Firuz Bağlıkaya: Incoming yapan seyahat acenteleri kesinlikle muaf tutulmalı

Firuz Bağlıkaya: Incoming yapan seyahat acenteleri kesinlikle muaf tutulmalı
03 Mayıs 2021, 13:39
9-Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında kısmi kapanmaya giden Türkiye’de, otoritelerin muafiyetlere ilişkin aldığı kararlar ‘bu kadarı da olmaz’ dedirtti. Turistler her türlü kısıtlamadan muaf tutulurken, turisti getiren acentelere sokağa çıkma yasağı getirilmesi sektörde kaosa neden oldu.

Turist gelişinin serbest olduğu ve turistlerin tüm kısıtlamalardan muaf tutulduğu Türkiye’de, ‘bu kadarı da olmaz’ dedirten bir karar alındı. İçişleri Bakanlığın yayınladığı genelgede turistler her türlü kısıtlamadan muaf tutulurken, turistleri ülkeye getiren, onları havalimanlarından alıp otellerine, katılacakları turlara, müze ve ören yeri ziyaretlerine götürecek seyahat acenteleri kısıtlamalardan muaf tutulmadı. Böyle olunca da zor koşullarda ülkeye getirilen turistler ortada kaldı.

Firuz Bağlıkaya: Oteller açık, müzeler açık acentelere yasak var

Konuyla ilgili olarak TurizmGüncel’a açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, incoming yapan seyahat acentelerinin kısıtlamalardan kesinlikle muaf tutulması gerektiğini söyledi. Incoming acentelerinin turistleri havalimanından karşılayıp otellerine götürmesi, planlanan turlara çıkarması ve müze ziyaretlerine götürmesi gerektiğini ifade eden Firuz Bağlıkaya, ‘’Oteller açık, müzeler açık ancak otellere ve müzelere turisti götürecek acentalara izin yok, yasak var. Rehberlere yasak var. Kim götürecek müzeye turisti? Rehbersiz acentasız nasıl gezecekler? Turistlerin grup halinde acentasız ve rehbersiz bir şekilde müze ve ören yerlerini ziyaret etmeleri yasaya aykırı. Ayrıca yabancı misafir bu hizmetleri talep ediyor, ücretini ödemiş, haklı olarak özel hizmet istiyor. Açık olan müzelere Türkler gidemiyor sokağa çıkma yasağı var, yabancılar gidemez acenta ve rehber sokağa çıkamıyor, müzeler neden açık? Bir de transfer konusu var. Havalimanından otele, otelden havalimanına nasıl gidecek turist kafileleri?’’ dedi.

"Antalya’ya gelecek 100 bin turisti kim karşılayacak?"

Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 80’nin organize turla geldiğini hatırlatan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, ‘’Şu anda Türkiye’ye gelen az sayıdaki ziyaretçinin tamamı organize turlarla geliyor. Organize turla gelen misafir acentesi tarafından karşılanmıyorsa, tur yapamıyorsa, müze gezemiyorsa, balona binemiyorsa buradaki mağduriyet ne olacak. Antalya ya 30 nisanda 45 uçak, 01 Mayıs’da 74 uçak geldi, 17 mayısa kadar 100 binin üstünde turist sadece Antalyaya bekliyoruz, diğer havalimanlarında da toplamda 100 bine yakın turist bekleniyor. Turist Kapadokya’ ya gidiyor otelde kalabiliyor ama Balona binmesi yasak, neden? Bilmiyoruz. İstanbul havalimanında taksiler çalışıyor, rent a car firmaları çalışıyor, acentalar kapalı, neden? Bilmiyoruz?’’ şeklinde konuştu.

"Bu sorunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çözmesi gerekirdi"

İçişleri Bakanlığı ve diğer otoriteler nezdinde girişimlerde bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını kaydeden Bağlıkaya, ‘’Kültür ve Turizm Bakanlığının devreye girerek bu sorunu çözmesi gerekirdi. Sayın Bakan turistlerin kısıtlamalardan muaf olduğunu açıkladı. Ancak turistler şu anda acentelerin onlara taahhüt ettiği hizmeti alamıyor. Dolayısıyla burada turistlerin mağdur olmaları söz konusu.’’ değerlendirmesini yaptı.

"Statlara seyirciler alınıyor, ganyan bayileri açık, acentelere yasak var"

Statlarda seyircilerin maç izlediğini, ganyan bayilerinin motosiklet bisiklet yedek parçası satanların, dalgıç pompası satanlar ın, araç muayene istasyonlarının olduğunu, dolmuşların, otobüslerin ve taksilerin çalıştığını ifade eden Bağlıkaya, ‘’Ancak acentelerin kendi müşterilerinin transferini yapmasına izin verilmiyor. Konuyla ilgili olarak Valilikler inisiyatif almıyor, İçişleri Bakanlığı ise taleplerimize yanıt vermiyor. Her seferinde değişik bakanlıklarla iletişime geçerek sorunları çözmeye uğraşıyoruz. Ancak bu sorunları bizim adımıza Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çözmesi gerekiyor. Bu zor zamanlarda acentelerin zor şartlarda ülkeye getirdiği turistlere gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Turist, geliyor havalimanlarında mağdur oluyor.’’ dedi.

Bağlıkaya, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

Real Madrid – Fenerbahçe maçının hakemleri taksi ile mi gidecek?

Bir üst lige çıkma maçları oynandı dün, stadlarda en az 5’er bin kişi vardı. Pazartesi günü Real Madrid-Fenerhahçe Euroleague maçı var. Yetkili acentları takımları ve kafileleri karşılayamayacak mı? Hakemler otellerine ya da stada taksi ile mi gitmek zorunda kalacak? Şampiyonlar ligi finali İstanbul’da oynanacak, onun hazırlıkları var heyetler geliyor gidiyor en azından yetkili görevli olan acentalara muafiyet getirilmelidir.

"Turiste taahhüt ettiğimiz hizmeti veremiyoruz"

Şu anki durumda turist, parasını ödediği hizmeti alamıyor, biz de turiste taahhüt erttiğimiz hizmeti veremiyoruz. Turiste hizmet vermesi gereken acentaya muafiyet sağlanması gerekiyor.

Buradan anlıyoruz ki, muafiyet listeleri yapılırken bu konudaki hassasiyetleri ve yaşanabilecek sıkıntıları anlatması gerekenler anlatamamış. Bu nedenle sektörde yurt dışından turist getirenler zor durumda. Ayrıca bu durum Türk turizmine de zarar verir.

"İçişleri Bakanı turizme sıcak yaklaşan bir bakan’"

Yolcu listesi, güzergah belgesi, süreli izinler verilebilir. Yabancı turiste hizmet zorunluluğunun gözden kaçtığını düşünüyoruz. Kısa sürede düzelmesini bekliyoruz. İçişleri Bakanımız turizme sıcak yaklaşan bir bakanımız . Bu konudaki mağduriyetimizi giderecektir diye umut ediyorum, ki biz de gönül rahatlığıyla turisti ülkesine memnun bir şekilde gönderebilelim.’’

Türkiye’de aktif olarak incoming yapan acente sayısının şu anda 1000 civarında olduğunu kaydeden Bağlıkaya, ‘’Biz iç pazarda çalışan ya da outgoing yapan acentelere değil. Sadece incoming yapan acentelere kendi yolcularına hizmet verebilmeleri için muafiyet tanınmasını istiyoruz.’’ dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha