Ersoy'un çıkarttığı yasalarda sorun bitmiyor

Ersoy'un çıkarttığı yasalarda sorun bitmiyor
25 Ocak 2024, 11:14
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un övgüyle anlattığı 'Airbnb' yasasının yönetmeliği daha uygulanmaya başlamadan erteleniyor. Ersoy'un hazırlattığı TGA yasası' 4 kez revize edilmiş, 4 maddesi de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Ersoy'un sektörün itirazlarına rağmen hazırlattığı ve TÜRSAB'ın parçalanması anlamına gelen 1618 sayılı yasa taslağının da benzer bir akibete uğrayabileceği belirtiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un hazırlattığı 'Airbnb' yasasıyla ilgili şok bir gelişme yaşandı. Ersoy'un hazırlattığı 'Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun' yönetmeliği 4 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Ersoy'un hazırlattığı Airbnb yasası uygulanmadan erteleniyor

AK Parti Muğla Milletvekili Yakup Otgöz kamuoyunda Airbnb yasası olarak bilinen kanunun uygulanmasının 1 yıl ertelendiğini açıkladı. Yaşanan sorunların giderilmesi ve gerekli alt yapıların oluşturulması için böyle bir karar alındığını anlatan Otgöz, erteleme ile ilgili düzenlemenin önümüzde günlerde TBMM'de görüşülüp yasalaşacağını bildirdi.

Ersoy'un TGA yasasının kritik maddeleri Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti

Bakan Ersoy'un öve öve bitiremediği TGA yasasının kritik maddeleri de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi, 2019 yılında kanunla kurulan ve kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağında olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) kanunundaki bazı maddeleri ‘Anayasaya aykırı’ olduğu için iptal etmişti. TGA’yı Sayıştay denetiminden, kamu ihale kanunundan ve devlet memurluğu kanunundan muaf tutan maddeler; Ajansın teşkilat yapısı ve çalışmasına ilişkin usul esaslar ile kaynak yaratma ve kullanmaya ilişkin kritik maddeler Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Geçen yılki iptal kararının ardından TGA hizmet alımları için ihale düzenlemek, Sayıştay denetimine açılmak, personel alımında ilgili yasaya göre hareket etmek; teşkilat yapısı ve çalışmasına ilişkin usul ve esaslar ile kaynak yaratma ve bu kaynakları kullanmaya ilişkin usul ve esasları net ve şeffaf bir şekilde belirlemek durumunda olacak.

TGA'nın 'Sayıştay denetim muafiyeti' de iptal edilmişti

Anayasa Mahkemesi, TGA ile ilgili kanunun Sayıştay denetim muafiyetini, Kamu ihale kanunu muafiyetini, Personelin devlet memuru düzenlemelerinden muafiyetini, Bakanlığın ajans ile ilgili yönetmelik çıkarma yetkisini Anayasaya aykırı bularak iptal etmişti. TGA kanununun en tartışılan maddelerinden birisi Sayıştay denetiminden muaf olmasıydı. Kanuna göre TGA'nın denetimi sadece bağımsız denetim şirketlerinin raporu üzerinden yürütülüyordu. Muhalefetin kanun çıkarken en çok itiraz ettiği konuların başında Ajans'ın Sayıştay denetiminden muaf bırakılması geliyordu. Anayasa Mahkemesi TGA’yı Sayıştay denetiminin dışında tutan 7. maddenin 2. fıkrasını iptal etmişti.

TÜRSAB yasası da benzer akibete uğrar mı?

Bakan Ersoy'un ısrarıyla çıkan yasalarla ilgili sorunlar yaşanması akıllara bugünlerde turizm sektörünün tüm itirazlarına rağmen 1618 sayılı yasada yapılmak istenen değişiklikleri getirdi. Ersoy'un TÜRSAB yönetimine muhalif kişi ve derneklerin görüşlerini alarak hazırlattığı yasa taslağı TÜRSAB'ın parçalanması anlamına geliyor. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın 'İntikam yasası' olarak adlandırdığı değişikliklere karşı hükümetin nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyor.

Yorumlar
Kerem
27 Ocak 2024, Cumartesi 03:19
Hayırlı olsun. Türk gruplara Türkçe kokartlı rehber çok yerinde bir karar oldu. Neymiş efendim yabancı dil bilmeyen kalitesizmis hadi ordan! Tureb de ticari bir kuruluş tekeli olmaktan çıkarılmalıdır
Serdar GÜCÜK
27 Ocak 2024, Cumartesi 05:01
Yeni Yasada uygulanması daha kolay olacak TURSAB a daha yetki verilmeli,İstanbulda Kaçak Yabancı Operatör Otobüsleri cirit atıyor TÜRSAB Komisyonu toplamakta özellikle hafta sonları güçleşiyor. Antalyada Otelleri Tek yetkili kapatan yabancı Tur Operatörleri O pazarlarda AT oynatırken local incoming Acentaları Otellerin satış Müdürlerine rica minnet 1 kaç oda lütfen konfirme... TEK Yetkilik kalkmalı. Bir üst denetleme kurulu oluşturulmalı içerisinde TÜRSAB ,OTELCİLER BİRLİĞİ,BAKANLIK (Bakan Danışmanı, Genel Müdür ),REHBERLER ODASI ( YÖNETİM) Otellere Direk çalışarak ucuz fiyatlar vermeyi Online sektöre çok daha ucuz oda fiyatları denetlenmeli yasaklanmalı. TÜRSAB Aidatları mantıklı olmalı,Acentalar Kendi Yolcularını 2 kişi de olsa Şirket araçları ile taşıyabilmeli.TÜRSAB Parçalanmamalı yetkisi arttırılmalı ama Yönetim seçimleri Yöresel seçimler Bakanlık nezdinde olmalı.Tur ve Yatak taban fiyatları mutlaka olmalı. TÜRSAB Biterse TÜRK TURİZMİ ŞOK Geçirir Acentve TOPARLANMASI Zaman Alır
Turan Bilge YILMAZ
27 Ocak 2024, Cumartesi 03:59
Tursab artık mafyavari bir yapı olmaya başladı. Tursab’ın acentelere hiçbir faydası yok artık zararı var. Turizm Bakanı ise sadece 3-5 incoming acentesinin ve bu acentelerin otellerinin sahiplerinin dostu onları hep destekliyor. Ne Tursab başkanı ne de bakan. Her ikisi de elini ayağını çekip gitmeli turizmden. Yoksa her sene sıkıntı çekmeye devam ederiz.
Bayram Küçükhazar
26 Ocak 2024, Cuma 06:57
Tursab yasasının en doğru kısmı Türkçe rehberlik,kendi ülkemde,kendi insanıma Turizm hizmeti sunarken neden Yabancı dil bilme zorunluluğu olsun.Bu Türk diline saygısızlıktır
Katliamcı Bakan
26 Ocak 2024, Cuma 04:00
Yeni Türsab yasasında acentadan fazla kazanan rehberler için sonuç sevindirici. Fakat acenteleri bölmek istemesi tam bir turizm katliamıdır
Serkan Sever
26 Ocak 2024, Cuma 02:45
İnsan için en zoru yıllarca kandırıldığını kabullenmektir. Kişi kabullenemez. Oy verenler hala kabullenemiyor ne kadar kötü yönetildiğimizi.
Turan Aksakal
25 Ocak 2024, Perşembe 09:20
Satın Bakanın hazırlattığı Tursab yasasında Tursab ile ilgili kısımlar doğru. Yasada yanlış olan Rehberleri ilgilendiren kısım. Rehberleri ilgilendiren kısım çıkartıldığı zaman geriye kalan kısımlar yasa olarak çıkabilir.
Yılmaz dagci
25 Ocak 2024, Perşembe 08:23
Birileri devletin verdiği yetkiyi kulanarak birilerini zengin etme peşinde 13 yıldır arabaciyi turizim şirketlerine köle edenler şimdi bogazimiza basıp son kırıntıları almanın peşinde
Orhan yibar
25 Ocak 2024, Perşembe 07:45
Sn bakan Ersoy kafasına göre mi acaba çıkarıyor bu yasaları???
Nesimi BARDAKÇI
25 Ocak 2024, Perşembe 01:05
Tursab, Türkçe rehberlik, Ören yerinde rehberlik ve otobüslerde rehber bulundurma zorunluluğunu kaldırtarak amacına ulaştı. Tursab bölünse de kalsa da artık istediğini yaptı. Tursab üyelik aidatları konusunda pastanın bölünmesini istemiyor…Çünkü 15.000 üyeden her yıl 12.000? üyelik aidatı almak çok hoşuna gidiyor…Bu kazanç azalacak, bundan rahatsız oluyor Tursab.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha