Ersoy, İstanbul Havalimanı'na böyle tepki göstermişti

Ersoy, İstanbul Havalimanı'na böyle tepki göstermişti
26 Kasım 2019, 22:11
Atlasglobal'in 21 Aralık'a kadar uçuşlarını durdurduğu açıklaması şok etkisi yarattı. Açıklamada şirketin ekonomik açıdan sıkıntıya girmesinde İstanbul Havalimanı'na geçişin de etkili olduğu belirtilmişti. AtlasGlobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy geçtiğimiz aylarda İstanbul Havalimanı'nda maliyetleri önemli ölçüde artıran hatalı pistlere tepki göstermişti.

AtlasGlobal, 21 Aralık'a kadar uçuşları durdurduğunu açıkladı. Şirketin açıklamasında “Nisan ayı itibariyle İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte lojistik ve operasyonel maliyetlerde yaşanan büyük artış, Havayolumuz açısından 2016/2017 kayıplarımızı yeterli sürede telafi etme imkanımızı ortadan kaldırmıştır” denilmişti.

'Hatalı pistten dolayı uçuş başına 400 dolar kaybımız var' demişti

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Havalimanı'nda uçakların pistlerdeki uzun bekleme (taksi) süreleri sıkça tartışılmıştı. Konu AtlasGlobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy'a da sorulmuştu. Airporthaber köşe yazarı Fatih Akdeniz taksi süreleriyle ilgili Murat Ersoy'dan aldığı cevabı şöyle yazmıştı:" Maliyetler ne durumda dedim. Aldığım cevap tahmin ettiğim gibiydi. Kendi şirketleri açısından yanıt verdi Murat Bey. Dedi ki; ‘İki pistin yan yana olması şirketler için iyi olmadı. Taksi süreleri arttı. Bu da uçuş başına 400 dolar daha fazla maliyet artışına neden oldu bizim için. Eğer pistin biri terminalin doğu tarafına yapılmış olsaydı taksi süreleri yarı yarıya azalacaktı’.

Günlük kayıp 500 bin dolar

Airporthaber yazarı Fatih Akdeniz, İstanbul Havalimanı’ndaki şu an için en büyük sorunun havayolu şirketlerinin artan maliyetleri olduğunu yazmıştı. Akdeniz'in yazısının ilgili bölümü şöyleydi: " Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan yapılan seferlerin yüzde 70’nin sahibi durumunda. Yani günde ortalama 900’e yakın sefer yapıyor. Bu durumda THY’nin uzun taksi sürelerinden dolayı kaba bir hesapla günlük ek maliyeti 350 bin doları aşıyor. Diğer şirketlerin de aynı sebeple artan maliyeti 100 bin doları rahatlıkla aşarken, ortaya günlük 500 bin dolara yakın bir ek maliyet olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bunun üzerine operasyon için ek maliyetleri de hesaba kattığınızda rakam daha da büyüyor. Pistlerden birinin doğu tarafına yapılmamış olması basit gibi görünse de günlük yarım milyon dolara mal olabiliyor. 3. pistin açılmasıyla bu sorun yarı yarıya azalacak. Yıl sonunda ya da 2020’nin başında açılması planlanıyor yeni pistin. Şirketler sanırım dört gözle pistin açılmasını bekliyor artık."

Yorumlar
Ata Kara
28 Kasım 2019, Perşembe 10:20
Atatürk'ün Adından Rahatsız Olanlar Şimdi Kına Yaksınlar.
Barış
28 Kasım 2019, Perşembe 09:35
Uçmayı n gidin otobüse binin hazımsızlık yapmayın
Ahmet yılmaz
28 Kasım 2019, Perşembe 08:10
Hızlı tren hatları hızlı bir şekilde yapılsaydı kimse iç hatları kullanmayacapı için Atatürk havalimanı fazlasıyla yeyerdi. 3.havalimanı borçla boğuşan bizim için isaraf ve lükstür.
Mehmet sustam
28 Kasım 2019, Perşembe 06:14
Atatürk havalimanı Avrupa'nın en güvenli havalimaniydi yazıklar olsun adından bile rahatsız olmuşlar ki yeni havalimanına vermediler
Arhavili Yalçın
28 Kasım 2019, Perşembe 12:44
ATATÜRK HAVAALSNI AÇIK TUTULMALIYDI HER YÖNÜYLE MÜKEMMEL BİR HAVAALANIYDI YAZIK SEBEP OLANLARI ALLAH BİLDİĞİ GİBİ ETSİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ İÇİN BÜYÜK KAYIP
Burak
27 Kasım 2019, Çarşamba 10:39
Dünyanın en berbat işletmecisi iga. Bakkala versen daha iyi işletirdi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha