Fatih Altaylı: Muhtemelen kırmızı listeden çıkacağız ama...

Fatih Altaylı: Muhtemelen kırmızı listeden çıkacağız ama...
24 Ağustos 2021, 12:59
Bu hafta İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarıp çıkarmayacağına yönelik tartışmalar sürüyor. Habertürk Yazarı Fatih Altaylı konuya farklı bir açıdan yaklaştı.

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı İngiltere'nin Türkiye'yi seyahat açısından kırmızı listeden çıkarıp çıkarmayacağına yönelik tartışmalarla ilgili bir yazı kaleme aldı. İngiltere'nin COVID 19 tedbirleri nedeniyle Türkiye’yi uzunca bir süredir “kırmızı liste”de tuttuğunu belirten Altaylı, 2 küçük çocuklu 4 kişilik bir ailenin İngiltere’ye girmesinin karantina maliyetinin en az 3.150 pound'u (36.250 TL) bulduğunu ifade etti.

Türkiye basit bir prosedürü yerine getirmediği için kırmızı listede

Hindistan gibi salgının çok daha yoğun yaşandığı ülkeler bile kırmızı listeye alınmazken Türkiye’nin böyle bir muameleye maruz bırakılmasının tepkilere neden olduğunu herkesin İngiltere’ye kızdığını belirten Altaylı yazısına şöyle devam etti:

" Oysa bu mesele Türkiye karşıtlığından değil, basit bir prosedürden kaynaklanmaktaydı.

İngiltere, Türkiye’den gelecek olanları kırmızı listeden çıkarmak ve karantinasız ülkeye sokmak için çok basit bir talepte bulunuyordu.

Veri paylaşımı.

İngiltere’nin Türk Sağlık Bakanlığı’ndan istediği COVID 19 vakalarının örneklem teşkil edecek yüzde 3 gibi küçük bir bölümünün “varyant dizilimini” GISAID sistemine yüklemesiydi.

GISAID yıllar önce grip virüslerinin genom verilerine erişmek için kurulmuş ve şimdi COVID 19’a neden olan virüslerin genomlarını da toplayan açık bir kaynaktı.

Buradan varyantların yapıları hakkında bilgi ediniliyordu.

İngiltere’nin bunu talep etmesinin nedeni, Türkiye’de farklı bir varyant çıkıp çıkmadığını görmek ve eğer yeni bir varyant görüldüyse buna karşı önlem almaktı.

Yani Türkiye’ye özel bir durum değildi.

Türkiye, İngiltere’nin bu talebini bilmesine rağmen yaz başından beri bu verileri, yani varyant dizilimlerini GISAID sistemine yüklememekte ısrar etti.

Türkiye sonunda pes etti

İngiltere de Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmamaya.

Haziran ve Temmuz aylarında da bu yapılmayınca turizm sezonu kaçırıldı ve yazı neredeyse 0 İngiliz turistle geçirmek zorunda kaldık.

Çünkü hiçbir İngiliz 500 pounda Türkiye’de 10 gün tatil yapıp ülkesine geri dönebilmek için 2.300 poundluk karantinaya girmek istemedi.

Ve Türkiye sonunda pes etti.

Ağustos ayı boyunca yeni bulunan vakaların yaklaşık yüzde 4’lük bölümünün genom dizilimleri GISAID veri tabanına yüklendi.

Kırmızı listeden çıkacağız ama...

Bu nedenle yarın muhtemelen Türkiye kırmızı listeden çıkarılacak.

Ama turizm sezonu bittikten, İngiliz turistlere bel bağlayan binlerce işletme yazı zararla kapattıktan sonra."

Yorumlar
Suleyman
28 Ağustos 2021, Cumartesi 08:06
İngilizlerin, turizm roket ramparalari,otelleri,ipleri ellerinde... Bacasız sanayii turizm,Oldu,, dumansız Roket,Bomba,,Para hava savunma sistemi !?
Akif TURAN
25 Ağustos 2021, Çarşamba 01:13
İngilizler kapıları açar ve olanlar olur; 1. Otellerden indirimli fiyat istenir. piyasa tabiri ile ölü fiyatlar. 2. Bu fiyatları veren tesislere misafirler getirilir. 3. 2 ay boyunca misafirler tesislerde konaklatılır. 4. Turizmde çıkan odanın ödemesi 45 ile 60 günü bulur buda ekim sonu veya kasım ayını bulur. Bu yüzden ödeme yapılmaz ve ödemeler 2022 ertelenir. 5. Konaklama tesisi yedirip, içirip ve eğlendirdikleri misafirlerin, masraflarının ödemelerini yapmaları gerekir. 6. Toptancılar verdikleri ürünlerin bedellerini tahsil etmek ister. 7. Devlet vergilerin peşine düşer 8. Elektrik ve su giderleri ödenmek zorunda kalınır. 9. Personel e çalışamalarının karşılıklarının ödenir. 10. Sadece günübirlik tesisler ve dükkanlar bunlardan nemalanır. AMA TESİSİN ALAMIYACAĞI PARALARI İLE ÖDEMELERİNİ YAPMAK ZORUNDA KALIR.
Hakan YILDIZ
25 Ağustos 2021, Çarşamba 08:30
İngilizler gelirse; 1. Düşük fiyatlar ile konaklama yaparlar 2. Ödemeler yaklaşık 2 ay sonra başlar. Bu dönemde sezon sonu olduğu için seneye aktarılır, çoğunluğu ödenmez. 3. İşletmeci misafirleri yedirir, içirir ve eğlendirip gönderir. 4. Devlete elektrik, su vb. daha fazla borçlanır. 5. Personele borçlanır. 6. Toptancıya borçlanır. Herkez gider ortalığı toparlamak turizmciye kalır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha