Fiyatlar yüzde 25 arttı

Fiyatlar yüzde 25 arttı
08 Aralık 2018, 18:03
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, erken rezervasyonlar, kişi başı turizm gelirleri ve otellerdeki yılbaşı doluluklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2019'un erken rezervasyonlarında fiyatların yaklaşık yüzde 25 arttığını söyledi. Bir çok firmanın erken rezervasyonlara başlamadığını belirten Bağlıkaya, " Bir de firmalarda erken rezervasyon yapma motivasyonu da kalmadı. 10 liralık ürünü 6 liraya satıyorlardı, şu anda öyle bir durum da kalmadı" ifadelerini kullandı. Bağlıkaya otel fiyatlarının turizm sezonuna girildiğinde daha da artacağını ifade etti.

Orta sınıfın tatili de pahalandı

Türkiye'de 5 yıldızlı tatil yapan yerli turistin önemli bir bölümünün gelir düzeyi yüksek kişiler olduğunu belirten Bağlıkaya, lüks tatilde daralma olmayacağını söyledi. Orta sınıfın tatilinin pahalandığını belirten Bağlıkaya, " BDDK Başkanıyla görüştük, kredi kartı taksitini 6'dan 9'a çıkarttık. Orta sınıfı rahatlatmak istedik. Aralıkta tatilci erken rezervasyonu yapıyor, mayısta taksiti bitiyor, temmuz, ağustosta tatile gidiyor o zaman peşin ödemiş gibi oluyor" diye konuştu.

Piyasa aynı dengeye dönüyor

Yurtdışından Türkiye'ye sadece dövizle açıklanmayacak şekilde ciddi bir talep olduğunu belirten Bağlıkaya, iç pazarda 2019 yılında daralmanın olmayacağını ancak beklenen büyük bir artışın da görülmeyeceğini de söyledi. Bağlıkaya, " 2015'li yıllarda olduğu gibi yerli piyasa nasıl daha azdı, piyasa yine aynı dengeye dönüyor" diye konuştu.

Yılbaşı dolulukları yüzde 85'lerde

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yılbaşı için otel doluluklarının yüzde 85'lerde olduğunu da söyledi. Yılbaşı için en çok talebi Antalya, Bodrum ve Kıbrıs'ın gördüğünü ifade eden Bağlıkaya, kayak merkezlerinin de dolmak üzere olduğunu söyledi.

5 milyon ziyaretçiyi çıkarırsak kişi başı gelirimiz 914 dolar

Bağlıkaya, kişi başı gelirlerle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin bu yıl için hedeflediği 40 milyon turistin 5 milyonunun Yunanistan, Bulgaristan ve Gürcistan'dan giriş yapan ziyaretçi olduğunu belirten Bağlıkaya bu kişilerden konaklama yapanların sayısının yaklaşık 200 bin olduğunu söyledi. Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: " Bu yıl için hedeflediğimiz 32 milyar dolarlık geliri 35 milyon turiste böldüğümüzde kişi başı 914 dolarlık gelir kazanıldığı ortaya çıkıyor. Yunanistan, Bulgaristan ve Gürcistan'daki kapılardan giriş yapan 5 milyon ziyaretçi de turist sayıldığı için gelirimiz düşükmüş gibi çıkıyor. Bu yanlış. Kişi başı gelirde dünya ortalamasının 80-100 dolar altında kalıyoruz ama 650 dolar da değiliz. "

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha