Fiyat artışı kaçınılmaz

Fiyat artışı kaçınılmaz
03 Aralık 2019, 09:10
Turizm sektörü temsilcileri, son bir yılda yaşanan yüzde 35 civarındaki maliyet artışlarının ardından, getirilen iki yeni vergiyle zora girdi.

Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı için ödenecek turizm payının yanı sıra yüzde 2'lik konaklama vergisi turizmcileri zora soktu. Maliyet artışlarının fiyat artışlarını beraberinde getireceğini, bunun da Türkiye’nin ‘rekabetçi fiyat’ avantajını olumsuz etkileyeceğine işaret eden Armada Uluslararası Otelcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Zoto, “Maliyet kaynaklı olarak fiyatlarda zaten artış var. Elektrik ve doğalgaz zamları, gıda fiyatlarındaki artış, içki zamları ile son bir yılda maliyetlerimizde minimum yüzde 35-40 artış var” dedi ve ekledi: “1 Ekim’de de Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı payı uygulaması başladı. Şimdi ayrıca konaklama vergisi uygulanmaya başlanacak. Tüm bunların fiyatlara yansıması kaçınılmaz. Ancak kritik nokta şu ki, Türkiye fiyat endeksli bir destinasyon. Fiyatlarındaki her 1 avro artış, Türkiye turizminin satış şansını azaltıyor.”

Akdeniz'deki rakiplerimize karşı avantaj kaybı yaşacağız

WOW Istanbul Hotels & Convention Center Genel Koordinatörü Ziya Cihan da ilave vergilerin getirdiği maliyet artışlarının ardından Türkiye’nin Akdeniz’deki rakipleri karşısında avantaj kaybı yaşayacağına dikkat çekti.

Cihan, “Oteller bu ilave yükleri fiyatın üzerine koymak zorundalar. Diğer yandan yurtdışı alıcılar en ufak şeyden etkileniyor. Fiyat da bunun başında geliyor” dedi ve ekledi: “İlave vergi günlük 1 avro bile olsa, 10 gün kalan bir kişi için 10 avro eder. Dört kişilik bir aile için 40 avro fazla fiyat demek. Zaten müşteri bulmak, pazar kapmak zor. İşin içine fiyat girince Yunanistan, İspanya ve Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkeler size rakip. Zor bir durum olacak.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha