Firuz Bağlıkaya Bursa’da yeni yasayı anlattı

Firuz Bağlıkaya Bursa’da yeni yasayı anlattı
09 Şubat 2019, 08:25
TÜRSAB Şişli BTK ile Güney Marmara BTK’nın birlikte organize ettiği işbirliği yemeğinde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yeni yasa hazırlıklarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB Şişli Bölge Temsil Kurulu ile Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu, üyeleri arasındaki iş ilişkilerini geliştirmek için Bursa’da Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde iş geliştirme yemeği düzenledi.

Murat Saraçoğlu: Sadece Uludağ ile anılmak istemiyoruz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın da katıldığı yemek, Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Organizasyonun Şişli BTK’nın girişimleriyle gerçekleştiğini dile getiren Murat Saraçoğlu, Bursa’da turizm bileşenlerinin bir çatı altında toplanmayı başarabildiğini bunun da daha başarılı işler yapmak için önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Hedeflerinin Bursa’ya yurt dışından daha fazla turist getirmek olduğunu belirten Murat Saraçoğlu, “Bursa’nın sadece Uludağ anılması ve Ortadoğu turizminin başkenti olarak anılmasının ötesine geçmek istiyoruz. Yüzlerce ürünümüz var. Bunları ortaya çıkarıp geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Aylin Güneşli: İşbirliğini geliştirmek ve Bursa turizmine katkı yapmak istiyoruz

Ardından konuşan Şişli Bölge Temsil Kurulu Başkanı Aylin Güneşli ise Güney Marmara BTK’nın hazırladığı organizasyona teşekkür ettikten sonra, Şişli BTK’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Coğrafi yakınlık ve mevcut işbirliği imkanları nedeniyle ilk iş geliştirme organizasyonunu Bursa’ya yaptıklarını anlatan Aylin Güneşli, amaçlarının her iki BTK’nın üyeleri arasındaki işbirliği imkanlarını geliştirerek bölgenin turizmine katkı yapmak olduğunu söyledi.

Firuz Bağlıkaya: Turizmdeki başarının mimarı seyahat acentalarıdır

Turizmin ülke ekonomisindeki yerine değinerek konuşmasına başlayan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise sektörün cari açığın yüzde 45’ini kapattığı belirterek, “Turizm dünyada ülkemizin en rekabetçi olduğu sektördür. Bu avantajımızı mümkün oldukça efektif kullanmaya çalışıyoruz. Biz acentalara olarak işin pazarlama ayağıyız. Ulaşılan başarının en önemli mimarı seyahat acentalarıdır. Hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Bursa endüstri ile turizmin birlikte gelişebileceğinin en iyi örneği”

Ardından Bursa’nın turizm potansiyeline değinen Firuz Bağlıkaya, “Hayallerin gerçeğe, küçük bir beyliği imparatorluğa çeviren bir şehirdeyiz” dedi. Bursa’nın tarihsel zenginliğini insan kaynağı ile çeşitlendiren bir kent olduğuna anyatan Firuz Bağlıkaya, kentin turizm ile endüstrinin beraber büyüyebileceğini gösteren önemli bir örnek olduğunu savundu.

Yeni yasa neler getiriyor

Yeni yasa hazırlıkları hakkında da bilgi veren Firuz Bağlıkaya, seyahat acentası belgesinin bugünkü rakamın 4,5 katı fazla olacağını belirterek şunları anlattı:

“Bazı portallarda yazılan bir 250 bin lira teminat yalanı vardı. Bunlar seçimi kazanırsa tüm acentalar 250 bin lira verecek deniyordu. Çok şükür bir yıldır buradayız daha kimseden teminat olarak 250 kuruş bile almadık, almayacağız da. Teminatı mesleki sorumluluk haline getiriyoruz. Bu vesileyle Bakanlığa verdiğiniz 7’şer bin liralarınızı da geri alacaksınız.

Bundan sonra mesleki sorumluluk adı altında standart bir sigorta yapacaksınız. Bunun da yıllık bedeli 400-500 TL arası olacak.

Belge devrinin önünü açma konusunda Bakanlıkla mutabıkız. Aidatları şu anki fiyatın neredeyse beşte birine kadar düşüyoruz. Bundan dolayı, geri ödememiz zor olacağı için üyelerimize aidat ödememelerini tavsiye ettik. Söz verdiğimiz gibi iki dönemden fazla başkanlığın önünü yasayla kapatıyoruz.

Mali konuları genel kuruldan genel kurula görüşmeyeceğiz. Seçimsiz mali genel kurullar yapılacak. Bu arada bilançolarımız web sitemizde yayınlanıyor. Sitemize girip tüm mali konuları görebilirsiniz.

Yeni yasayla seyahat acentalığı meslek haline geliyor. Belgesiz faaliyetlerle ilgili cezaları caydırıcı hale getiriyoruz. 1972 yılındaki yasada var olan belgesiz faaliyete hapis cezasını tekrar getiriyoruz.”

“Biraz daha sabırlı olun”

Seyahat acentalarının sorunlarının farkında olduğunu ve bunların çoğunun yeni yasa ile çözüleceğini ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Her şeyin farkındayız, Biraz daha sabırlı olmanızı rica ediyorum” dedi.

Haksız rekabetle ilgili şikayetlere de değinen Firuz Bağlıkaya, “Şu anki yasayla bir şey yapabilmemiz mümkün değil. Haksız rekabeti yasaklayan ve caydıran çok önemli maddeler geliyor” dedi

“TÜRSAB’ın gereksiz ticari faaliyetlere girmesini önleyeceğiz”

Yeni yasa ile TÜRSAB’ın sürpriz borçlanma ve gereksiz ticari faaliyetlere girmesinin önünün kapatacaklarını anlatan Firuz Bağlıkaya, “Bundan sonra kimsenin canı istediği gibi bilet ihalesine, müze ihalesine girmesi genel kurul kararı olmadan mümkün olmayacak” dedi.

Alinur Aktaş: Bursa’nın potansiyeli tahmin edilenden çok daha fazla

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise kentin turizm potansiyelinin tahmin edilenden çok daha fazla olduğuna değinerek, “Turizmde çok değerli ürünlerimiz var. Çokluğu nedeniyle galiba hepsini ucundan tuttuğumuz için tabiri caizse parlatamıyoruz” dedi. Bursa’nın gastronomi açısından Hatay ve Gaziantep kadar iddialı olduğunu belirten Alinur Aktaş, turizm ürünlerini ve Bursa markasını geliştirmek için 2,5 yıl sürecek profesyonel bir çalışmanın startını verdiklerini söyledi.

Yorumlar
Semih YÜCEER
10 Şubat 2019, Pazar 11:54
Sayın Başkan açıklamalarız için teşekkür ederim. Ancak acentalarımızın aklına takılan Mesleki sorumluluk sigortası altında 400-500 TL lik sigortadan bahsettiniz. Biraz açıklık getirirmisiniz? (Yağmurdan kaçalım derken doluya yakalanmıyalım). Saygılarımla
Hüseyin Salih
09 Şubat 2019, Cumartesi 03:52
Sayın genel Başkanım Bursa’da yabdıgınız açıklamalar için teşekkür ederiz acentalar adına çok soru soran ben oldum ama takeb bu yöndeydi yabdıgınız olumlu açıklamalar gayet netti sıkıntıları paylaşmanız netti sabırlı olun bekleyin bunlar acentalarımızın duymak istediği güzel olumlu bilgilerdir şahsım ve acentalarımız adına teşekkür ederim sizi yakından danımak güzeldi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha