Firuz Bağlıkaya: Önemli olan, yasanın mutabık kaldığımız haliyle çıkması…

Firuz Bağlıkaya: Önemli olan, yasanın mutabık kaldığımız haliyle çıkması…
06 Aralık 2019, 16:07
Sektörün yeni yasaya olan ihtiyacını vurgulayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ne zaman çıkacağından öte, nasıl çıkacağına odaklanmak gerektiğini ifade ederek, “Önemli olan, yasanın üzerinde mutabık kaldığımız şekliyle çıkmasıdır” dedi.

Travel Turkey Fuarı’nda basın mensuplarıyla sohbet eden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Genel Kurul’a ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Genel Kurul’un sakin ve hoşgörülü bir ortamda gerçekleştiğini anlatan Firuz Bağlıkaya, küçük bir grubun sabotaj girişimlerinin ise delegelerin sağduyusuyla boşa çıkarıldığını ifade etti.

“Onlarla birlikte hareket eden adayın kazanma şansı yok!”

Söz konusu gurup hakkında muhalefeti de uyaran Firuz Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Seçme ve seçilme kaygıları olmayan bir takım arkadaşlar, kongreyi sabote etmeye çalıştı. Bundan sonra aday olacakların da bu arkadaşları yanında tutmasını tavsiye ediyorum. Onlarla birlikte hareket edenin kazanma şansı yok. Çünkü onların derdi seçmek veya seçilmek değil. Bireysel hırslarını ifade etmek için kongreye geliyorlar. Onlar olmasaydı kongremiz daha nezih bir atmosferde gerçekleşebilirdi.”

“Acentanın, taşıyana oy verdiğini iddia etmek büyük bir yanılgı”

Firuz Bağlıkaya, kongrenin ulaşım ve konaklama masraflarının TÜRSAB tarafından karşılanmasıyla ilgili alınan genel kurul kararına ilişkin soruyu ise şöyle cevapladı: “Kongre iradesinin üzerinde yasa var. Yasa müsaade ederse yapılabilir. Bazı arkadaşlar parası olan delegeyi getiriyor, olmayan getiremiyor diye eleştirdi. Peki, o zaman ben de soruyorum, muhalefet 1500 oyu sadece İstanbul’dan mı aldı?

Ben hiçbir meslektaşımın bedava seyahat ettiği için bir adaya oy vereceğini düşünmüyorum. Bizimle gelip onlara, onlarla gelip bize oy veren çok sayıda delege vardı. Sırf seyahat ve konaklama masrafları karşılandığı için, karşılayan adaya oy verdiğini düşünmek, acentaları küçümsemektir. Bu yanılgıya düşülmemesini tavsiye ediyorum.”

“3 yıl var, ama daha sıkı bir döneme giriyoruz”

Yönetim olarak rehavete kapılmayacaklarını vurgulayan Firuz Bağlıkaya, projelerin tüm hızıyla devam edeceğini belirterek şöyle devam etti: “Önümüzde 3 yıl var, fakat rahat bir döneme girmiyoruz. Hatta daha sıkı çalışacağımız bir döneme giriyoruz. Yasa, TÜRSAB Rota, yol güzergâh belgesi Turquality, rehber sorunu ve tüketici mahkemeleriyle ilgili bir sürü yapmamız gereken iş var.”

“Birlikte hareket etmeye devam edeceğiz”

Yeni yönetimde yer bulamayan eski yönetim kurulu üyeleriyle ilgili soruyu da şöyle cevapladı: “Biz bir hareketiz. Önümüzdeki dönemde de birlikte hareket etmeye devam edeceğiz”.

“Önemli olan mutabık kaldığımız yasanın çıkması”

TÜRSAB’ın yeni yasasına ilişkin soruyu ise, “Mayıs denildi olmadı; Haziran denildi olmadı; Aralık denildi… Aralık olmaz, ocak olur; önemli olan ne zaman çıktığı değil, üzerinde mutabık kaldığımız yasanın çıkması. Çünkü sektörün bu yasaya ihtiyacı var” şeklinde cevapladı.

“Bakanımız da Birliğimizin üyesi”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un genel kurul sonrası kendisini tebrik edip etmediğine ilişkin soruya ise “Henüz mazbatamızı almadık. Mazbatamızı aldığımızda tebrik edecektir” şeklinde yanıtladı.

Bakan Mehmet Ersoy’un Genel Kurul’a neden katılmadığına ilişkin soruyu da “Bu sorunun muhatabı ben değilim. Sayın Bakanımız da bu birliğin bir üyesi. Biz davetimizi yaptık. Neden gelmediği konusunda fikir yürütmek istemiyorum”.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha