“Fazla turiste izin yok!” dediler… Yeni uygulama başlattılar

“Fazla turiste izin yok!” dediler… Yeni uygulama başlattılar
24 Ocak 2017, 13:24
Hırvatistan’ın Dubrovnik kenti son yıllarda ziyaretçi patlaması yaşıyor. Ziyaretçi sayısı şehrin tarihi surlarının geleceğini tehdit eder boyuta ulaşmış durumda… Buna karşılık Hırvatistan yönetimi eşine az rastlanır bir uygulamayı hayata geçirdi.

Son yıllarda Avrupa’nın gözde destinasyonlarından biri olan Hırvatistan’ın Dubrovnik kenti ziyaretçi bakımından önemli artış yaşıyor. Bu artış ve ziyaretçi yoğunluğu şehrin tarihi surlarının geleceğini tehdit eder boyuta ulaşmış durumda. UNESCO yetkilileri “Dubrovnik’in tarihi şehri, surları, aynı anda 8 binden fazla turisti taşımaz.”açıklamasında bulunduktan sonra Hırvat hükümeti eşine az rastlanır bir uygulamaya gitmiş. Dünya Gazetesi’nden Suat Taşpınar, bugünkü “Dubrovnik'e turist girişi neden sınırlanıyor?” başlıklı yazısında bu uygulamayı ele alıyor.

İşte Suat Taşpınar’ın kaleme aldığı yazının öne çıkan kısımları:

“Daha fazla turist, daha fazla gelir” diye herkes yırtınıp dururken, Hırvatistan’ın gözdesi Dubrovnik, eşine nadir rastlanır bir uygulamaya imza atıyor: Haddinden fazla turiste izin yok!

Türk turistlerin de son yıllarda “moda destinasyon” yaptıkları Dubrovnik’te, en ölü sezonun yaşandığı şu günlerde hummalı bir çalışma var: UNESCO’nun dünya mirası listesindeki eski şehrin surlarının etrafı kameralarla çevriliyor. Amaç güvenlik amacıyla takip değil, turist sayısını kontrol etmek. Peki neden?

Çünkü surlar içinde yüzlerce yıldır hayatın “doğal akışı” içinde devam ettiği, restorasyon diye sıfırdan müteahhit eliyle sur inşa etmek değil “orijinal tarihi dokuyu korumak” anlayışının hakim olduğu bu muhteşem şehir, “varlığım turizm gelirlerine armağan olsun” demiyor.

UNESCO uzmanları ölçüp biçmiş ve Hırvat hükümetine, “Dubrovnik’in tarihi şehri, surları, aynı anda 8 binden fazla turisti taşımaz. Fazlası şehri yok eder” demişti. Geçen yıl bir günde şehri surlarını aynı anda 10 binden fazla turistin gezmesi ile tehlike çanları çalmıştı.

Bunun üzerine “acil durum” ilan edildi ve şehrin nasıl korunacağına kafa yoruldu. Sonunda “şehre girişi sayıya bağlamakta” karar kılındı. Bunun için de surlar içindeki eski şehrin beş giriş kapısına kamera ve numaratör sistemi yerleştirildi. 6 bin kişiye kadar sıkıntı yok. Bu rakam aşıldığında “kontrollü yavaş giriş” sistemi uygulanacak. Eğer 8 bin rakamı aşılırsa organize turlarla turistlerin şehre girişine izin verilmeyecek. Bir gün önceden şehre giren ya da şehir indirim kartı alanlar önden girecek, habersiz gelen turistler gerekirse kuyrukta bekleyecek.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha