Firuz Bağlıkaya, seyahat acentaları için ‘acil eylem paketi’ istedi

02 Nisan 2020, 20:33
Yaşanan krizden en büyük zararı seyahat acentalarının gördüğünü ifade eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Hükümetten seyahat acentaları için ‘acil eylem paketi’ istedi.

Show Habere konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, seyahat acentaları için “Acil eylem paketi” talep etti.

“Oteli ve havayolunu koruyup acentaya aldığını geri ver derseniz. Bu sürdürülemez”

Sektörün bugüne kadar görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduğunu ve yaşanan süreçte en büyük zararı seyahat acentalarının gördüğünü ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Siz oteli bir şekilde teminat altına aldığınızda, havayolunun teminatını garanti altına alıp, onların ödemelerini öteleyip de seyahat acentasına ‘sen aldığının tamamını yolcuya öde’ derseniz, bu sürdürülemez…” dedi.

“Tüketici hep birden parasını isterse seyahat acentaları bu parayı nasıl verebilir?”

Seyahat acentalarının üzerindeki mali yükün büyüklüğüne dikkat çeken Firuz Bağlıkaya, tüketiciden gelecek yoğun bir iade talebinin karşılanamayacağına dikkat çekerek, “Tatil satın almış bütün insanlar, seyahat acentalarından ödedikleri parayı geriye almak istediğinde, 25-30 milyar TL’nin üzerinde bir paranın seyahat acentalarından çıkması lazım. Nereden verecek bu parayı seyahat acentaları” diye konuştu.

“Otelden ve havayolundan parasını alamayan seyahat acentası tüketiciye nasıl ödeme yapsın?”

Ulaştırma Bakanlığı’nın kendisine bağlı havayolu şirketlerini çıkarılan genelge ile koruma altına aldığına dikkat çeken Firuz Bağlıkaya şöyle devam etti: “Ulaştırma Bakanlığı havayolu şirketlerini bir anlamda koruma altına aldı. Bu salgın bittikten sonra bilet ücretlerini geriye alabilirsiniz dedi. Seyahat acentalarının tedarikçilerinden bir de havayolu. Havayolundan ve otelciden parasını alamayan seyahat acentası tüketiciye nasıl ödeyecek parayı?

Seyahat acentalarının içine düştüğü dar boğazı ödemeleri öteleyerek veya başka imkanları seferber ederek çözmeye çalıştığını anlatan Firuz Bağlıkaya, mevcut durumun sürdürülebilir olmadığının altını çizdi.

Firuz Bağlıkaya’dan “devlet güvenceli tatil kuponu” önerisi

Çözüm önerisinde de bulunan Firuz Bağlıkaya, “Devlet güvencesiyle tüketicinin alacakları ileriye dönük seyahat kuponları haline getirilebilir. Bunlar parayla ilgili olmayan tedbirler. Devletimize de herhangi bir maliyeti yok. Çok basit olarak alınabilir” dedi.

Yorumlar
Mustafa Raşit Ayhan
04 Nisan 2020, Cumartesi 03:29
Sayın Firuz Başkanım, Sizin de bildiğiniz üzere seyahat acenteler sermaye şirketleri olmadıkları için her ne kadar şimdilik evden faaliyet göstermeye çalışsalar da işyerlerinin kira, aidat, stopaj, kullanılmasa da internet, elektrik, su vs. gibi süresi belli aylık sabit giderleri oluyor kaç seyahat acentesi buna dayanabilir? Bunları dilkkate alarak ve turizm sektöründe seyahat acentelerinin önemini inandırıcı bir şekilde Sayın Turizm bakanıyla çözemediğimiz bu mali destek sorununu Sayın Ekononomi bakanımız ve hatta Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmenizin gerektiğini düşünüyprum. Selam & sevgiler, Mıstafa Raşit Ayhan Omega Tours
k.karaman
04 Nisan 2020, Cumartesi 01:10
bırakın yardımı bir kişi arayıpta sıkıntımızı sormadı talep toplamadı
Gurkan akif
03 Nisan 2020, Cuma 12:47
Nasil furuz bey secim kursusunde konusmak kolaydi degilmi yapda gorelim ?????
Y. Murat Özgüç
03 Nisan 2020, Cuma 12:17
Sadece otellere ön ödeme yapmadıkki? 6,20 ile döviz bozdurduk ödeme yaptık şimdi kredi bulursak alıp 7,30 Euro alıp havale oarası ödeyip yurtdışına ödeme yapacağız. Sn Başkan 14bşn ğyenşnde katılacağı bir yayın yapın periskope olur youtube olur Türsab tv olur oradan talepleri siz dillendirşn biz altına şmza atalım. Sn Bakanı da davet edin. Gerekirse hergün programı yapın ses duyulana kadar. Nasılsa kimse işşm var toplantım var seyahatim var diye mazeret de gösteremez. Hergün yapın yayını. Bizşm personelimizi kaybetme lüksümüz yok ve yarın işler normale döndüğünde ülkeye en hızlı dövizi de yine incoming acentaları yapacak.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha