Ersoy: Türk vatandaşına 92 metrekarelik tuvaleti çok mu görüyorsunuz?

17 Kasım 2023, 00:03
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Phaselis Antik Kenti ile ilgili eleştirilere cevap veren Bakan Ersoy, inşa edilen yapıları, “Hafta sonu oraya giden 12 bin kişi tuvaletini çalılıklara yapıyordu. Türk vatandaşına 92 metrekarelik tuvaletleri çok mu görüyorsunuz?” diye savundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Phaselis Antik Kenti’ndeki çalışmalarla ilgili gelen eleştirileri yanıtlarken, “Türk vatandaşına 92 metrekarelik tuvaleti çok mu görüyorsunuz?” dedi.

Komisyonda verdiği cevaplardan bazılarının videolarını sosyal medya hesabından paylaşan Ersoy’un Meclis’te geçmiş yıllara göre, daha polemikçi ve atak göründüğü dikkat çekti…

“Antalyalı vatandaşlarımın zaruri ihtiyaçlarını karşılamak zorundayım”

Phaselis Antik Kenti’nde eleştirellere neden olan yapılardan birinin halk plajına ait 92 metrekarelik tuvalet olduğunu belirten Ersoy, “Antalyalı benim vatandaşım. Ben ona da sahip çıkmak zorundayım. Onun zaruri ihtiyaçlarını da kurumların kararlarına uygun bir şekilde karşılamak zorundayım. Yani Türk vatandaşlarına 92 metrekarelik tuvaletleri çok mu görüyorsunuz?” diye konuştu.

Ersoy komisyonda, Phaselis Antik Kenti ile ilgili eleştirilere şöyle cevap verdi: “Halk plajları bizim hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu. Çünkü bölgelerden inanılmaz talep var. Biz de sayılarını hızla artırıyoruz. İhtiyacın yoğun olduğu bölgeler konsantrasyonumuzu artırıyoruz.

Şimdi Phaselis Antik Kentinin olduğu bölge üç koydur. Tarihi eserlerin olduğu koyla ilgili en ufak bir çalışma yapılmadı. Tam tersi, o tarihi eserlerin olduğu antik koyu rahatlatmak için bir çalışma yapıldı. Ne yapıldı derseniz, bakın Anıtlar Kurulu’nun da onayladığı, kazı başkanlığının da onayladığı projelerle temelsiz yapılar yapıldı. Öyle büyük yapılar da değil, yanılmıyorsam bir tanesi 89 metrekare bir tanesi de 92 metrekare. Peki şimdi neden yapılmış. Bakın niye yapılmış bu ya. Bakın hafta sonu 12 bin kişi giriyor oraya. 12 bir kişi tuvaletini nerede yapıyor, hiç düşündünüz mü? Çalıların arasında yapıyor veya antik şehre yapıyor. Yapılmadan önceki halinde her yer çöp yığınıydı ve insanlar tuvaletlerini çalıların içinde yapıyordu. Antalyalı benim vatandaşım. Ben ona da sahip çıkmak zorundayım. Onun zaruri ihtiyaçlarını da kurumların kararlarına uygun bir şekilde karşılamak zorundayım. Yani Türk vatandaşına 92 metrekarelik tuvaletleri çok mu görüyorsunuz?”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha