“Eylül’de Gel” Diyen En Güzel Tatil Rotası: Azerbaycan!

“Eylül’de Gel” Diyen En Güzel Tatil Rotası: Azerbaycan!
12 Eylül 2022, 10:43
Pek çok kültüre ev sahipliği yapan, sokaklarında yürürken tarihte yolculuk yaptıran, gezginlerini doğanın huzuru ile de buluşturan Azerbaycan sonbahar mevsiminde kısa mola vermek isteyenler ve Türkiye’de tatil istikametini vize istemeyen ülkelere çevirenler için keşfedilmeye doyulmayacak bir tatil fırsatı sunuyor.

Mevsim sonbahar olduysa doğa, tarih, kültür ve coğrafyanın izinde Azerbaycan’ı adım adım gezmenin tam zamanı. Başkent Bakü’de zengin tarih yolculuğuna çıkmaya, Lahic Köyü’nde unutulmaz bir gün geçirmeye, Gebele’de eşsiz lezzetlerle buluşmaya hazırsanız, Azerbaycan ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye’ye de oldukça yakın bir konumda bulunan Azerbaycan, son yıllarda turizm sektöründe attığı adımlar ile her mevsim turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Ülke, o kadar köklü ve zengin bir mirasa sahip ki, coğrafi özellikleri ve sosyo-kültürel yapısıyla da muhteşem bir tatil deneyimi kapısını açıyor ziyaretçilerine. 11’i büyükşehir statüsünde, toplam 77 şehri bulunan Azerbaycan, gezilecek çok sayıda yere sahip.

Bakü İlk Durak…

Azerbaycan’ın en çekici duraklarından biri kuşkusuz Başkent Bakü… Bakü’nün düzenli sokaklarından, müzelerinden, tarihi noktalarından ve eşsiz lezzetlerinden etkilenmemek mümkün değil. Son yıllarda Türkiye’den de gezginlerin rotasında kendine yer edinen Bakü, Kafkasların Paris’i olarak anılırken, hem son dönemde inşa edilen modern mimarisi ve hem de tarihi çok eski yıllara dayanan kültürel mekânlarıyla Azerbaycan seyahatlerinin başrolünü de kimseye kaptırmıyor.

İnşaatı 2013 yılında tamamlanan ve şimdiden şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan Alev Kuleleri şehirdeki modern mimarinin en güzel örneklerinden bir tanesi iken, şehir özellikle tarihi yapılardan hoşlanan gezginlere de zengin bir çeşitlilik sunuyor. 2000 yılında UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’ne giren İçeri Şehir adlı bölge, Paleolitik dönemin izlerini yansıtan tarihi bir kenttir. Yerel halk tarafından Köhne Şehir adıyla da anılan bu bölgeyi Bakü ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz. Bu antik kentin yanı sıra başkentte yer alan Şirvanşahlar Sarayı, Kız Kulesi ve Azerbaycan Devlet Filarmonisi gibi tarihi binaları da gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Bakü’nün İçeri Şehir tarafı olarak tanımlanan bölgesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Şirvanşahlar Sarayı ilk ziyaret edilecek noktaların başında geliyor. İhtişamlı kulelerin ve minarelerin çevrelediği yapının içerisinde cami, hamam, türbe gibi yapılar yer alıyor. 15. yüzyıldan bu yana ayakta kalabilmeyi başarabilmiş bu etkileyici yapıyı gördükten sonra rotanızı bu kez de başka bir dünya mirasına çevirebilirsiniz.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alan Kız Kulesi, 12. yüzyıldan kalan miraslardan biri. İçeri Şehir’in Güneydoğu bölümünde, Hazar Denizi’nin kıyısına konumlanmış kule, Mimar Mesud bin Davud tarafından yapılmıştır. “Q” şeklinde görünen kulenin terasından tüm şehri dilediğince görebilir, gün batımını bu noktadan takip edebilirsiniz.

Azerbaycan’ın günlük hayatının ritmine tanıklık etmek içinse yolunuzu en eski caddelerinden biri olan İstiklaliyyet Caddesi’ne düşürebilir ve bir kafede yemeğiniz yiyip, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca, cadde boyunca, Azerbaycan Devlet Akademik Filarmonisi, Bakü Şehir İcra Hakimiyeti, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi, Mirza AlekberSabir Bahçesi, Nizami Gencevi Anıtı ile Azerbaycan Edebiyatı Müzesi gibi birçok yeri de ziyaret edebilirsiniz.

Bakü’yü gönlünüzce gezdikten sonra ise rotanızı Dagustu Park’ına çevirebilir, burada yorgunluğunuzu şehir manzarasını izleyerek atarken Hazar Denizi’nin ve Alev Kuleleri’nin görsel şovuna da şahitlik edebilirsiniz.

Küçük ve Sıcak Bir Rota: Lahic Köyü

Gezi noktaları sadece Başkent Bakü ile sınırlı değil,Azerbaycan’da çok sayıda ilgi çekici yeri yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.Mimarisi, tarihi zenginliği, eşsiz coğrafyası ve lezzetleriyle benzersiz bir rota sunan Lahic Köyü, Azerbaycan’ın sürprizli gezi noktaları arasında. Bakü’den 3 saatlik sürüş mesafesinde yer alan bu köy, ruhuyla her turistin içine işleyebilecek bir tatil rotası.

Açık hava müzesini andıran köyün Arnavut kaldırımlı sokakları ziyaretçilerine tarifsiz bir dünyanın kapılarını aralarken, yerel halk tarafından işletilen dükkânlardan da alışveriş yapabilir, farklı lezzetleri ve hediyelikleri keşfedebilirsiniz.

Gastronomi Tutkunlarının Adresi; Gebele

Bu arada Lahic Köyü’ne bir saat mesafede yer alan Gebele de Azerbaycan’a gittiğinizde görülmesi gereken noktaların başında yer alıyor. Birbirinden leziz yöresel yemekleriyle özellikle gastronomi tutkunlarının vazgeçilmezleri arasındaki Gebele, doğa yürüyüşü tutkunları için de ayrı bir güzelliği bünyesinde barındırırken, Tufandağ da kış sporları imkânlarıyla öne çıkıyor.

Sonbaharın tadını farklı bir Türk kültüründe yaşamak isteyenler için Türkiye’ye vizesiz seyahat imkânı sunan Azerbaycan’ı tatil rotanıza ekleyebilir, ülkenin tarih, kültür ve doğasını en iyi şekilde deneyimleyerek keyifli bir yurtdışı tatili yapabilirsiniz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha