Ersoy, sit alanına otel yapmakta ısrarlı

Ersoy, sit alanına otel yapmakta ısrarlı
12 Temmuz 2022, 03:06
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Bodrum’da yapmayı planladığı 5 yıldızlı otel için hazineden, sit alanında bulunan, 25 bin metrekarelik alanın tahsisi için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Bodrum Çiftlik Mahallesi Adalıyalı Mevkii’nde yapmayı planladığı otel projesi için, aldığı 95 bin metrekarelik hazine arazisi tahsisine, sit alanında 25 bin metrekare daha eklemek içen başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Daha önce iptal edilmişti

Şirket daha önce 490 oda ve 1000 yatak kapasiteli olarak Proje Tanıtım Dosyası hazırlayarak Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuş, 20 Kasım 2014 tarihinde çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı alınmıştı. Fakat proje alanının sit alanı olduğu gerekçeleriyle kararın iptali istemiyle Muğla 1. İdare Mahkemesi’ne İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından dava açılmıştı. Karar 2019 tarihinde iptal edilmişti. İptal kararı sonrası şirket yeni proje dosyası hazırlayıp, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurusu yaparak, 3 Ağustos tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı kararı aldırmıştı.

Geçen yıl da diğer oteli için yapmıştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait Ersoy Otelcilik, Aralık 2020’de Muğla’da Bodrum Hilton Türkbükü Otel’i bünyesinde bulunduran Azerbaycan merkezli ISR Holding’in bir şirketi olan ISR Turizm’i satın almıştı. Satın alınan ISR Holding’in ismini 15 Ocak 2021’de MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş. olarak değiştirmişti. Şirketin devriyle otel satın alındıktan sonra yıkıp yerine 5 yıldızlı tatil köyü yapılması kararı alınmıştı. Bakan Ersoy’un ana hissedarı ve yöneticisi olduğu şirket, 115 bin metrekarelik alana bitişik 25 dönüm arazinin tahsisi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat etmişti. Orman vasfındaki hazine arazilerini tahsisinde sakınca görmeyen bakanlık, 24 Eylül 2021 tarihinde gereken onayı vermişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha