Fiyat artışının nedenlerini açıkladı, tatilcilere tavsiyede bulundu

Fiyat artışının nedenlerini açıkladı, tatilcilere tavsiyede bulundu
08 Aralık 2018, 17:49
Sahil bölgelerindeki otellerde oda fiyatlarının astronomik şekilde yükseldiği tartışmaları sürerken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da konuyla ilgili açıklama yaptı ve tüketicilere tavsiyede bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde konuştu. Milletvekillerinden gelen türk turistlerin otellerde daha pahalı konakladığına yönelik soruyu cevaplayan Ersoy, 2016 ve 2017’de yaşanan olumsuzluklardan dolayı fiyatların düştüğünü 2018 itibarıyla fiyatlarda bir çıkış başladığını ifade etti. Ersoy, " Hâlâ 2018'de özellikle kurlardaki dalgalanmaya baktığınız zaman döviz bazında kıyasladığınız zaman Türklere yapılan fiyatlar yabancı turistlerin altında gerçekleşti." diye konuştu.

2019'da fiyat artışlarının yüksek gözükmesinin ana sebebi...

2019'da fiyat artışlarının yüksek gözükmesindeki ana sebeplerden birinin Türkiye'nin döviz bazında fiyatlarını artırması olduğunu belirten Ersoy " Turizm gelirlerini artırmak için döviz bazında fiyatları artırmamız lazım. Yani hem döviz bazında fiyatlar artıyor hem de kur bazında fiyatlar arttığı için 2019'da fiyatlar çok pahalıymış gibi algılanabilir." diye konuştu.

Fiyat artışından az etkilenmenin yolu 'erken rezervasyon'

Bakan Ersoy tatilcilerin yaşanan fiyat artışlarından az etkilenmesinin yolunu şöyle açıkladı: " Ama erken rezervasyondan yararlanılırsa yüzde 40, yüzde 50 tesisine göre değişen indirimler var, bu fiyat artışlarından da kısmen etkilenmemiş olacaklar."

Eskiden uçakçılık yaptım bilet fiyatları Avrupa'nın çok altında

Uçak bilet fiyatlarındaki pahalılıkla ilgili soruyu da cevaplayan Ersoy, " Ben eskiden uçakçılık yaptım, uçak konusunu biliyorum, fiyatlarını ve maliyetlerini de biliyorum. Türk misafirler özellikle iç hatlarda kesinlikle pahalı uçmuyor, hatta iç hattaki hava yollarının tamamına yakını sübvansiyeyle uçuruyor. Son dakika yani son son dakika yapılan rezervasyonlarda onlarda kademeli fiyat politikası var tüm dünyada olduğu gibi. Çok son dakikaya kalırsanız tabii ki ortalamanın üzerinde bir fiyatla satın alıyorsunuz ama normal vaktinde yani birkaç hafta önceden, hatta erken rezervasyonda alırsanız fiyatlar inanın bana, mil bazındaki Avrupa fiyatlarının dahi çok çok altında." diye konuştu.


Yorumlar
Vedat
27 Aralık 2018, Perşembe 05:43
2018 yılında Antalya Belek’te 8 günlük tatil için 5.600 tl kalırken 2019 yılı için Aralık ayında erken rezervasyon adı altında açıklanan % 50 indirimli fiyatı fiyatı 13.500 tl bu sistem yerli turistin önünü kesmek yabancı turist TL karşılığında döviz kuru cazip olduğundan yabancılara tercih sistemidir yani Temmuz ayında aynı süre için gitmiş olsanız 23.000 tl ödenecek bu rakamları verebilecek kaç babayığit çıkar .bu politika geri tepecek 2019 yolunda oteller hüsrana uğrayacaktır.erken rezervasyon bu anlayışla çökmüş aldatıcı ve palavra sistemdir.6 ay önce bu faiş fiyatlarla para tahsili yapıp insanları aldatmayın bu politikanız geri tepecektir
Zafer Cengiz
17 Aralık 2018, Pazartesi 08:42
Her türlü dengeleri yıllardır bozulmuş ve "hassas kaliteli hizmet ilişkilerinde" sigortaları gevşemiş olan turizm mekanizması " bu kış ve onumuzdeki 3+Ay içinde sıkı bir bakim ve revizyondan geçmeden" Ulusal turizmde 2019 yılı Kaos ve Çöküşlere GEBE*Olduğu kuşkusuz bir fiili durumdur! ÖNEMLE BİLGİLERİNİZE.. #TAG*Medya
Serdar Sağlamtunç, FCSI
17 Aralık 2018, Pazartesi 02:05
"Turizm gelirlerini artırmak için döviz bazında fiyatları artırmamız lazım." Bu mu vizyon? Sadece görüntü ve rakamlar ama hizmet, doğa, çevre, temiz hava-su-gıda-enerji kavramı yok ve salt beton ve çakma yüksek bedel sonra turizmde patlama ha? Vallahi pes!
ERTUĞ
17 Aralık 2018, Pazartesi 11:31
BAKAN NE ANLATIYOSUN ALLAHAŞKINA.ERKEN REZERVASYON YAPCAKMIŞIN.ERKEN REZERVASYON ÇOKMU UCUZ SANKİ.GECEN SENE 3 BİN TL OTEL BU SENE 5 BİN LE ACMIŞ NE ANLATIYOSUN.YOK DOLAR KURUYMUŞ.BİZİM MAAŞIMIZMI ARTTI SANKİ.KENDİ ÜLKEMİZDE ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORUZ.YURT DIŞINDAN TURİST ZADEN BİZİM ALTIMIZDA TATİL YAPIYO ADAMIN DOLARI EUROSU BİDE KIYMETLİ SEN GELMİŞ MASAL ANLATIYOSUN.UMARIM BU YORUMUMU YAYINLARSINIZ.SAYGILAR.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha