ETS yöneticisinden otellerdeki astronomik fiyat artışlarına tepki

ETS yöneticisinden otellerdeki astronomik fiyat artışlarına tepki
12 Aralık 2018, 10:31
ETS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek otel fiyatlarındaki astronomik artışlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ETS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, geçen yıla göre Antalya’daki otellerin fiyatlarını yüzde 60 ile 80 arasında yükselttiğini söyledi. Özbek, Ege bölgesindeki otellerde yaşanan fiyat artışının ise yüzde 30 ile 45 arasında olduğunu dile getirdi. Kurlarda yılbaşından bu yana yaşanan yükselişin yüzde 40 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Özbek, “Kurlarda bu kadar artmışken, bir otelcinin geçene yıla göre yüzde 80 zam yapmasını tüketiciye anlatmakta güçlük çekiyoruz." diye konuştu.

350 liralık otel ilave zamlarla 700-800 lirayı buluyor
Otellerin yurtdışı satışlarında fiyatlarını yüzde 10 oranında artırdığını anlatan Özbek, "Yani 100 dolarlık otel 110 dolar oldu. Yabancı için büyük bir oran değil. Ancak yerli için TL bazında ele aldığımızda geçen yıl 350 lira olan otel kur etkisiyle 500 liraya çıktı. Buna bir de ilave zamlar yapıldığında 700- 800 lirayı buluyor" şeklinde konuştu.

Tüketiciye bu sene daha fazla ne hizmet sunacak

Hürriyet'te yer alan habere göre ETS olarak fiyat belirleme noktasında olmadıklarını ifade eden Özbek, " Otellerle tüketici arasındaki aracı kurumuz. Fiyat artışlarını tüketici doğal olarak bize soruyor. Otellerin fiyat belirlerken kriterleri olması gerekiyor. Örneğin bir otelci, ‘Yanımdaki otelden fiyatım fazla olsun’ diyor. Geçen sene kaç liraya sattığına bakmadan bu fiyat artışını istiyor. Yani fiyat artışında bir domino etkisi oldu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta geçen yıla göre bu kadar fiyat artışı yaptıysa tüketiciye bu sene daha fazla ne hizmet sunacak. Kalitesini arttırıyor mu? Ayrıca memnuniyet puanlarına özen göstermeli. Çünkü tüketici otele yorumlara göre karar veriyor” şeklinde konuştu.

Yerli turiste ayrılan pay bazı bölgelerde yüzde 5'e düştü

Otelcilikte yerel pazara minimum yüzde 15 pay ayrılması gerektiğine dikkat çeken Özbek, “Bu oran bazı bölgelerde yüzde 5-10 seviyesine kadar geriledi. 2016-2017’de sorun yaşadığımız dönemde otelleri doldurabilmek için çok ciddi tavizler verilmişti. Yerel pazarların bu noktada çok ciddi etkisi oluyor.diye konuştu.

Geceleme süresi kısaldı

Yükselen döviz kurlarının tüketicinin yurtdışına seyahat isteğini de frenlemediğini belirten Özbek, “Tatilciler daha ucuz fiyatlı turları tercih etmeye başladı. Bir de tatil sürelerini kısalttılar” dedi.

Yerli tatilci Ege'ye yöneldi

2017 yılında özellikle Rus pazarının Antalya’da yoğunluk sağlamasıyla tüketicinin Ege Bölgesi’nde çok fazla oda bulduğunu belirten Özbek, “2017’de dağılım yüzde 60 Antalya, yüzde 40 Ege Bölgesi olarak gerçekleşmişti. 2018 yılında ise Antalya’daki dolulukların artmasıyla bu oranlar yüzde 51 Ege Bölgesi, yüzde 49 Antalya seviyesine geldi. Yerli tatilci, 2018’de fiyat avantajını yakaladığında Ege Bölgesi’ne kaydı. Artan fiyatlardan dolayı geceleme sayılarında bir düşüş oldu. Etstur olarak geçe seneki kişi sayılarına ulaştık. Ancak ciroda yüzde 30 artış var. Otellerdeki zam oranı yüzde 80 olmuşken, cirodaki artışın yüzde 30 olması geceleme sayılarının düştüğünü gösteriyor” dedi.

Yorumlar
ERTUĞ
13 Aralık 2018, Perşembe 10:58
ALLAH SONUMUZU HAYIRETSİN.BEN A GRUBU TURİZM SAHİBİYİM.GECEN SENE BU ZAMANLAR ERKEN REZARVASYON SATIŞIM İYİYDİ BU SENE DAHA 1 TANE BİLE SATAMADIM.YETKİLİLER BUNA EL ATMASI LAZIM.DEVLET KAÇ KALEM PARA ALIYOR BİZDEN VERGİ VS.BUNUN YANIN DA TÜRSAB AİDAT LAR.AİDAT LARI ÖDEYEMEZ OLDUK.HİÇ HALİMİZİ SORAN YOK.KAÇAK TUR YAPANLAR,KAÇAK OFİS ÇALIŞTIRANLAR.BU GİDİŞLE BİZDE MODAYA UYUP KONKORDATO AÇIKLICAZ.SAYGILAR.
Ahmet Mengüç
13 Aralık 2018, Perşembe 10:55
Git patronuna söyle o zaman, turizm gelirlerini arttıracağız diye otellere fiyat artış baskısı yapan etstur'un sahibi Mehmet Ersoy zaten. Kimi kime şikayet ediyorsunuz.
Oz E
13 Aralık 2018, Perşembe 09:06
Ulkede ozellikle otel sektorunde fiyatı artmayan urun var mı? ETS aldıgı komisyon oranında bir indirim dusunuyoır mu?
NİHAT ÜNSAL
12 Aralık 2018, Çarşamba 04:56
Bir otelin var olabilmesi için 365 günlük karlılığına bakmak lazım... 3 ay fahiş fiyat satar 9 ay müşterinin/acentanın oyuncağı olur... "Şu fiyata vermezsen, filanca otel veriyor onlara giderim/yönlendiririm" cümlesi için ne denir? Bir yıl otel işletmeyen kim olursa olsun hiç boşa konuşmasın...
Oz E
12 Aralık 2018, Çarşamba 10:41
Enflasyon artışı, yiyecek içecek maliyetleri ve personelmaliyetlerinideki arışla açıklayın. Ulkede fiyatı artmayan ne kaldı ki otel fiyatını arttırmasın. Siz de %25 aldıgınız komisyonu dusurun o zaman daha uygun fiyat istiyorsanız
Aslan Kral
12 Aralık 2018, Çarşamba 10:39
Soğan baskını gibi otel baskınları başlayabilir. Maliyeciler fiyatları kontrol eder. Bir bakmışız fiyatlar yüzde 50 geri gelmiş. Turizm bakanımız çıkmış dış ve iç saldırıları bertaraf ettik demiş. Olmaz olmaz demeyin, this is Türkiye...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha