Firuz Bağlıkaya: Yerli turiste teşvik verilsin

Firuz Bağlıkaya: Yerli turiste teşvik verilsin
24 Ekim 2020, 09:53
Sonbaharla birlikte şimdi ağırlıklı olarak yerli turist zamanı geldi. Kültür turlarına ilgi artıyor. Turizmciler bu hareketi daha da güçlendirecek destekler istiyor

Seyahat acenteleri, tur operatörleri; bu dönemde başlayan canlılığa katkı sunmak adına çeşitli kolaylıklar sağladıklarını belirtirken, yerli turist hareketliliğine destek verecek teşvik mekanizmalarının uygulanmasını talep ediyor. Bu sayede bölgelerin kademeli bir dinamizm kazanabileceği ve turizm hareketinin canlı tutulabileceği vurgulanıyor.

Bu kapsamda yaz döneminde kamu bankaları tarafından, anlaşmalı seyahat acenteleri üzerinden kullanılacak 10 bin liraya kadar tatil kredisi imkânı sunulmuştu. Bankaların halen internet siteleri üzerinde görünmesine rağmen, kampanyanın sonlandığı belirtildi. 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile sunulan finansman imkânında tüketici için ödemesiz dönem de vardı.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) de eylül ayında yapılan değerlendirmesinde, kalkınmanın bu dönemde yerel dinamiklerle sağlanacağına dikkat çekmişti.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'a değerlendirmelerde bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu dönemde dünyada turizm hareketinin iç turizmle sağlandığını söyledi. Türkiye’de de önceliğin her zaman Türk vatandaşlarında olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, iç turizmi geliştirmek için teşvik ve desteklerin verilmesi gerektiğini sıklıkla dile getirdiklerini hatırlattı. Bağlıkaya, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Havayolu taşımacılığında, otellerde belirli dönemlerde verilecek destek ve indirimler turizmi 12 aya yaymada etkili olacaktır. Adı turizmle anılan diğer ülkelerin örneklerinde olduğu gibi belli bir oranda devlet desteği verilmesi, başta bu dönem olmak üzere iç turizmi canlandıracaktır.

Bu nedenle özellikle vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla kendi ülkelerinin güzelliklerini yakından görüp tanımaları için erken rezervasyon gibi fırsatların diğer teşvik araçlarıyla desteklenmesi ilerde turizmde yaşanabilecek kriz dönemlerinde de sağlam bir temel oluşturacak ve sektörümüz daha güçlü ve dayanıklı bir yapıya kavuşacaktır. Eğer kredi gibi destekler de düşünülüyorsa, vatandaşın geri ödemesini rahatlıkla yapabileceği şekilde bir kurguyla gerçekleşmesi önem arz etmektedir.”

Yurt dışı yerine iç pazara kampanya

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, tüm dünyada turizm hareketinin genellikle iç pazarlar ile sağlandığını ifade etti. Kültür turlarında pandemiye rağmen ilginin sürdüğünü anlatan Onaran, “Buna dair turizm sektöründe tüm önlemler alındı ve tedbirleri en iyi şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Kapasiteler yüzde 50 civarında bulunuyor. Yurt dışına yönelik olan tüm kampanyalarımızı iç pazara yönlendirdik. Pazarlama dinamiği yurt içi için çalışıyor. Turizmi gelişmiş, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerde iç pazar büyüklüğü toplam turizmden yüzde 25 pay alıyor. Bizde bu oran yüzde 15 civarında. Almamız gereken bir yol var ve bunu teşvik etmek gerekiyor” dedi.

Yorumlar
Seyhan Reşit özçiçek
25 Ekim 2020, Pazar 11:20
Iç turizmin teşvik edilmesi ile şimdiye kadar tatile gidememiş,5 yıldızlı oteli rüyasında görmüş,ailesi ile cebine göre tatile gitme imkanı olmamış benim vatandaşım faydalanabilir.6 ay ödemesiz,36 ay çok düşük faizle kredi versinler,bakin görün iç turizm nasıl hareketleniyor.otelciler hep yabancılara kucak açtılar birazda halkımıza kucak açsınlar.5 yıldızlı tatil köyleri ve otellere uzaktan bakan vatandaşımızda hayallerini yerine getirsin....sevgilerimle....
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha