ETC raporu: Turizmde en büyük geri dönüş Türkiye'den!

ETC raporu: Turizmde en büyük geri dönüş Türkiye'den!
23 Kasım 2022, 09:54
Avrupa Seyahat Komisyonu'nun (ETC) Kasım ayı “Avrupa Turizm Eğilimleri ve Beklentileri” raporuna göre pandemi sonrası turizmde en büyük geri dönüşe imza atan ülke Türkiye oldu.

Avrupa Seyahat Komisyonu'nun (ETC) raporuna göre tüm Avrupa’da 2019 turizm talebine hızlı bir geri dönüş yaşanırken ilk sırada Türkiye gösterildi. Raporda, “Maliyet bilincine sahip ve değer odaklı seyahatin öncülüğünde Avrupa'nın seyahat geri dönüşü 2022'nin kalan aylarında da devam edecek” denildi.

2019'daki Avrupa'da seyahat hacminin yüzde 75'i bu yıl yakalanacak

Her şey göz önüne alındığında, Avrupa'nın 2022'nin sonuna kadar 2019 gelen seyahat hacimlerinin %75'ine yakınına kadar toparlanması bekleniyor. Ağustos 2022 uçuş hacimlerinin 2019'a göre sadece yüzde 11 geride kalması ile Avrupa havayolları da iyi bir performans gösterdi. Bununla birlikte, Avrupa genelinde yaklaşan bir durgunluk ve artan enflasyonun, tüketici harcamaları ve turizm talebi üzerinde baskı yarattığı da vurgulanıyor. Diğer bir risk ise Ukrayna'da uzayan savaş ve Rus turistler için Avrupa çapında ek seyahat kısıtlamaları. ETC başkanı Luís Araújo raporda şu bilgileri verdi: “Avrupa turizmi, enflasyona karşı son derece dirençli olduğunu kanıtlıyor. Yaşam maliyeti krizi birçok kişinin seyahat yaklaşımını değiştirmesine neden olsa da, Avrupa'yı tamamen keşfetme arzularını azaltmıyor.”

Türkiye yüzde 61'lik artışla en güçlü toparlanmayı gördü

“Güçlenen dolar şimdiden birçok Avrupa destinasyonu için can simidi oldu” denilen raporda, “Bazı destinasyonlar 2019 seyahat talebini aştı. Türkiye (yüzde +61) en güçlü toparlanmayı gördü, onu Portekiz (yüzde +17), Litvanya (yüzde +7), Karadağ (yüzde +6) ve Polonya (yüzde +6) izledi” ifadesi kullanıldı. Toparlanmayı son Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri de destekliyor. Bakanlık verilerine göre Ekim’de Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38,4 oranında artış gösterdi. Ekim’de ülkeye 4 milyon 803 bin 196 yabancı turist giriş yaptı. 10 aylık turist sayısı 40 milyona dayanırken ilk 9 aylık turizm gelirleri ise geçen yıla oranla yüzde 69 artarak 35 milyar dolar seviyesine çıktı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha