Ersoy'dan TÜRSAB'ı tasfiye planı!

Ersoy'dan TÜRSAB'ı tasfiye planı!
31 Ekim 2023, 11:13
TÜRSAB ve Bakanlığın birlikte uzun uğraşlar sonucu hazırladığı 1618 sayılı yasayla ilgili taslağın kanunlaşması beklenirken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan şok bir açıklama geldi. Ersoy, TÜRSAB'ın hazırladığını dikkate almayacaklarını belirterek yeni bir yasa tasarısını Meclis'e sevk edeceklerini söyledi.

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde 9 aylık turizm verilerini değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yasasını değiştireceklerini açıkladı.

TÜRSAB'ın hazırladığının dışında yeni bir yasa tasarısı hazırladık

Ersoy konuyla ilgili olarak “1618 sayılı yasada değişikliğe gidiyoruz. Çağın gerisinde kalmış bir yasa. Bununla ilgili detaylı yasa çalışmasına başladık. İlgili kurum görüşlerini de almaya başladık. Bunu da en kısa sürede Meclis’e göndererek yasalaşmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, söz konusu yasal düzenlemenin daha önce TÜRSAB'ın görüşleri alınarak hazırlanan taslak üzerinden mi yapıldığı, yoksa sıfırdan bir çalışma mı yapıldığı yönündeki soruya ise “O taslak TÜRSAB tarafından hazırlanmıştı ve sadece TÜRSAB’ın görüşlerini yansıtıyordu. Biz sektörün tüm taleplerini göz önüne alarak yeni bir yasa tasarısı hazırladık.” dedi.

İddia: Belirli sayıda üyeye ulaşanlar ayrı birlik kurabilecek

Bakan Ersoy'un bahsettiği yasa tasarısında Hac ve umre acentaları, Sağlık Turizmi acentaları gibi alanlarda belli bir sayıda üye kaydedenlerin TÜRSAB dışında ayrı birlik olabileceğine yönelik maddenin de bulunduğu iddia ediliyor.

Yorumlar
BARIŞ MELETLİOĞLU
06 Kasım 2023, Pazartesi 02:03
Taslak Seyahat Acenteleri ile paylaşılmadan, görüş ve önerileri alınmadan Meclis'e götürülmemeli. Taslak neden gizli tutuluyor? Seyahat Acenteleri fikir ve görüşlerini bildirmeli sektörümüz için hayırlısı ne ise o olsun. Seyahat Acentelerine Havayolları destek olmuyor, Oteller kendi çağrı merkezlerini kuruyor. Kendi çağrı merkezleri üzerinden daha düşük fiyata satış yapıyorlar. Tek Yetkili Otel sistemi bitirilmeli. Seyahat Acentelerini bitirmek istiyorlar. Turizm Bakanı Acente Sahibi TÜRSAB Başkanı Acente Sahibi. Neden Seyahat Acenteleri için birlikte oturup çözüm bulmuyorlar? Bölüne bölüne yok oluruz. TÜRSAB'ın ihtisas alanlarına göre bölünmesini doğru bulmuyorum.
Mustafa
02 Kasım 2023, Perşembe 08:56
Sen ne yanar döner birisin hüseyin kırk. İşin gücün çamur atmak, dikkat çekmeye çalışmak. Ama uğraşma senin karşılığın yok.
Hüseyin KIRK
01 Kasım 2023, Çarşamba 09:39
TÜRSAB burada kendini sorgulamalıdır bugüne kadar neler yaptık diye? Babadan oğula devir teslimi yapar gibi bir yönetim anlayışını 20 yıl TÜRSAB Başkanı olarak kalan Başaran Ulusoy ve yandaşları bize gösterdi. Mevcut TÜRSAB Başkanı nın işi gücü yokmu? Başaran Ulusoy döneminde 9 yıl görev almış ne dahiymiş ki hep orada şimdide 2018 den beri TÜRSAB Başkanı ama çözdüğü bir sorun yok? TÜRSAB ta hep kişileri görüyoruz neden? madem vazgeçilmez bir gurup hizmetleri nerede? Seyahat Acentalarıin karşına çıkan bukadar meslek zorluklarının karşında TÜRSAB Başkanı ve yönetimi ne yaptı sadece belge plaka satip zengin olmadılar mı? Bakan bey sektörden geliyor ve nerede ne yanlış yapılıyor inanın biliyor o yüzden Bakan bey TÜRSAB ı Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesine alsın seyahat acentalarına hizmet verecek dürüst kişiler gelsin. Bakan beye tam destek oluyorum Saygılarımla Kırkzade Turizm Hüseyin KIRK
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha