Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB, acentalara rakip üreten bir kurum haline geldi

Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB, acentalara rakip üreten bir kurum haline geldi
09 Kasım 2017, 14:02
Değişim Hareketi”nin lideri Firuz Bağlıkaya, Başaran Ulusoy'un memleketi Trabzon'da acentalarla bir araya geldi.

TÜRSAB Başkan adayı Firuz Bağlıkaya, kendisine eşlik eden 30 kişilik Değişim Hareketi grubunun da katılımıyla, Trabzon’da kahvaltılı bir toplantı gerçekleştirdi. Sektör sorunlarının konuşulduğu toplantıda, 76 Acenta temsilcisiyle bir araya gelen Bağlıkaya’ya Trabzonlu meslektaşlarının yanı sıra Karadeniz basını da büyük ilgi gösterdi.

"TÜRSAB, her geçen gün karşımıza yeni rakipler çıkaran bir kurum haline geldi"

Toplantıda projelerinden bahseden Bağlıkaya: “Hak ve menfaatimizi koruması gereken TÜRSAB, sektöre girmeyi özendiren bir kurum haline geldi. Dışarıdaki insanlara, bu sektörün ne kadar karlı, cazip ve güzel olduğunu anlatarak her geçen gün karşımıza yeni rakipler çıkarıyor. Bizim dönemimizde canı isteyen Seyahat Acentası kuramayacak. Yasal düzenlemelerle bu gidişata dur diyeceğiz” dedi.

"Global sorunların üzerine bir de TÜRSAB’daki yönetim sorunları geldi"

Mevcut yönetimin koltuk kaygısı yaşadığını ve tüm enerjisini bu yönde harcadığını iddia eden Firuz Bağlıkaya: “Dünyada istikrarlı bir şekilde büyüyen turizm sektörünün son yıllarda ülkemizde büyük güçlüklerle karşılaştığını biliyoruz. Hızla gelişen iletişim sektöründe; pazar payları şaşırtıcı ölçülerde artan teknoloji şirketlerini izliyoruz. Yapay zekanın; müşterilerin beğenilerini sınıflandırarak, kişiye özel sınırsız alternatifler sunması ve bunları her an son kullanıcıya iletmesiyle başlayan yeni bir dönemde yaşıyoruz. Kısaca özetlersek; sınırlarımızda sorunlar olmasa da bu gelişmeler nedeniyle sektörümüz bazı güçlükler yaşayacaktı. Sektörün global sorunları, ülkemizin kendine has sorunları, TÜRSAB’daki temsil ve yönetim sorunları üst üste geldi ve seyahat acentacılığı bugünlere geldi” diye konuştu.

"Gelişime ayak uydurabilmek için değişim gerekir"

35 yıl boyunca sürdürdüğü seyahat acentacılığı mesleğinin, ilk kez bu kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığına tanık olduğunu belirten Bağlıkaya: “TÜRSAB’ın yönetimi bu değerlendirmeleri zamanında yapabilseydi, belki de burada bambaşka konuları konuşacaktık. Paylaştığım gelişmelerin, mesleğimizi üzerindeki etkilerini olumluya çevirmek için uygulayacağımız en akıllı yöntem “Değişim”dir. Teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek, bu değişime uygun yeni yapılanmayı TÜRSAB’dan başlatmak, en acil görevimizdir” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha