Firuz Bağlıkaya: Tüketici talepleri için adil ve makul çözümler istiyoruz

17 Nisan 2020, 13:56
Paket Seyahat Yönetmeliği’nin iade koşullarının seyahat acentaları üzerinde yarattığı baskının önlenmesi için bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunmaya devam ettiklerini açıklayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, alınacak tedbirlerin devlete yük getirmeyeceğinin altını çizdi.

Tur iptal ve iadelerinin, seyahat acentalarının önünde duran ve hala çözüme kavuşturulmamış bir sorun olduğunu ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bunun seyahat acentaları için nasıl bir yıkıma yol açacağını dilimiz döndüğünce herkese izah etmeye çalıştık. Bu dönem herkese gösterdi ki; tüketici hakları olarak ifade edilen hakların, turizm ürünleri için kullanımı vahim adaletsiz sonuçlara yol açmakta” dedi.

“Paket tur sözleşmesi, oluşturan unsurları tam anlamıyla kapsamıyor”

Paket tur sözleşmeleri yönetmeliği gereği, tüketicinin satın aldığı turu iptal etmesi halinde seyahat acentasının 14 gün içinde ücret iadesi yükümlülüğü altında olduğunu hatırlatan Firuz Bağlıkaya, “Paketi oluşturan hava yolu biletleri veya koltuk sözleşmelerinde, otellerle yapılan sözleşmelere ilişkin mevzuatta bedelin iadesi ile ilgili bir düzenleme bulunmamakta” dedi.

Oteller ve havayolu şirketlerinin tüketici karşısında seyahat acentalarından daha avantajlı konumda olduklarına değinen Firuz Bağlıkaya, “Bu adaletsizlik, kriz nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yürürlüğe koyduğu Yolcu Hakları Yönetmeliği Geçici Maddeleri ile iyice ortaya çıktı. Hava yollarının kendilerinin iptal ettiği uçuşlarda dahi bilet iadelerini yapma yükümlülüğü, uçuşlar başladıktan iki ay sonraya ertelendi. Hava yolları parasını aldığı, kendileri tarafından iptal edilen uçuşların bedelini belirsiz bir tarihte ödeyecekken; aynı uçuşlarda koltuğu olan seyahat acentaları tüketicilere 14 gün içinde bedeli iade etmek zorunda olmamalıydı” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı’na başvurarak, Paket Seyahat Yönetmeliğinin iade hakkıyla ilgili 16. maddesinin mücbir sebep sürdüğü sürece uygulanamayacağını belirttiklerini hatırlatan Firuz Bağlıkaya, SHGM gibi bir geçici madde ile iadelerin kiriz sonrasına ertelenmesine talep ettiklerini söyledi.

Firuz Bağlıkaya TÜRSAB’ın konuyla ilgili girişimlerini şöyle anlattı:

Aynı başvuruda, biraz önce anlattığım hususlarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin uyarılmasını, Cumhurbaşkanlığı Kararı 7226 s. Kanun uyarınca tüketici talep ve başvurularını işleme almamalarının bildirilmesini istedik. Bu başvurumuz üzerine yapılan düzenleme sonucunda, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Yönetmeliği’ne geçici madde eklenerek, şimdilik Nisan sonuna kadar Hakem Heyetlerinin incelemeleri durduruldu.

Bu, hiç olmazsa bu dönemde başka dertlerle uğraşmak zorunda kalmamak için önemliydi ama yeterli olmadığını biliyor ve taleplerimizi takibe devam ediyoruz.

SHGM’ye başvurarak, Yolcu Hakları Yönetmeliği ile hava yollarına getirilen imkanların seyahat acentalarının charter sözleşmeleri ve koltuk protokolleri ile üstlendikleri yükümlülüklere de yansıtılmasını, hava yollarının bu sözleşmelerdeki iptal, ceza gibi uygulamaların geçersizliğini belirterek, bu sözleşmeler nedeniyle aldıkları bedelleri iade etmelerinin de düzenlenmesini talep ettik.

Bu konuda da durumu yakın ve ısrarla takip ediyoruz.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurarak, turizm işletmelerinin Bakanlıkla, birbirleriyle ve müşterileriyle ilişkileri hakkında yönetmeliğe eklenecek geçici madde ile seyahat acentalarının müşterilerinin mücbir sebebe dayalı iptal talepleri nedeniyle konaklama işletmelerinin no-show benzeri uygulamaları yapamayacaklarının, varsa tahsil edilmiş bedellerin iadesi gerektiğinin düzenlenmesini talep ettik.

Bu düzenlemeler, devlete yük getirmeyen nitelikte olmalarıyla birlikte, yaşanan krizde nimet ve külfet dengesinin adaletli dağılmasını sağlayacaktır.

Umut ve haklı beklentimizi sürdürüyoruz. Gün, çalışmak günüdür.

Yorumlar
haydar dursun
27 Haziran 2020, Cumartesi 08:28
Şapka çıkarıyorum sizeasıl yorumum niye yayaınlanmadı sansüremi uğradı.. açın zaten bu siteye gelen sayısı 3-5 kişi sanırım onlarda yrum falan okumuyor boşuna sansür uyguladınız yani beniö yoruma
Haydar dursun
26 Haziran 2020, Cuma 12:27
Bu sitenin sahipleri sizde firuzun yiğitletindensiniz galiba yyorumlar olumsuz olunca açmıyirsunuz bir reklam parasına gidiyor bizim emekler
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha