Firuz Bağlıkaya: Seyahat acentaları ve TÜRSAB saldırı altında

Firuz Bağlıkaya: Seyahat acentaları ve TÜRSAB saldırı altında
21 Ekim 2021, 01:12
Seyahat acentalarının ve Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB’ın ciddi bir saldırı altında olduğunu açıklayan Firuz Bağlıkaya, gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB TV’de katıldığı, TÜRSAB Gündemi programında Turizm Ajansı’nın Kurucu Ortağı Mehmet Güneli’nin sorularını yanıtlayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un seyahat acentacılığını meslek olarak görmediğini ve her fırsatta seyahat acentalarının aleyhine olacak girişimlerde bulunduğunu ifade eden Bağlıkaya, “Seyahat ecentaları ve Seyahat Acentaları Birliği saldırı altındadır” dedi.

Bağlıkaya, çarpıcı iddiasıyla ilgili şunları söyledi: “Çok ekstrem bir dönem yaşıyoruz. TÜRSAB çok ciddi saldırı altında. Mesleğimiz saldırı altında. Meslektaşlarımızın ekmekleri saldırı altında.

Tur ve transferle ilgili Ulaştırma Bakanlığı’yla mutabık kaldığımız konular, Turizm Bakanlığı’nda takıldı kaldı. UETDS'yle ilgili Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında protokol yapılacaktı yapılmadı. Biletle ilgili konuda, el insaf 15 senedir hizmet bedeli aynı. Sivil Havacılık'la iletişimde bulunuyoruz, gidip bakanlığa görüş soruluyor, yine bakanlık tarafından destek görmüyoruz.

Meslektaşlarımızın ekmek parasını kazanması tarafında bir sıkıntı varsa ve rutin gelirleri bir şekilde ellerinden alınmaya çalışılıyorsa, bu mesleğimiz saldırı altında demek değil midir? Tur yapamıyorum, transfer yapamıyorum. Havaalanına giremiyorum. İGA, seyahat acentalarını Devletin havalimanına sokmuyor. Havalimanından yolcusunu alamıyor. İki senedir hac-umre yapılmıyor. Kongre turizminin hali malum. Kongre sarayımıza Turizm Bakanlığı haciz koymaya çalışıyor. Bizi oradan tahliye etmeye çalışıyor. Turizmcileri Turizm Bakanlığı kongre merkezinden tahliye etmeye çalışıyor! Daha nasıl saldırı altında olacak. Köşe başında bir dayak yemediğimiz kaldı.

Evet mesleğimiz saldırı altında. Seyahat Acentaları Birliği de saldırı altında. Cern Modern diye bir yerimiz vardı. Bakanlık bizden alıp kiracımıza direkt kiraya verdi. Büyük ihtimalle Lütfi Kırdar’ı da bizden alıp bir başkasına kiraya vermeyi planlıyorlar. Şimdi ben bunları üyeye söylemeyeyim mi? Yardım edilmediği gibi her yerden gelirlerimizi kısmaya, yetkimizi kısmaya itibarsızlaştırmaya, toplantılarda en sona oturtturmaya, hiç çağırmamaya… Bunlar saldırı altında demek değil mi? Turizmle ilgili konular konuşuluyor, bizim gazeteden haberimiz oluyor. Her yerden kıstırılıp işlevsiz hale getirip, personel maaşını ödeyemeyen, denetim yapamayan, itibarı olmayan bir yer haline getirmeye çalışıyor. Biz de buna itiraz ediyoruz. Bu itirazları da meslek adına yapıyoruz. Çünkü biliyoruz ki seyahat acentası olmadan turizm olmaz. Bunu bir türlü anlatamıyoruz. Bunu anlatmak zorundayız. Seyahat acentaları ve tur operatörlerinin önemini anlatmazsak, bu ülkenin cari açığını kapatan seyahat acentalarının ve tur operatörlerinin getirdiği turistlerdir demezsek, ekonomiye ve istihdama katkısını anlatmazsak, sanki seyahat acentaları bir şey yapmıyormuş, bütün yolcuyu oteller getiriyormuş, uçaklar da kendi kendine doluyormuş gibi bir hava yaratılıyor. Bunu böyle görmek cahilliktir. Turizmden hiç haberin yok demektir. Çünkü seyahat acentası ve tur operatörü olmadan turizm olmaz.”

“Seyahat acentacılığı gereksizdir diyen bir Bakanımız var”

Sorunun temelinde Bakan Ersoy’un seyahat acentacılığını meslek olarak görmemesinin yattığını vurgulayan Bağlıkaya, seyahat acentalarının faydasına olacak girişimlerinin bilinçli olarak engellendiğini ifade ederek, “Biz de mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Yoksa devletin bakanıyla ne haddimize mücadele etmek. Sonuçta bakanlığa bağlı bir birliğiz. Ben bu mücadeleyi üyenin hakkını hukukunu korumak için veriyorum. Açık açık söylüyorum. Seyahat acentacılığı gereksizdir, lüzumsuzdur diyen bir bakanımız var” dedi.

Yorumlar
E.K
22 Ekim 2021, Cuma 07:51
Firuz Bey gidin Reis e durumu anlatin bu bakan Reis in üstünde değil ya,12 bin acentamı önemli bu bakanmı?al randevuyu git biz bu adamı istemiyoruz de.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha