Firuz Bağlıkaya: Küçük ölçekli seyahat acentalarına teminatsız kredi çıkartacağız

19 Şubat 2018, 09:53
TÜRSAB’ın 23. Olağan Genel Kurulu öncesinde turizm gazetecilerinin sorularını yanıtlayan Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya, yönetime geldikleri takdirde hayata geçirecekleri projeler hakkında bilgi verdi.

Yönetime gelir gelmez, seyahat acentalarının sorunlarını ortadan kaldırmak için var güçleriyle çalışacaklarını belirten Bağlıkaya, sırasıyla projelerinden bahsetti.

“Belge alımını zorlaştıracağız ve belge devrini mümkün kılacağız.”

“Yönetime gelir gelmez ilk işimiz belge alımını zorlaştırmak ve belge devrini mümkün kılmak olacak. Biz, mesaimizin önemli bir bölümünü Ankara’da geçireceğiz. Zararlı olan ticari faaliyetlerin içinden çıkmak için çaba sarf edeceğiz.”

“Birikmiş aidat borçlarını yeniden yapılandıracağız.”

“Borçların yapılandırılması ile ilgili bir formül aramaya çalışacağız. Birikmiş aidat borçlarının yeniden yapılandırılması için girişimlerde bulunacağız. Uçak şirketleri ile ilgili çok acil toplantı yapacağız. Hava yollarının web sitelerinde, seyahat acentalarından daha ucuza bilet satışı yapılması ile ilgili yasal yollara başvuracağız.”

Taşıma yönetmeliğine TÜRSAB müdahale etmedi, sonuç facia!

“Taşıma yönetmeliğine TÜRSAB müdahale etmedi, sonuç facia! Buna derhal müdahale edilmesi lazım. Seyahat acentacılığı ile hiç alakası yok. Tamamen taksici arkadaşlarımıza göre dizayn edilen bir taşıma yönetmeliği çıkmış. Bizim arkadaşlarımız ise müdahale etmek yerine seçim gezileri yaptılar.”

“Destinasyon tanıtımına yönelik yepyeni bir yapıyla, bütün fuarlara katılacağız”

“Tanıtımla ilgili bizim iddiamız şu: ‘Biz diyoruz ki, pazarlama ayağı seyahat acentalarıdır. Dolayısıyla uluslararası fuarlardaki stant organizasyonları ve tanıtım organizasyonları Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin bünyesinde yapılmalıdır. Destinasyon tanıtımına yönelik yepyeni bir yapıyla, bütün fuarlara katılacağız. Seyahat Acentaları Birliği’nin başrolünü oynadığı yeni bir tanıtım ve fuar atağına girmek zorundayız.”

“Altı yıl boyunca acentaların cebinden müze bileti bedelinin % 5’ini haksız yere aldılar.”

“Türkiye’deki müze biletinin garantisini vermek Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne mi düşmüş? Senin ne işin var kardeşim? Üstelik acentaları zarara uğratıyorsun! Altı yıl boyunca, acentaların cebinden müze bileti bedelinin % 5’ini haksız yere aldılar. Hala acentaların önüne gidip; bir şeyler anlatıyor. Bizim meslektaşlarımız gerçekten çok sabırlı. Demiyorlar ki; ‘Sen 6 senedir bizden müze bilet bedelinin % 5’ini niye aldın?’. Yapacak çok iş var. Seyahat Acentaları Birliği’nin insanların gözündeki yerini buradan alıp, başka bir yere koymak zorundayız. Biz turizmin tek güçlü örgütüyüz. Bunun layığıyla hakkını vermemiz lazım.”

“Küçük ölçekli seyahat acentalarına teminatsız, KGF destekli kredi çıkartacağız.”

“Ben söz veriyorum, eğer seçimi başarılı bir şekilde bitirirsek “küçük ölçekli seyahat acentalarına teminatsız, KGF destekli kredi çıkartacağız. Bunların ön görüşmelerini yaptık.”

“Dostça, kardeşçe bir kongre olmasını diliyorum.”

“İnşallah hepimiz için hayırlısı olur. Sakin, kardeşçe bir kongre olur. Başaran Bey’in kullandığı dil ve üsluptan kurtulmak lazım. Bu bir kişisel savaş değil. Hepimiz bu meslekte emek serf etmiş insanlarız. Kimin bu işi daha iyi yapacağına karar verecekler.”

Başaran Ulusoy ile canlı yayında bir araya gelmeyi çok isterim.”

“Büyüğüm olduğu için şahsi bir saygısızlık yapmadım, yapmam. Kendisine “Hodri meydan!” diyemem.” Ancak bir canlı yayında birlikte olalım derse çok memnun olurum. Mesleki olarak ne söyleyeceğini çok merak ediyorum.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha