Everest Tour'un inovatif turizm projesi görücüye çıktı

Everest Tour'un inovatif turizm projesi görücüye çıktı
26 Ekim 2022, 17:28
Turizmde VR teknolojisini tanıtan Everest Tour, yeni hayata geçirdiği markası Time Travel VR Tour ile önce İstanbul’u daha sonra Kapadokya, Efes ve diğer destinasyonları turistlere 3 boyutlu tanıtacak.

Everest Tour’un Apollo ortaklığı ile hayata geçirdiği 'VR gözlükle turizm' lansmanı Hilton Bosphorus İstanbul’da yapıldı. Everest Tour bünyesinde kurulan Time Travel VR Tour’un bu inovatif turizm girişimi, Everest Tour Kurucusu Kamran Bagiyev ve Time Travel ortaklarından TÜRSAB Başkan Danışmanı Cüneyt Tansu Demir tarafından turizmcilere ve basın mensuplarına tanıtıldı. Toplantıya TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya da katıldı.

Tarih ve kültür turizminin hızla gelişim gösterdiğini söyleyen Everest Tour Kurucusu Kamran Bagiyev, “Bugün burada, VR teknolojisi kullanarak yenilikçi turizm hizmetleri sunan bir projeyi sizlerle paylaşıyoruz. Kültür turizmi turizmin önemli çeşitlerinden biri konumunda. Turistler kendilerine yabancı olan ülke kültürlerini yerinde görüp tanıma fırsatı istiyorlar. Time Travel VR Tour bu noktada devreye giriyor. Teknoloji kullanarak zamanda yolculuğa çıkarıyoruz. Time Travel VR Tour ile bilimsel anlayışla yüzyılın turizmine kapı aralıyoruz. Şu an İstanbul’un Bizans ve Osmanlı dönemini hayata geçirdik. Sırada Kapadokya, Efes var. Daha sonra diğer destinasyonlar devreye girecek” dedi.

“Acentalara hizmet vereceğiz”

Turizm Ajansı’na bilgi veren Bagiyev şunları kaydetti: VR gözlüklerle, ülkemizin kültür ve medeniyetinin tanıtımında farklı bir perspektif yaratarak yerli ve yabancı misafirleri bu tarihin içinde bir 3 boyutlu zaman yolculuğuna çıkaracak. Misafirler İstanbul’un çok katmanlı medeniyet tarihini, zamanda yolculuk yapan bir zaman yolcusu olarak deneyimleyip, tarihi görsel olarak da yaşayacak. VR sistemiyle ülkemize gelen turistlere örneğin İstanbul’da Topkapı Sarayı, Çemberlitaş ve Hipodrumu gezdirip daha sonra rehber eşliğinde VR gözlüklerle geçmişe gitmelerini sağlıyoruz. Bu turizmde bir yenilik, daha önce bunu yapan dünyada bir acenta yoktu. Bu hizmeti almak isteyen acentalara Everest Tour olarak hizmet vereceğiz.”

Demir: Turizme yeni hikayeler katabilir

Hilton Bosphorus İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan TÜRSAB Başkan Danışmanı Cüneyt Tansu Demir, “Turizmde hikayeler çok önemli. VR gözlükleri o yüzden önemsiyorum. Yeni hikayeler turizme katabilir. Bizans veya Osmanlı dediğiniz zaman apayrı bir kültür karşımıza çıkıyor. Rehber anlatımından sonra VR gözlüğü takan turistler aslında Bizans veya Osmanlı dönemini yakından tanımış olacak" diye konuştu.

İstanbul’dan başlayan VR turlar 2023 yılı içerisinde Efes Antik Kent, Kapadokya, Mardin, Diyarbakır ve Antalya’nın da tarihi yerlerinde bu deneyimi gerçekleştirecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha