Farklı domates sosuyla Dünya Makarna Şampiyonu oldu

Farklı domates sosuyla Dünya Makarna Şampiyonu oldu
02 Kasım 2018, 11:14
Bu yıl ilk kez ‘Dünya Makarna Günü’nde Milano'da 7'ncisi gerçekleştirilen Dünya Makarna Şampiyonası, sergi, yemek şovları, tadım aktiviteleri ve konferanslarla lezzet şölenine dönüştü.

Türkiye’den Sadık Ilgaz’ın yarıştığı, dünyanın dört bir yanından 18 yetenekli şefin iki gün boyunca hünerlerini sergilediği şampiyonanın galibi, domates soslu spagettiyi yeniden yorumlayan 34 yaşındaki Amerikalı şef Carolina Diaz oldu. İki gün süren kıyasıya mücadele ardından final turunda 33 yaşındaki Pekinli şef Toby Wang ile yarışan Carolina Diaz, şampiyonluğu üç farklı domates türü kullanarak hazırladığı makarna tarifiyle kazandı.

Lokantalarda aşçı olarak çalıştı

Şampiyon şef Diaz , “İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzeti makarnaya kendi yorumunu katarak şampiyonayı kazanan ilk kadın olduğum için gururluyum. Kadınların çalışmalarının tüm dünyada duyulmasının zamanı geldi” dedi. Yemek yapma becerilerini babasına borçlu olduğunu söyleyen Carolina Diaz, Chicago’da kalabalık bir Meksikalı ailede büyüdü ve lokantalarda aşçı olarak çalışarak kariyerine başladı. İtalyan mutfağına ilgisi 2012 yılında başlayan Diaz, 2016 yılında Chicago Sanat Enstitüsü’nün Terzo Piano takımına Chef di Cucina olarak katıldı. Yetenekli şef, Orta Batı etkisiyle hazırladığı lezzetli Akdeniz yemeklerini pişirmek için yerel, organik ve sürdürülebilir ürünler kullanmayı tercih ediyor. Türkiye’den Sadık Ilgaz’ın yarıştığı Dünya Makarna Şampiyonası’nın jüri koltuğuna Michelin yıldızlı şefler Lorenzo Cogo, Viviana Varese, Luigi Taglienti ve Holger Stromberg ve Amerikalı sosyal medya fenomeni fotoğrafçı Brittany Wright yer aldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha