin önderleri Bienali 12 Şubat'ta

Türkiye'de otelciliğin önderleri Bienali'nin iki yıl önce Vehbi Koç ve Divan otelleri için yapıldığını belirten Bayındır, " Bu yıl da Mehmet Kemal Dedeman ve Dedeman otelleri için düzenleniyor. Bu etkinliğe de katılımınızı rica ediyorum" dedi. 2016 yılında ilki gerçekleştirilen Türkiye'de Otelciliğin Önderleri Bieanali'nin ikincisi 12 Şubat 2019 Salı günü Özyeğin Üniversitesinde gerçekleşecek.

Kıbrıs'ın bütçe açığının yüzde 65'ini turizm karşılayacak

Bayındır'ın ardından konuşan KKTC Çevre ve Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, turizmde Rum kesminin engellemeleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Ataoğlu, Rum kesminin 100 binin üzerinde kendilerinin ise 26 bin yatak kapasitesine sahip olduklarını söyledi. Kuzey’deki otellerin Güney Kıbrıs’taki otellerden nitelik olarak çok daha ileri olduğunu anlatan Ataoğlu, " Bunu gururla söylüyorum ve söylemeye devam edeceğim. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapan tüm yatırımcıları kutluyorum” dedi. Kıbrıs’ın bütçe açığının yüzde 50’sini turizm sektörünün kapattığını anlatan Ataoğlu, bu yıl daha fazla harcayan turist sayısını çekerek bütçe açığının yüzde 65’ini karşılamayı hedeflediklerini söyledi. Ataoğlu, " Anavatan Türkiye’de kapıyı ne zaman çaldıysak karşılıksız kalmadık. Katılabildiğimiz etkinliklere katılıyoruz. Katılamadıklarımızda da Türkiye standında kendi bayrağımızı dalgalandırıyoruz. Bundan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyor ve şahsım, ülkem adına teşekkür ediyorum" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha